FreeHand için yeni sürüm çıkarılmayacak

Adobe, meşhur illüstrasyon yazılımının yeni sürümlerinin olmayacağını duyurdu.

  • Selçuk İslamoğlu

Beklenen son gerçekleşti ve Adobe, illüstrasyon yazılımı FreeHand'in artık yeni sürümlere güncellenmeyeceğini duyurdu. Ürün müdürlerinden John Nack, kişisel blog sayfasında açıklamalarda bulunarak şirketin artık ürünü geliştirmek ve yeni özelliklere sahip sürümler çıkarmak gibi bir niyeti olmadığını belirtti.

Hatırlanacağı gibi son sürüm Macromedia tarafından 2003'te FreeHand MX ismiyle çıkarılmıştı. 2005'te şirketin Adobe tarafından satın alınmasının ardından, Adobe kendi illüstrasyon yazılımı Illustrator üzerine eğilerek Creative Suite içerisinde kullanmak üzere bu yazılımla yola devam etme kararı aldı.

Geçiş sürecini kolaylaştırmak adına CS3 içinde kullanılan Illustrator'da FreeHand 10 ve MX sürümlerine ait dosyalar için doğrudan veri alımı (import) özelliği yer alıyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 7 Yorum

freehandin sadece dosyaları import seçeneği koymadı özelliklerini de Illustrator a aktardı.

Illustrator çok daha yetenekli...

evet bu grafikerler ve resimlerle çalışan insanlar için kötü bir haber galiba !
pek anlamam bu freehand den, ben daha çok fireworks u kullanırdım hazır efektlerle işimi çok çabuk bir şekilde görebiliyordum ama adobe bana kalırsa doğru hamle yaptı onu kaldırmakla.

böylece Illustrator ve FreeHand'in güçlerini bileştirip çok güçlü vede hızlı bir program oluşturabilirler tahminimce Voltranı oluşturabilirlerse eski özellikleri kendi bünyesine adapte edip yeni teknolojilerede merhaba derse bu işi rahatça kıvırır bence :)

allah rahmet eylesin sanki microsoft un etkisi var gibi flash a da el atmıştıya microsoft

kendi programıyla birleştirsin varsa eksikleri tamamlasın bari geliştirmemekte ne oluyor aranıyor bu ya resmen aramıyor...

bir freehand sever olarak kötü bir haber benim için.. adobe freehand'i geliştirseydi daha iyi olurdu bence...

Freehand daha hızlı kullananlar bilir. (Ustalar)

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play