Doğru ayarlar, kusursuz fotoğraflar - 2

Dijital fotoğraf kursumuzun son bölümünde, fotoğrafçılar için ipuçlarımıza devam ediyoruz...

Doğru ayarlar, kusursuz fotoğraflar (49-50)

Doğru ayarlar, kusursuz fotoğraflar (49-50)

49. Fotoğrafların flulaştırılması
Optik ekipmanlarla gerçekleştirilen flulaştırma ve bununla birlikte bir miktar aşırı pozlama ile sanatsal çekimlerde ten tonlarını öne çıkarabilirsiniz. Optik flulaştırmanın PC başında flulaştırma karşısındaki avantajı gözle görülebilir derece yüksek olan temel keskinliğidir. Photoshop'un "Blur" filtresini kullanarak bulanıklaştırdığınız karelerin kalitesi optik yolla yapılanlardan çok düşüktür. Kaliteli fotoğraflar elde etmek için filtrelere çok para harcamanız gerekmez: Kendi flulaştırma filtrenizi kendiniz de üretebilirsiniz. Unutulmaya yüz tutmuş vazelin yöntemi ile yaratıcı sonuçlar elde edebilirsiniz. Bunun için nötr bir UV filtresine veya düz bir cama marketlerde bulabileceğiniz vazelini bulanıklaştırmak istediğiniz bölgelere denk gelecek şekilde sürün. Özellikle ters ışıktaki çekimlerde etkiyi artırmak için veya portre çekimlerinde arka planı daha belirsiz hale getirmek için bu yöntemi kullanabilirsiniz. Bu şekilde fazla harcama yapmadan kısa sürede etkileyici sonuçlar elde edebilirsiniz.

50. Gün batımı
Dijital fotoğraf makinelerinin "Gün batımı" modunda flaş kapatılarak
pozlama yaklaşık bir diyafram kadar azaltılır. Akşam karanlığına bürünmeye başlayan ufku fotoğraflarken en sık yapılan hata çekim için çok geç kalınmasıdır. Güzel çekimler için gökyüzü kızıllaşmaya başlamadan bir saat önce çekim yapacağınız yerde olmalısınız. Ayrıca tripodunuz da hem sallantıları engellemek, hem de ufku doğru biçimde yatay doğrultuya alabilmek için yanınızda olmalı. Çekimlerinizi güneş daha ufuk çizgisine yaklaşmaya başladığında, pozlamayı üç veya dört diyafram adımı düşürerek yapmaya başlayın. Fotoğraflarınızda daha şimdiden gökyüzünün
nasıl renklenmiş olduğunu görünce şaşıracaksınız. Pozlamayı düşürmek yerine bir nötr filtre de kullanabilirsiniz. Bu şekilde alt kısmın da çok karanlık olmamasını sağlayabilirsiniz. Filtreyi doğru pozisyona getirmek ise biraz zamanınızı alabilir. Güneşi doğrudan kadrajınızın ortasına almayın, daha çok sola veya sağa denk getirmeye çalışın. Eğer ufukta bir gemi veya bir ağaç varsa güneşin etkisi de büyük oranda artar: Burada güneşin etkisi biraz kırılmış olur ve fotoğrafta daha çok ışık oyunu oluşur. Güneş battığında ise ortamın bütün sihri kaybolur. Gökyüzünün kırmızılığı artık merkezi olmadığı için sadece düz bir kırmızılık olarak kalacaktır.

Okuyucu Yorumları

Toplam 5 Yorum

mükemmel bir yazı dizisi.. Ellerinize sağlık.

Bütün bir diziyi okumadan olumsuz görüş bildirmek en azından verilen onca emeğe saygısızlık olur diye düşünüyorum.
Şipşak "mükemmel" fotograf çekmek isteyenler için biraz uzun olabilir belki ama fotografçılığa gönül veren amatörler için gerçekten çok değerli ve yol gösterici bir çalışma. Emeği geçen herkese teşekkür ederim.

Teşekkürler CHIP. Çok güzel hazırlanmış çok güzel anlatılmış bir yazı dizisi ellerinize sağlık.

Merhaba, yazı dizisini zevkle okudum.Uzun zaman oldu acaba yazı dizisi sona erdi mi? Yoksa devam edecek mi? Cevaplarsanız sevinirim.

muhteşem, teşekkürler...

Sen de yorum yaz


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir