Fujifilm FinePix S100FS: Yeni süper digicam

CHIP Online dijital fotoğraf makinlerinin şu anki kralını açıklıyor: Fujifilm FinePix S100FS...

  • Halil Mollaoğlu
Yaratıcı fotoğraflar için süper bir digicam
Fujifilm FinePix S100FS: Şu anki en iyi dijital fotoğraf makinesi.

Yeni 1 Numara: S100FS mükemmel görüntü kalitesi, birinci sınıf donanım ve devrimsel ekstra özellikleri ile parıldıyor. Bu saydıklarımız ile sadece diğer kompakt fotoğraf makinelerini ezmekle kalmıyor, DSLR'e gerçek bir alternatif oluyor.

Bir seneden beri Panasonic Lumix DMC-FZ50 ile kalitede birinciliği göğüslüyordu fakat FinePix onun tahtını ele geçirmekte son derece kararlı. S100FS daha ilk bakışta etkilemeyi başarıyor: Sadece gelişmiş bir DSLR gibi gözükmekle kalmıyor bilakis yaklaşık 1 Kg ile aynı ağırlığa sahip. Makine teknik olarak yepyeni 11-Megapiksel-Super-CCD ile birlikte sıfır bir işlemci, gelişmiş dinamik aralık ve maksimum 3200 ISO hassasiyet değeri sunuyor. ISO 100'deki test sonuçları diğer tüm kompakt kameralardan daha iyi değerler sunuyor. Daha yüksek değerlerde ise rakip modellerin seviyesinde bir sonuç sunuyor. Renk doğruluğu çok iyi seviyede ve kromatik sapmalardaki hafif zayıflıklara rağmen genel olarak görüntü kalitesi iyinin ötesinde.

Mükemmel objektif
14x değerindeki devasa zum-objektifi sınıfının birincisi ve bir kompakt kameradan beklenilenin en iyisini sunuyor. 28 ile 400 mm arasındaki odak uzaklığı geniş açıyı da kapsıyor ve iyi bir ışık şiddeti (F2.8 ile F5.3 arasında) sunuyor. S100FS kamera kasasına entegre edilmiş zum dengeleyicisi yerine mekanik zum ve odak halkaları kullanıyor ve böylece gerçek bir SLR hissi veriyor. Uygulamada ise çok keskin zum yapma imkânı veren sağlam materyal kalitesi ve kusursuz işçilik bizi etkiliyor.

Eşsiz fonksiyon yelpazesi

Fujifilm FinePix S100FS: DSLR görünümünde.

Elbette FinePix iyi ve güncel bir üst seviye fotoğraf makinesinin sunması gereken özellikleri beraberinde getiriyor: Optik resim dengeleyici, yüz tanıma, manüel kullanım, birçok ince-ayar imkânı ve profesyonel resim formatı RAW da destekleniyor. Hepsi bu değil: 3 farklı seviyedeki (100, 200 ve 400) dinamik aralık seçimi ve film simülasyonu modu gibi eşsiz iki özellik daha var. Bu sayede Provia ve Velvia analog filmleri taklit edilebiliyor. Buna ek olarak portre çekimlerine has bir film simülasyonu da mümkün. Keskinlik, renk ve ton değeri gibi resim değişkenlerine ve hatta beyaz dengesine bile müdahale edebiliyorsunuz. HDR fotoğraf çekimini sevenler için çeşitli Bracketing fonksiyonları ilgi çekici olacaktır. Bu tip çekimlerde kamera farklı ayarlarda üç adet çekim yapıyor ve sonra PC'de yazılım vasıtası ile bunları bir HDR resmi olacak şekilde birleştirebiliyorsunuz. S100FS ile farklı aydınlatmaya, değişik dinamik aralıklara ve film simülasyonlarına sahip fotoğraf serileri oluşturabilirsiniz.

Kapaklı ekran, zayıf vizör

Fujifilm FinePix S100FS: Açılıp kapanabilir ekran.

