Fransız hükümetinden TOR ve Wi-Fi yasağı!

Paris saldırılarının ardından Fransa, internet alanında büyük engellemelere imza atıyor!

  • Onur Seven
Fransız hükümetinden TOR ve Wi-Fi yasağı!

Fransa'da yayınlanan Le Monde gazetesine göre, Paris saldırılarının ardından Fransız hükümeti internet kullanıcılarına anonim iletişim imkanı sağlayan TOR ve kamuya açık Wi-Fi ağlarına erişimi kısıtlayacak yeni bir yasa tasarısını değerlendiriyor.

Devletin ilk acil önerisi, ücretsiz veya paylaşılan Wi-Fi bağlantılarının olağanüstü hal sırasında yasak olması ve yasaya uymayan bağlantı sahiplerinin cezai yaptırıma maruz kalabileceğini ortaya koyuyor.

Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande, Paris saldırılarının ardından ülke çapında olağanüstü hal ilan etmiş ve parlamento daha sonra bunu üç ay uzatmak için oy kullanmıştı. Olağanüstü hal Fransız polisinin yetkilerini genişletirken, izne gerek kalmadan konut araması yapabilme ve daha sıkı sınır kontrolleri gibi inisiyatifler getirmişti.

Terörle mücadele mevzuatı için ikinci öneri, TOR'un engellenmesi ya da yasaklanmasını ve servis sağlayıcıların şifreleme anahtarlarını polise teslim etmesini gerektiren yaptırımları içeriyor. Le Monde gazetesine göre her iki öneri de en kısa sürede kabul edilip önümüzdeki yılla birlikte yürürlüğe konacak.

Fransa, TOR'u engellemesi durumunda bunu gerçekleştiren ilk Avrupa ülkesi olmanın yanında, terör saldırılarına olanak sağlama adına teknolojiyi suçlayan ülkelerin arasına da katılmış olacak.

Okuyucu Yorumları

Toplam 11 Yorum

Aynı şey bizim ülkede olsa kıyamet kopartırsınız. Söz konusu fransa olunca...

@08 Aralık 2015 10:28 helal be.ben yazcaktım bunu.

@08 Aralık 2015 10:28 Orada da yanlış. Nedir yani?

Demek ki neymiş... iletişim özgürlüğü, insan hakları, vb... yalanmış, fransanın aldığı bu kararları - tedbirleri, Türkiye alsa Türkiyeye söylemediklerini bırakmaz, üstüne bir insan haklarını ihlal ediyor diye iftira bile atarlar.Tek temennim Türkiyenin yıllardır yaşadığı kargaşa - terör ve etkisi olan süreci onlarında yıllarca yaşaması ve Türkiyeyle uğraşmayı bırakmaları. İran Patlamaların olduğu ilk gün bi açıklama yaptı, nedemişti: "Frans'a paris'in yaptıklarının bedelini ödüyor."

40 yildir pkkya acik destek veren fransa 100 kisi oldu diye izinsiz konut aramasini konusuyor. biz de elinde roketle gezen adami vurunca yaygara kopariyorlar. Batinin ikiyuzlulugu.

Aman Allahım fransada basın özgürlüğüne, insan haklarına ve insanların özel yaşamına büyük darbe fransaya şeriyat geliyor... Konuşsanıza bizde olsa kıyamet kopmuştu şimdiye.

@08 Aralık 2015 16:53 kendğileri patlattı şeçimi kazandı fransada seçim varmış halkın yüzde 52 si oy kulanmış.

ya bırakın şu yorumları .kıyameti koparırmişlarda...bu ülkede televizyon gazete ve internet sansürü uygulanıyor.fransada internete uygulanan sansür tor gibi bir deep web aracısı ve günlük kullanıma etkisi yok denecek kadar az. Türkiye de en çok girdiğiniz sitelere sansür uygulanıyor.

kamuya açık wifilerden bahsediliyor farkındaysanız insanların evlerindeki facebook twitter youtube'a karışılmıyor. insan haklarına karşı bir şey yapılmıyor kısacası.

Yav he he bizde olsa kiyamet kopmustu. Kendinizi boyle avutun. Kendi ulkemiz bitti baska ulkelerin dertlerinden mi yakincaz. Tabi benim ulkemde olsa kiyamet kopcak benim ulkem o benim BENİM.

Fransa Tor yasaklanıyor. Türkiye'de twitter. Neden? ÇÜNKÜ Fransa'da bir terörist (kişi/grub) asla normal internetten propaganda yapamıyor ancak deep web gibi ağları kullanmak zorunda ama benim ülkemde 5 yaşında bir çocuğun bile rahatlıkla ulaşabileceği twitter da yayın yapabiliyor olması sebebiyle.

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play