Foxconn'daki sızıntı kaynağı bulundu!

Genelde intihar haberleriyle gündeme gelen iPhone ve iPad fabrikasından çok farklı bir haber...

  • Gökay Özbudak
iPad 2'yi sızdıranlar bulundu!
420 bin çalışanı bulunuyor...

iPad, iPhone ve iPod'ların üretildiği, intihar haberleriyle bir ara gündemden düşmeyen Foxconn fabrikası şimdi yeni bir skandalla gündemde. Aralık ayında internete sızan iPad 2 kasalarından sonra Foxconn'da sızıntının kaynağı araştırılmaya başlanmıştı.

Geçtiğimiz yıl 26 Aralık'ta konuyla ilgili tutuklanan üç Foxconn çalışanı DigiTimes'ın haberine göre suçlu bulundu. 420 bin çalışanın bulunduğu Foxconn'da suçlanan üç çalışanın mahkemeye çıkacakları tarih ve karşılaşabilecekleri cezalar şimdilik bilinmiyor.

Apple geçtiğimiz yıl gündemden düşmeyen intiharları işçilere yaptığı yüzde 30'luk bir zamla durdurmuştu. Teknoloji devi ayrıca üç ay boyunca iyi bir performans sergileyen çalışanlara da yüzde 66'lık bir zam yapmıştı.

Okuyucu Yorumları

Toplam 4 Yorum

Çinde böyle giderse isyan çıkar... :D Dünya karışır sizde teknoloji teknoloji diye bas bas bağırsınız. Acilen kendi imkanlarımızı geliştimemiz gerektiği gerçeğinden kaçmaya devam edelim...

Çindeki mantık: Ben çalışıyorum, sıkıntı çekiyorum ama ülkem Dünya devi oluyor, daha da gelişecek.

Bizde ki mantık: Ben yatıyorum, çalıyorum, işimi aksatıyorum ama sadece ben değil herkes yatıyor. Biraz daha yatalım,nasılsa Dünya devi olamayız.

Valla kardeş süper hatta süper üstü cevap olmuş.
Neden fabrikalarımız Mısır'a Romanya'ya vb. taşınıyor diye bir an önce düşünmeye başlamamız lazım örn: Lassa neden Mısır'a taşıdı fabrikayı ama çoktan cevabı hazırladı benim dünyaya bedel kardeşim (Bir Türk dünyaya bedeldir'ya hani) kesin vatan haini oldukları içindir.

günde 16 saat çalıştırılıyorlar aldıkları para ayda 100 dolar
sonra neden intihar ediyorlar

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play