Cihazın 2,5 inç boyutundaki ekranı keskin çözünürlük sunuyor fakat odaklama yapıldığında görünüm bir miktar bulanıklaşıyor; resim gösterimi çok iyi ve hatasız. Alışılmadık açılardan çekilen fotoğraflar için ekranın açılıp kapanabilmesi çok iyi bir özellik. Elektronik vizör diğer kompakt rakiplerine göre çok büyük ve az pikselli bir görünüm sunuyor fakat keskinlik, renk gösterimi ve aydınlık yeterince iyi değil. Ucuz giriş seviyesi DSLR'ler bile burada daha fazlasını sunuyor. Fujifilm'in işçiliği çok iyi, ele rahat oturuyor ve birçok özelliği temsil eden tuşlar çok iyi dizilmiş. 0,56 saniyelik deklanşör gecikmesi ile ortalama bir değer sunuyor ve hatta batarya süresi de ortalamanın biraz üstünde.

Sonuç

Fujifilm FinePix S100FS: Başarılı bir dijital fotoğraf makinesi.

S100FS fotoğraf fanları için en iyi kamera ve uygun bir fiyata çok iyi görüntü kalitesi ve donanım sunuyor. Özellikle güçlü objektif mükemmellikten ödün vermiyor. FinePix'i özel kılan şeyler ise gelişmiş dinamik aralığı, çoklu resim ayarları, film simülasyonu ve geniş çaptaki Bracketing özellikleri. Fotoğraf tutkunları için yaratıcı bir alan oluşturuyor ve yüksek ISO hassasiyetindeki pürüzlere ve vizöründeki dezavantajlara rağmen DSLR'lere gerçek bir alternatif olabiliyor.

Teknik Veriler Tablosu

Fujifilm FinePix S100FS TEKNİK VERİLER TABLOSU
Ürün Fujifilm FinePix S100SF
Fiyat 699 € + KDV
Çözünürlük 11,1 Megapiksel
Maksimum çözünürlük 3840 x 2880 piksel
Sensor (büyüklük, tip) 2/3 inç, SuperCCD
Odak uzaklığı 28 ila 400 mm arası
Optik zum 14,3x
Obtüratör hızı (otomatik) 30 s ila 1/4.000 s arası
Obtüratör hızı (manüel) 30 s ila 1/4.000 s arası
Lens (otomatik) 2,8 ila 8,0 arası
Lens (manüel) 2,8 ila 8,0 arası
Obkjektif aydınlatması 1:2,8'den 1:5,3'e kadar
Ekran büyüklüğü 2,5 inç
Ekran çözünürlüğü 230.000 piksel
Vizör Dijital
Minimum hassasiyet ISO 100
Maksimum hassasiyet ISO 3200
Min ISO'da çözünürlük 2.581 x 2.725 çizgi
ISO 400'de çözünürlük 2.360 x 2.339 çizgi
ISO 800'de çözünürlük 2.264 x 2.195 çizgi
Min ISO'da parazit 170
ISO 400'de parazit 308
ISO 800'de parazit 415
Delta E renk kayması (gün ışığında) 5,2
Delta E renk kayması (yapay ışıkta) 24,2
Delta E renk kayması (manüel beyaz dengesi ile) 6,3
Kromatik sapma (kenarlarda) 2,51 piksel
Gölgelenme 0,6 Lens
Açılış süresi (1. resme kadar) 2,4 s
Deklanşör gecikmesi 0,56 s
Flaşsız 5 resim çekimi 7,2 s
Flaşlı 5 resim çekimi 10,0 s
Minimum uzaklık (makro) 1 cm
Batarya enerjisi 8,3 Wh
Çekim sayısı (minimum) 130 resim
Çekim sayısı (maksimum) 410 resim
Resim dengeleyici Optik (lens)
USB arayüzü USB 2.0 (High Speed)
Audio out / Video out - / -
Video çözünürlüğü (maksimum) 640 x 480 piksel
Video çekim süresi (maksimum) belleğe bağlı
Sesli video / zum - / optik
Kayıt medyası / beraberinde verilen SD-kartı, xD-Kartı / 25 MB dâhili
Batarya tanımlaması NP-140
Ebatlar 133 x 94 x 150 mm
Ağırlık 965 g

Okuyucu Yorumları

Toplam 35 Yorum

BAK ŞU KRALA(!)
"Dijital fotograf makinelerinin şu anki" kralı gibi çok iddialı cümleler yazmışsınız. Hangi açıdan kral, doğrusu anlayamadım. Çözünürlüğü 11.1 Mpiksel. Canon EOS 1Ds'ninki sadece 16.7 Mpiksel !
Maksimum çözünürlük: Kralın 3840x2800 - Canon'un 4992x3328
Artı özellikleri yok mu? Var. Optik ve tele zoom mesela. Ve fiyatı. Bu fiyata alınabilecek iyi bir makine ama maalesef kral değil.

Hiç bir kompakt, en ucuz bir SLR ın görüntü kalitesiyle yarışamaz. Bu kadar paraya da gayet güzel bir SLR ve iyi bir lens alınabilir.

Sony DSLR makineler çok daha iyi

Bence de iddialı, 35*123mm. lik NIKON P5100 ona 10 basar, 12 Mpix. Hem 690YTL. hem de müthiş özellikler.Incelemenizi öneririm, ona verilicek paraya yazık.

Bu kadar iddianın sebebi nedir ,lütfen izah edinde anlıyalım beyler! Diğer markalardan(makinalar) neden bu kadar üstünmüş anlayalım , yoksa büyük bir BALON olmaktan ileri gidemez.Merakımızı en kısa zamanda giderin , lütfen!... SAYGILAR 'extreme'

CHIP Online'ın Notu:
Testlerde birici olduğu ve sonuçlar açıkça belirtiliyor. Biraz sansasyonel bir başlık atılmış sadece. Pek çok testimizde birinci olan pek çok ürün var ve başka bir ürün birinci olana kadar kendi kategorilerinde kral bu ürünler.
Hemen, işin altında bir şeyler aramanın pek gerekli olmadığını düşünüyoruz. CHIP 13 yıllık bir marka. Sürekli şüpheci olmaktansa işini iyi yapanlara biraz güven duyalım lütfen.
Size göre başka bir ürün daha iyi olabilir ama bu CHIP'i taraflı yapmaz. Test kriterleri belli sonuçta... Mümkün olduğunca genel ihtiyaçları yansıtacak kriterler kullanmaya çalışıyoruz.

Benim merak ettiğim başak birşey var, evet bu makinede özellikleri bakımından gayet güzel gözüküyor ama PAnasonic Lumix FZ8 ve FZ18 gibi cihazlar yaklaşık fiyat aralığında olana ve daha yüksek performansa ve kaliteli lense sahip değilmidir? Referansım www.letsgodigital.org
sadece digital makineleri inceleyen kapsamlı bir site olduğu için ve sıralamada bu cihazlar burda sözkonusu olan Fujifilmden çok daha üst sıralarda ve makine almayı düşünen ben şimdi kafası karışmış durumdayım , maksimum çözünürlükten biraz feragat edip FZ18 almak bugünün fiyatlarıyla bana yaklaşık 500 ytl kar getiriyor.Karşılaştırma yaptığım da aralarındaki tek bariz fark 11,1mp ve 8,32mp ola durumu, ayrıca video çözünürlüğü panasonic de daha yüksek değerlerde.

S6000FD ve Panasonic FZ 50 sahibi ve bir sürede S9600 kullandım . Flicker' deki yüzlerce fotografı tek tek inceledim."dpreview" deki çelişkilerle dolu incelemeyi de inceledim. Objektif hem S6000FD' den, hem de aynı objektifi kullanan S9600 den oldukça geride. FZ50 nin Leica ASPH/ED objektifinede asla yaklaşamaz. Geniş açı ve sıklıkla kullanılan odak uzaklık çarpanlarında anormal boyutlarda mor saçaklanmalar ve yer yer renk sapmaları mevcut. Orta alan dışında kenarlara doğru max. boyutta fotografta netlik bozuluyor ve dağılıyor, Keskinlik kesinlikle yeterli değil. Benim gördüğüm, objektif/sensör uyumu da yok. Nasıl şişirilip piyasaya bu haliyle pompalanıyor anlamış değilim. Üstelik fiyatıda herzaman olduğu gibi iyice şişirilmiş TR garantili 1700 YTL. 2 makinemi de satıp bu makineye çok ümit bağlamıştım. Ama şimdi makinelerimi daha çok sevdim. Bence DAĞ FARE DOĞURDU....

"en iyi dijital fotoğraf makinesi" lafı biraz iddialı olmuş ama:)

bu makine dslr bile değil olsaydı bile iyi nin yanından bile geçemezdi çünkü ancak giriş seviyesi bir makine olurdu. "en iyi" den bahsedicekseniz Lecia nın fiyatı yaklaşık 20 bin ytl olan veya Nikonun fiyatı yaklaşık 10 bin ytl olan full-frame dijital makinelerine bir bakın derim.

Sanırım en iyi non-DSLR demeliydiniz.

ççççooooook güzel

ben f100fs kullanıyorum ve çok mükemmel bir makine çünkü benim objektif alacak param yok tek bir makineyle nerdeyse 3 tane objektifim var gibi fotoraflar çekiyorum laice ya söylicek lafım yok ama alacak paramda yok. panasonic e gelince tamam laica kullanıyo ama hangi laica benim mercedesim var ama hangi mercedes yani burda yazılan yorumlara söylücek tek lafım var parası olan zaten fullfareme makine alır ben fujifilm i terciğ etmemdeki tek nokta fiyat a göre performan almamdı

ben makinemden memnun um ve tavsiyede ediyorum....

Burada bir çok saçma sapan yorum var. Burada Sadece Panasonic övülmesi bence panasonic ekibinden bir yazımdır. Bu gün herkes Lecia lens' in uçuk fiyatlarda olduğunu konuşurken Panasonic bu lensi 349 Ytl' lik makinesine bile takıyor. Burada saçma sapan yorumlar yaparak makineyi bile test etmeden yorum yapanlar var. Sony Dslr Makinesi alacaktım. Herkes Cmos alma dedi. Arkadaş Cmos ile CCD' nin farkını bilmiyor demek ki, Sadece markasına bakarak Evet alınabilir. Nede olsa elinde Sony olur. Yılların müzikçisi şimdi fotoğrafçı oldu. Ben makineyi alan bir arkadaşımdan test ettim. Çok profosyonel bir çekim istemedikçe, İyi bir kompakt makine, İsteklere göre her zaman yetecek diye bir kural yok, Bady bir makine alıp objektif masrafı yapmaktansa 28-400 mm objektifi bulunan bu model her zaman alınabilir. Ben geniş bir araştırma yaptım. Chip dergisine hak veriyorum. Panasonic Madem çok iyi lecia lens takıyor. Lecia lens 20 bin ytl civarında fiyatları bahsediliyorken, Aynı lensi Panasonic nasıl Bu makineden 500 ytl daha karlı verebiliyor bunu her zaman sormak gerek, Bir araştırma daha söylemek isterim. Panasonic ve Sony Profosyonel Video Kameralarında neden Fujinon Lens kullanıyor. Bence bunlarında cevapları mutlaka vardır.

Valla nikon bu kafa ile giderse daha çok geride kalır. Nikonum arıza yaptı. daha 1 yıl olmadı. Demirperdesi arıza yapmış. kullanıcı hatasıymış, garantisi bitmeden para istiyorlar. objektifi değişen makine kullanmak yerine bunlar daha mantıklı, Hemen Hemen aynı Fotoğrafı çekiyorsun.... yok temizliği yapılmamış gibi bir sürü baheneden sıkıldım. Çoğu forum sitelerinde makine için olumsuz cümleler çok az chip dergisinin araştırmalarının doğrulugunu uzun zamandır biliyoruz. Yeni bir makine alacak olanlar için ideal bir makine

arkdaşalr bu slr like bir makine ve kendi kulvarında gayet basarılı lens parası vermek istemeyen ler sensör temizliği yapmak istemeyen yada sıkılanlar için bence ideal üzerindeki 28-400 objektif suphesiz kusursuz denmeden kötü yorum yapmayın bence ki makinede fbs var eski film paketlerini programlamışlar bence çok ideal bir makine düşünüyordum ne alayım diye hayellerimdeki makine diye bilirim sensör 2/3 çok buyuk harika bence

bu cıhaz zaten dslr lıke bı makına olduğundan bunu dslr makinalarla karşılastırmanız adil olmaaz makına gerçekten de kendi klansmanınada çook güzel bir makina bizzat denedim ve denemeden kesinlikle yorum yapmayın

Bazı arkadaşlar demek ki pazarı hiç dolaşmıyor. Türkiyede Leica ya 20 bin ytl verecek olan adam belini br daha doğrultamaz. Demek ki FujiFilm gerçekten süper makine yapmış, Karşılaştırmalara bak FullFrame makineler ile karşılaştırıyorlar. Bunların tek sebebi bu işi kimsenin iyi bilmemesi, herkes kafasından atmış okumuş. Chip dergisi yıllardır düzgün bir şekilde sayı çıkaran bir dergi, bu konuyu araştırma yapacak personelide bilin ki profosyoneldir. Bir çok testten geçmiştir. Bu makineyi FullFrame ile karşılaştıran ve DSlr bir makine ile karşılaştıran arkadaşlar sadece bilgisizlik kurbanıdır. Sınıfında Kolay kullanım isteyen amatör çekim yapacak insanlar için süper bir makine...

Bak şu krala??
Bir arkadaş 8 nisandaki 9:13 saatli yazısında EOS 1Ds den bahsetmiş ve anlaşılan kameranın özelliklerine bakmadan kulağında ne kaldıysa onu yazmış. Asıl önemli olan konulardan biri bu makinaya sahip olanların düşünceleri ve deneyimleri olmalı, ben aldım ve hemen hemen bütün ihtiyaçlarımıda karşılıyor diyebilirim. evet eksi yönleri yokmu var elbette ama biraz mantıklı olup SLR like bir makinayla SLR makinayı karşılaştırmamak gerekir. ben canon düşünürken bir anda fikrimi değiştirdim ve fuji mi aldım iyikide almışım çünkü paramı daha fazla harcamak istemedim sebebi ise 1-2-3 lens derken bunun sonu gelmeyecekti ama bu makinayla kendimi kontrol altında tutabiliyorum sebebi ise bir arkadaşımızın dediği gibi zaten 3 lensin görevini yapan bir lens var üzerinde + lens değiştirme derdi yok + tozlanma derdi yok + çözünürlüğü gayet yeterli + amatör birinin gereklerinden fazlasını karşılayacak donanıma sahip bir makina.
eksileri ise, ağır bir makina olması, grenler oluşabiliyor, pil ömrü az ama yedek pille gayet uzun zaman kullanılabilir. bu durumda makinamı övmek amaçlı değil kesinlikle ama KENDİ SINIFINDA fiyatını fazlasıyla karşılayan bir makina hatta kralı şimdilik denebilir.
Sorular için mail adresim bora_a73@hotmail.com
Saygılar
Bora

TÜRKÇE MENU VARMI BU MAKİNADA

Fujifilm bu konuda ayrı bir kulvarda..bu markayı ayrı bir kulvarda değerlendirin ve diğer iç bir marka ile kıyaslamayın çünkü bu marka ve makinelerini anlatmak için mükemmel kelimesi bile az kalır...ne nikon, ne canon, ne sony...hepsini ayrı bir yere koyun bunu ayrı...görüntü kaltesi ve diğer abjektif özellikleriyle s9600 olsun s100fs olsun çok çok üstün makineler ve idda ediyorum ki dslr kameraların ciddi alternatiflerinden biri..bu kameranın dslr satışlarını düşüreceğinden eminim..özellikle fujifilm in son çıkarmış olduğu s9600 ve s100fs modelleri dslr ye en büyük rakip hatta rakip olmakla kalmayıp tahtını sallama başladı bile..

Sony DSLR ile yarışamaz..

bence bu makinayı kötüleyenlerin yazıları maksatlı olarak kaleme alınmış, makinanın değerlendirme kriterleri gayet objektif, herşey ortada...

Dostum, sen sony dslr demişsin oysa bu makina DSLRlike yani benzeri. elmayla armudu birbirinden ayırmayı öğrenin artık.
Bora

Dostum, sen sony dslr demişsin oysa bu makina DSLRlike yani benzeri. elmayla armudu birbirinden ayırmayı öğrenin artık.
Bora

Bence bu makinaya negatif yorum verenlere, eksi puan veren arkadaşlar, bu makinayı o kadar para bayıp almış, kullanıyor ve doğal olarak makina için kötü söz söylenmesini istemiyor, onlarda biliyor makinanın eksilerini ama, kendilerini çok afedersiniz enayi yerine koymak istemiyorlar.Panasonic F18 buna 10 basar!!

ben s100fs kullanmadım fakat kim nederse desin 'son' herzaman mükemmeldir ve bu mükemmellik ileri dönemlerde bile mükemmel
kalabilir.kullanmakta olduğum coolpix 8800 gibi.nikon hala bu ayarda bir makineyi piyasaya sürebilmiş değil çünkü bu makine kaptandı sonraki nikonlar ise tayfa.fuji'nin bu son slr like modeli belkide mükemmeldir,belkide bir kaptan.fiyatı aşağı yukarı sabit kalan bir makinedir 8800 eski bir model olmasına rağmen.belkide fuji bunu bekliyordur.bir kaptanda fujiden niye çıkmasın.bence tartışmayın ve kıymetini bilin, belkide elinizde bay mükemmeli taşıyorsunuzdur.

