Dijital fotoğrafın altın kuralları

Dijital fotoğraf kursumuzun 5. bölümünde, doğru fotoğraf için bilmeniz gereken altın kurallar var...

Basitliğin önemi

Basitliğin önemi
ÇİZGİLER ÖNEMLİDİR: S şeklinde uzanan çizgiler fotoğrafınıza büyük bir dinamizm katacaktır.

* Fotoğrafta basitlik temeldir. Özellikle dış çekimlerde fotoğrafa bakanın ilgisini dağıtacak çok şey olabilir. Kadraj ve perspektif seçiminizle, fotoğrafınızda ana subjenizi en çok görsel ilgiyi çekecek hale getirin.

* Acemi kullanıcıların en sık yaptığı hata, ilgi merkezini geniş bir alanın içinde ortalamaktır. Bu bazen işe yarasa da genelde tekdüze, statik bir görüntü verir. Bu yüzden fotoğrafçılığın en ünlü kurallarından birisi olan "üçler kuralı" (rule of thirds) geliştirilmiştir. Üçler kuralında kadraj dikine ve enine eşit araklıklı ikişer çizgi ile dokuza bölünür ve ilgi merkezinin bu çizgilerin kesişim noktasında yer alması bir seçenek olarak önerilir. İlgi merkezinin hangi kesişim noktasında yer alacağı tamamen seçtiğiniz konuya bağlıdır.

* Aynı şekilde, çoğu fotoğrafta ufuk çizgisini ortalamak da statik bir görüntü verir. Ufuk çizgisini kadrajın üst veya alt üçte birlik kısmına kaydırarak göze nasıl göründüğünü kontrol edin. Beğenmezseniz başka bir kadraj deneyebilirsiniz.

* Yatay çizgileri olduğu gibi, dikey çizgileri merkezin dışına kaydırmak da boyut duygusunu güçlendirerek daha iyi sonuç verebilir.

* Hareketli ilgi merkezlerinin (örneğin koşan veya yürüyen bir insan) nereye doğru ilerlediklerini görmek isteriz. Bu yüzden hareketli subjelerin arkasında değil önünde boşluk bırakılması tercih edilir.

Okuyucu Yorumları

Toplam 1 Yorum

Bu bilgileri bizlere sunanlara gerçekten sonsuz teşekkürlerimi sunuyorum. Ne kadar yorum yazmasamda bu konuların abonesi oldum. Her zaman kontrol ediyorum yeni bir konu var mı diye. Nice güzel fotoğraflar çekmek dileği ile.. İnşallah ileride güzel fotoğraflarımızı yayınlayabiliriz :)

Sen de yorum yaz

Bu konuda okuyacaklarınız
CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir