Fransa: Windows 10 çok fazla veri topluyor!

İncelemelerinin ardından Windows 10'un kullanıcılarından "çok fazla veri topladığını" ileri süren Avrupa ülkesi, harekete geçti!

  • Zeynel A. Öztürk
Fransa: Windows 10 çok fazla veri topluyor!

Fransa, kullanıcılarının verilerini "habersiz" toplayan Windows 10 konusunda çileden çıkmış görünüyor. Fransa'nın Ulusal Bilişim ve Özgürlük Komisyonu (Commission Nationale de l'Informatique et des Libertés - CNIL), Microsoft'a bu davranışını değiştirmesi için üç ay verdi.

Microsoft'un istekleri yerine getirmemesi halinde Fransa, firmaya yaptırım uygulayacak. Windows 10'u Nisan ve Haziran 2016 ayları arasında inceleyen CNIL'in bulguları arasında şunlar var:

  • Firma "Windows uygulamaları ve Windows Store kullanım verilerini" topluyor. Kullanıcının hangi uygulamaları indirdiğini ve hangisinde ne kadar zaman geçirdiğini de izliyor. Bu, CNIL'e göre gereksiz, aşırı bir veri takibi.
  • Microsoft hesabına girerken dört haneli PIN'i yanlış girme sayısı kısıtlanmış görünmüyor. Bu yüzden "kullanıcı verileri güvende değil".
  • "Windows 10 yüklendiğinde otomatik olarak bir reklam kimliği etkinleştiriliyor", bu kimlik Windows uygulamaları ve diğer uygulamalar tarafından takip edilebiliyor, kullanıcının haberi olmadan hedefli reklam gösterilebiliyor.
  • Windows 10'da cookie'leri engellemenin bir yolu bulunmuyor.
  • "Firma hesap sahiplerinin kişisel verilerini devamlı olarak ABD'deki 'güvenli limana' gönderiyor ve saklıyor."

CNIL, Microsoft'un veri toplanması konusundaki seçimi Fransız müşterilere bırakmasını istiyor. Microsoft ise konuyla ilgili yaptığı açıklamada gizlilik açıklamasını önümüzdeki ay yenileyeceğini ve Privacy Shield'ın gereksinimlerini benimseyeceğini belirtti.

Okuyucu Yorumları

Toplam 11 Yorum

Her yeni Windows daha fazla veri toplayacak şekilde yapılandırılır. Windows'ları update ederken aslında veri toplama mekanizmalarını da sürekli geliştirirsiniz. Ancak Restore RX kullananların footprint'i minimum seviyede olacaktır. Sisteminizin üzerinde kriminal inceleme bile yapılsa, birşey bulamazlar. Diğer taraftan Comodo IS'i dört dörtlük konfigüre ederseniz, footprint'iniz daha da küçülecektir. Comodo IS'in öyle özellikleri vardır ki teknik takibi bile imkansız kılar. Birgün değiniriz. >>>

@cleverman Linux denen bir nimet varken bu kadar kamak niye?

@22 Temmuz 2016 00:59 BU LİNUKSLAR PARALI SAYIYOR VEDE WİNDOWSTAN DAHA PAHALLI VEDE WİNDOWS GİBİ KULLANAMIYORSUN ÇÜNKÜ FİRMALARIN YÜZDE 90 PROGRAMLARI WİNDOWS ORTAMNA GÖRE TASARLADI

Bir de kaliteli bir VPN Servisi kullanıyorsanız, tamamen hayalet olursunuz. Tabii ki VPN Şirketi'nden verilerinizi istemezlerse...

Comodo IS, sistemlerin teknik takibini bile imkansız hale getirecek özelliklere sahiptir dedim ama şunu da söylemek isterim: Devletler bir yolunu mutlaka bulacaklardır...

@cleverman Amiga 4.1`de böyle bir saçmalık yok, üstelik Amiga 4.1 stabil ve kullanıcı dostu.

"Windows 10 çok fazla veri topluyor!" müşterilerin verilerini toplamanın bir kotası yoktur. müşterilerden veri toplamak bir insanlık suçudur. Ayrıca müşterilerin verilerini toplamak hırsızlıktır!

hele şükür birileri anladı durumu dilimde tüğ bitti...

@21 Temmuz 2016 17:54 veri analizi yapabilecek düzeydeyken , tüğ yazmak nedir :)

Daha fazlasını google yapıyor.

Şöyle düşünün siz bir araba satın aldınız ve siz geceleri horul horul uyurken araba üreticisi gizlice sizin arabanıza giriyor, arabanızda hangi marka sigara veya sakız poşeti olduğunu inceleyip arabanızı kurcalıyor, hangi marka araba parfümü kullandığınıza kadar arabanızı iyice karıştırıyor. Arabada eşinizin hırkası kaldıysa ne marka hepsini inceliyor. Nasıl midenize kıramplar girdi mideniz bulanmaktan dimi? Amiga OS özgürlüktür, ben dost tavsiyesi olarak öneriyorum kullanıp kullanmamak size kal

Sen de yorum yaz