makinenin dlsr ye alternatif makine olduğu yani slr makine olmadığı başlıkta yazdığı halde hala slr makine ile kıyaslayan,panasonic f18 yazıp olmayan makineyi yada gerçekten modelin esas ismini bile bilmeden burda ahkam kesen tüm yazarları, önce okuma kursuna,sonra okuduğunu anlama kursuna sonrada anladığını anlatma kursuna göndermek istiyorum..

bakın arkadaşlar...

reklam ve tanıtım fotoğrafları çekiyorum..Öyle zamanlar oluyorki SLR makinalar bile yetmiyo netlik ve kalite için...kaldıki bu makina bis amatör makina...fs100 müdür nedir..

kesinlikle böyle şeylere inanmayın...bunlar cebimizdeki son kuruşa kadar bizden almaya çalışıyorlar...onun için siz siz olun...kalite istiyorsanız SLr alın... yok ben amatörüm diyosan LİKE al..

ama ucuz olsun...gösteriş merklısı insanlar değilseniz...normalde 600-700 tl'ye çok makina var hemde çok iyi makinalar..

Profesyonel değilsen zaten SLR alma arkadaş... boşuna para harcama. bu gidişle zaten para yetmez SLR'lere...

herkese saygılar...

arkadaşlar,fotoğrafa uzunca bir süre ara vermiş bir adamım.en son slr makinam nikon f3 tü.basın yayında okuyordum ve muhabirlik yapıyordum.objektifin hemen her çeşidini kullandım.balık gözünden 1000lik telelere kadar.sonra dijital dünyasına geçtim.uzatmadan bu makina ile ilgili bikaç şey diyeyim.unutmayın!makina slr değilobjektif sabit.ancak üzerindeki 28-400 ile çok kaliteli.hazır çekim modları tam bir amatöre bile muhteşem fotolar çektirebilir.makinaya biraz zaman ayırırsanız neler yapabildiğine şaşarsınız.ama bu fiyata (şu an teknosada 1700) slr makina alabilirsiniz.iyi ya da kötü diye saçma sapan yorumlar yapmadan ya da bu saçma yorumları okumadan önce fotoğraf bilginizi,ne yapmak isteyeceğinizi ve bütçenizi değerlendirin.slr ya da dslr bir makina alıp auto modunda kullanacaksanız paranıza ve makinaya yazık derim.

yaklasın 2 ay once aldım we aldıgıma kesınkle memnunum yarı profesyonel hobi olarak fotografcılık yapıyorum ve mukemmel bır makıne 28-400 mm lens butun ıslerımı göruyor super makro secenegıyle makro fottograflarım daha guzel olmaya basladı KESİNLİKLE ONERIRM ... bu makıneyı alma fıkrım yoktu fakat stoklarda nikon d80 kalmamıstı 0 makıne almak ıstıyordum alternatıf sundular bende aldım slr olmadıg ıcn uzulmustum ama hıc pısman etmedı benı

al canon sx10 yada canon g10 keyfine bak bu makinaya bu para çok bence

Aslında hs10 almak gibi bir niyetim vardı fakat hs20 nin tanıtıldığını duyunce beklemye çekildim ve bu bekleme süresinde s100sf ve s200exr de ilgimi çekti ve şimdi kararsızlık içindeyim.
Bu 4 model arasında karar vermezssem dslr makina alıcam.Nikon d3100 veya d5000 .

akıl almak istiyorum kuzen yurt dısından Fujifilm S100fs getirdi iki adet sıfır kutusunda ilk ben açtım hatta 350 tl istiyor almalımıyım bn hıc anlmam makınalardan ama cok merak sardım yardımc olursanız sevınırım

@24 Eyl 2012 10:57 kardeşım 350 tlye bulduysan bende alıyım 1 tane :D

@24 Eyl 2012 10:57 kardeş 350 liraya iki tane alabilirim :)

İkinci el fiyatları gayet düşük, fuji x-s1 uzun süre kullandım bu makina ile x-s1 arası tercih deseler x-s1 derim,başka kompak deseler sony hx400w canon sx70 hs yada sx540 hs derim. Tabiki bunlar benim tercihim tak gez boynuna as gez makina olarak kullanacaksan. tabiki yazılan yorumlardan yıllar sonra yazıl bir yorum oldu

Sen de yorum yaz