Freemium uygulamaları ilgilendiren haber!

Android'de "ücretsiz" görünüp, bize uygulama içi satış yapan uygulamalar, bundan sonra...

Google Play'de "freemium" konusunda hareketlenme

Bugüne kadar üretilen uygulamaların en çok hangi yönlerini dikkate aldınız? Peki, ücretsiz olarak sunulan "freemium" uygulamaların size ne kadar para harcattığına dikkat ediyor musunuz?

GoneMAD müzik uygulamasını üreten ekipten gelen bir habere göre, Google'dan ilginç bir talep geldi. Kendilerine gelen mesaja göre Google, uygulamanın Google Play üzerinde yayınlanan özelliklerinin yanına bir de "fiyat aralığı" koymaları gerektiğini ve 30 Eylül itibariyle bu mekaniğin devreye gireceğini beyan etti.  

Aynı gün devreye girecek bir diğer özellik de yapımcıların fiziksel adres belirtmeleri şeklinde cereyan edecek. Her ne kadar GoneMAD'in yapımcıları konu hakkında şikayette bulunmuş olsalar da yayınlanan rapora göre Google'dan gerekli cevabı çoktan almış durumdalar. Eğer bu sistem gerçekten devreye girerse, özellikle ücretsiz olarak sunulan, ancak daha sonra uygulama içi satın almalarla gelir elde eden "freemium" kategorisine giren uygulamaları kullandığımızda, bizden neler talep edebileceklerini net bir şekilde görebileceğiz.

Apple'ın uygulama merkezi benzeri bir sisteme sahip, zira bu sayede kullanıcılar uygulama içi satın almaların tam olarak neye mal olabileceğini net bir şekilde görebiliyorlar.

Ertuğrul Süngü

Okuyucu Yorumları

Toplam 7 Yorum

MMO oyunların, oyun içi mağazasında 40-50$ lık oyun parasına "Top Selling" gibi yazanlar acaba bu fiyatları mı Google Play'a yazacaklar? :) (Cümlem devrik oldu, anlamışsınızdır umarım ;) )

@23 Eyl 2014 11:58 (üstteki değilim) düzgünü şu oyunlardaki oyun içi satın alımda bi elmas fiyatı 10 dolar (attım) google playdan satın alırken bi elmas dahildir diye 10 dolar mı vercez 40 dolar 50 altınsa 50 dolarmı vercez demeye çalış tı (bu da fazla uzun oldu)

GameCIH ile sadece 0 $'a bütün oyunlar sizin.

gugıl piley =====> çer çöp pazarı....

@23 Eyl 2014 16:18 app store ve wp store gibi değilmi?

Bundan sonra ios a gecicem andriodden sogudum artik

@23 Eyl 2014 20:52 her android haberine bu yazıyı yazan fanby ergen sni tamam sende haklısın (:

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir