#FreeTheNipple, Facebook'u değiştirdi!

Ünlülerin de destek verdiği #FreeTheNipple kampanyası, sonunda Facebook'ta sonuç verdi gibi!

#FreeTheNipple, Facebook'u yumuşattı!
Paala Secor (Orijinal fotoğrafın kırpılmış hali)

1 milyar üyeyi üstünde barındıran Facebook, "Topluluk Standartları" belgesinde hangi içeriklerin paylaşımına izin verilip, hangilerine verilmediğini açıkça belirtiyor. Bu belgeye göre "bebek emzirme" görüntüleri, yasaklanan görüntüler arasında bulunmuyor. Ancak Facebook'un çoğu durumda bu tür fotoğrafları silmesi ve sahiplerinin hesaplarını askıya alması, #FreeTheNipple kampanyasının dünya çapında ses getirmesiyle sonuçlandı.

#FreeTheNipple kampanyasının ses getirmesi, aslında ünlülerin kampanyaya el atmasıyla, tam olarak Rihanna'nın Lui dergisine göğüsleri açıkta verdiği pozla başladı. Bazı ünlüler, eylemi daha da ileriye taşıyarak sokağa provokatif biçimlerde çıplak çıkıp, dolaşmaktan çekinmediler. Bunu yapan Scout Willis'in Instagram hesabı kapatıldı. Willis'in açtığı ikinci Instagram hesabı da uzun süre açık kalmadı ve kapatıldı. Bunun bir süre ardından kitleler, emziren annelerle, göğsü açık kadın görüntülerinin sansürlenmesi arasında bir bağlantı kurdu.

Kuralların değiştiğini duyduktan sonra 4.655 takipçisiyle bebeğini emzirme fotoğraflarını paylaşan Facebook kullanıcısı Paala Secor ise, her şeye rağmen Facebook moderatörlerinden gelen fotoğrafı kaldırmasıyla ilgili uyarıyı görünce şok oldu. Facebook'a hem direkt, hem de direkt olmayan yollardan şikayetlerde bulunan Secor, çabalarının sonucunda başarıya ulaştı ve Facebook'tan "hesabının yanlışlıkla askıya alındığı" mesajını aldı.

Anlaşılan o ki bazı Facebook moderatörleri, Facebook'un göğüs görüntülerini kabul ettiğinden habersiz kalmış. Yani sizin de emzirme görüntüleriniz Facebook tarafından silinirse, hemen pes etmeyip, itiraz yollarına başvurmanız doğru olabilir.

Zeynel A. Öztürk

Okuyucu Yorumları

Toplam 13 Yorum

Haberi kes

yalnız resim çok şeker olmuş ya :)

sene 1940 1 ocak bizim bir hoca vardı kendisi kehanet ile de ilgilenirdi ve 2004 ve sonrası için kehanetlerinden biri şuydu: ismi dört harfli m ile başlayacak soyadı 10 harfli z ile başlayan yahudi bi yeni yetme çıkacak (aslında burada argo olarak da kullanılan küfürlü bir kelime kullanmıştı terbiyem müsade etmediği için sansür) bu zibidi 8 harfli f ile başlayan k ile biten bir firma kuracak, insanlar bu firmanın hizmetinin kullanabilmek için karanlıkla dolu ışık yansıtan bir pencereye bakmak zorunda kalacaklar, insanlar burada ünlü olma arzusunu tatmin edecek, birilerinin amaçlarına hizmet ettiğinden bu firma yapay olarak çok popüler edilecek, ama asıl olay asıl tehlike; koca bir nesil 24 saat anime çizgi film seyrederek ve bu saçmalığı kullanarak yetişecek sonuç: hakkını aramaktan aciz köle bir nesil olacak bu nesili istedikleri kullanacaklar savaşa sürükleyecekler bu 3. dünya savaşında bütün dünya toplumunu değiştirecekler demişti. 2004 senesinde böyle bir firma kurulmadı diğer bütün kehanetlerinde haklı da çıkmıştı ama.....

@16 Haz 2014 14:24 amma da atmışsın be hocam :D mark zuckerberg - facebook da dedi mi bari

@16 Haz 2014 14:24 tam işsiz bu belli :)

ünlü bir karikatürist vardı (adı neydi neydi) bir karikatürü vardı: bir dede 4-5 toruna gençliğindeki başarılarını anlatıyor (adı aklıma geldi gelecek neydi ya) o sırada torunlarından biri "dede hadi bize mcdonalds`da en başarılı eleman seçilmeni tekrar anlatsana" diyor dedenin karısı da; "allahım ne tırf bi herifle evlenmişim" diye yakınıyordu. bu haberi okuyunca nedense aklıma bu karikatür geldi (ha karikatüristin adını hatırladım: rihenna tüh değil ya)

ölmeden bugün de göğüs gördük :)

Millet ne meraklı orasını burası göstermeye..

inciciler bayram edecek :D

İLLEDE GÖSTERECEM DİYOSUNUZ YANİ OLDU MADEM..

Ne saçmalık ya, bi de bunu haber mi yaptınız?

Medeniyef dediğin tek dişi kalmış canavar

facebook çok iyi birsey

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir