Fransız havaalanında Windows 3.1 sorunu!

Koca bir havaalanı, 1992'de ortaya çıkan Windows 3.1 yüzünden büyük sorun yaşadı!

  • Zeynel A. Öztürk
Fransız havaalanında Windows 3.1 sorunu!

Bazılarımız Windows 10'un final sürümüyle yetinmeyip, Insider programının en son yapıları için sabırsızlanırken birçok kurum, özellikle kamu sektörü bu kadar şanslı değil. Bunun son örneklerinden bir tanesi, Windows 3.1 kullanan bir Fransız havaalanı.

Yanlış duymadınız, 1992'de çıkan Windows 3.1'den bahsediyoruz. Fransa'daki bir havaalanı, geçtiğimiz hafta yazılımda ortaya çıkan bir sorun nedeniyle tüm uçuşları iptal etmek zorunda kaldı. Peki dünyanın en gelişmiş ülkelerinden bir tanesinde neden bu kadar eski bir işletim sistemi kullanılıyor?

Havaalanları, hava durumu bilgilerini pilotlara iletmek üzere DECOR adında eski bir programdan faydalanıyorlar. Windows 3.1'de çalışan bu yazılımda çıkan bir sorun, normalde tüm trafiğin durması anlamına gelmiyor ancak bu defasında sisle bir araya gelen sorun, güvenlik açısından yazılımın kullanımını kritik hale getirdi.

Yaşanan sorunun Fransız yetkilileri yazılımları yenileriyle güncellemeye ikna edip etmeyeceği bilinmiyor. Bu tür eski yazılımların ülke çapındaki havaalanlarında kullanılıyor olması, bu tür büyük bir geçişin ihtimalini düşürüyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 17 Yorum

Win3.1 Şaka mı bu?..

@16 Kasım 2015 11:42 Bu tarz sistemlerde, çalışıyorsa kurcalamayacaksın mantığı ile güncelleme falan yapılmaz. Taaki bir sorun çıkana kadar.

@16 Kasım 2015 11:42 Çıksa da yapılmaz; çünkü yerine geçecek cihazın testleri oldukça zordur.

bu sorun Ülkemde olsaydı şimdi 1000 tane taşlayan klavye delikanlısı yorumcu çıkardı...

@16 Kasım 2015 13:24 40 olayın 35 inin kusurlu olduğu ülkemizden mi bahsediyorsunuz?

@16 Kasım 2015 13:24 Hayırdır kardaş Ülkemizle alıp veremediğin mi var? Çok seviyorsan git kafir avrupaya Yallah !

@16 Kasım 2015 17:00 Potansiyel IŞİD elemanı bulundu beyler. Dalın !

@16 Kasım 2015 17:00 kafirlik inancın ile ilgili değil, insanlığa ne kadar zarar verdiğin ile ilgilidir.

Bende size bir ş söyleyeyim.Kardeşimin Almanya'da yeni çalışacağı firmada Windows 95 ile IBM Donimo server 7 ve Veeam 6 versiyonları kullanılıyormuş.Benden bu programları istedi,bende 3 d yapıp gönderdim.Yurtdışındaki şirketler para hesabı yapıyor,kullandıkları programlara bakmıyorlar.Kardeşimin şu an çalıştığı şirket windows 7'ye geçmek isteyipte yeni makinalar almaya kalkışınca iflas etti.Varın gerisini bir düşünün.Herkes Türkler gibi hovarda değil.

çalışıyorsa sorun yok

Kullanılan yazılım sadece aracıdır ve önemli olan yapılan iştir.Eğer işinize yarayan bir makineye sahipseniz ve o makineyi internete bağlama mecburiyetiniz de yoksa, kullandığınız aracı yazılımın bir önemi yok. Bir de şuna dikkat çekmek gerekir; Bu gün evinize en pahalı bilgisayarı ve en son yazılımı aldığınızda yaptığınız iş ne ? Koca hava alanlarında kullanılan programların yüzde kaçı kadar iş yapabiliyorsunuz ? Hatta iş yapıyormusunuz ? Sosyal medyada gezmek için süper PC'lere ihtiyacınız yok

Yazık o kadar fakirlermişki windows 3.1 ve çok eski bir prog. kullanıyorlarmış. Ne yapsam bilemedim; Güvenliğim tehlikede ona mı üzülsem, böyesine zengin bir ülkede insan hayatı bu kadar ucuzmuş ona mı üzülsem.

Hahaha 3.1 LoL :)) sakadir ya

bi çok eski uçaklarda uçuş bilgileri haritalar disketler vasıtasıyla güncelleniyo ,izlediğiniz filmler kasetten :)

Bunda garip bir sey yok ki. Turkiye'de de hala Wndows 3.1, hatta DOS kullanan sirketler var. Bir seramik fabrikasinin yuksek firinini kontrol eden sistem Win 3.1. Ureticisi Italyan bir firma ve yeni versiyon uretmiyor, gerek yok diyorlar cunku. Sistem belli, yapilan bir is belli. Neden calisan sistemi kurcalayip bela alalim diyorlar. Koca fabrika, bir hafta devre disi kalsa batar adam.

Fransa Polis teşkilatı XP kullandıklarından Microsoft' dan özel destek aldıklarını duymayan kalmadı.

@17 Kasım 2015 15:17 o da bişey mi, bizim genelkurmayın kriz odasındaki cihazlarda bile xp kullanılıyor. Savaşa girdiğimizde bilişim alt yapımız abd nin kontrolünde olacak. Hadi F16 kodlarını bir şekilde çözdük falan ama xp nedir ya. Ayıptır.

Sen de yorum yaz