FPS türünün en önemli ismi Çin'de yasaklandı

Piyasaya çıktığından beri milyonları peşinden sürükleyen oyun, koca bir ülkeyi fena kızdırdı!

Battlefield 4'e Çin'den şok yasak!
EA'nın başı Battlefiled 4 ile dertte

FPS türünün neredeyse lideri konumunda olan Battlefield serisi, dördüncü oyunuyla büyük rekorlar kırmak için yola koyulmuştu. İlk olarak geçtiğimiz hafta, direkt olarak yatırımcısı tarafından oyunun geliştirilmesi esnasında kendisine yanlış bilgi verildiği gerekçesiyle dava edilen oyun, bu sefer de "Kültürel hakaret" gerekçesiyle Çin'de yasaklandı...

Battlefield 4 incelememiz için tıklayın...

PCgames.com.cn isimli Çin tabanlı bir oyun sitesinden gelen habere göre, oyunun sadece satışı yasaklanmadı. Çin'nin Kültür Bakanlığı tarafından yapılan geniş araştırma sonucunda, oyunun ve hatta demosunun bile indirilmesi yasaklandı. Konudan büyük ölçüde rahatsız olan bakanlık, durumun ciddiyetini Battlefield 4 ile ilgili gelecek haberleri de yasaklayarak herkese göstermiş oldu. Oyunun senaryosu 2020 yılında, tamamen kurgu olan bir Çinli generalin, Rusya'dan aldığı yardımla kurduğu askeri ekip ile ülkede yarattığı kaosu konu alıyor. Kültür Bakanlığı ise, bu senaryo hakkında "Çin'in kültürel varlığını lekeleyen bir senaryo" tepkisini göstererek; "Oyunun içeriği tamamen ulusal güvenliğimizi tehlikeye atmak üzerine kurulu ve her bir karesi kültürel hakaret içeriyor." dedi.

Çin'de yaşanan bu olayın yanında, EA için asıl sorun, halen oyun üzerindeki bug'ların devam etmesi. Oyunun geliştiricisi olan Digital Illusion ekibi, bir ay kadar önce, ellerindeki tüm projeleri bir kenara attıklarını, tamamen Battlefield 4 üzerindeki bug'ları düzeltmek için çabaladıklarını açıklamıştı.

Ertuğrul Süngü

Okuyucu Yorumları

Toplam 8 Yorum

Çinlilerin düşüncesi ürettiği eşyalar gibi işe yaramaz.

@29 Ara 2013 20:00 şunun farkındamısın erafıbdaki şeylerin yüzde 95 i çin malı

@29 Ara 2013 20:47 Çin malı değil Çinde üretilen mal :) Karıştırmayalım Lütfen.

@29 Ara 2013 20:47 Farkındayım. Arkasına bakmadan hemde. Çabuk bozulduysa zaten %99 Çin Malı çıkıyor.

@30 Ara 2013 00:01 ne alaka teknoloji konusunda tüm büyük firmalar üretimlerini çinde gerçekleştiriyor. bi halt bilmediğin belli konuştukça batıyorsun. sen çinden hangi kalitede üretim yapmasını istersen onlarda o şekilde üretimini yapıyorlar.

ama gerçekten öyle son zamanlarda bir çok oyun senaryosuna bakacak olursanız ya ruslar ya çinliler hedef alınıyor soğuk savaş döneminde hollywood nasıl propaganda inşa ediyorsa şimdiki dünyada oyun sektörü inşa ediyor hemde genç beyinlere

Bunlar hep amerikanın oyunları :D

Nedense oyunlarda hep Amerika haklı.

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir