Fujitsu Avrupa Pazarı Operasyonlarını Küçültüyor

Fujitsu'dan, Avrupa operasyonlarının yeniden ölçeklenmesi sürecinde ana odağının Japonya olacağını doğrular nitelikte açıklamalar geldi.

  • Yavuz Alp Şimşek
Fujitsu Avrupa Pazarı Operasyonlarını Küçültüyor

Münih'teki Fujitsu Forum etkinliğinde düzenlenen bir basın toplantısında konuşan Fujitsu  Başkanı Tatsuya Tanaka, "hizmet odaklı" bir şirket olarak yapılanma planları ve Avrupa'nın geleceğine dair açık sözlü bir dizi görüş sundu.

Tanaka, Fujitsu'nun Japonya'daki operasyonlarına odaklanmak ve operasyon masraflarını azaltmak için Augsburg'daki Avrupa Merkez Ofisi'nin kapatılması da dahil olmak üzere "kar marjlarını iyileştirmek için ciddi yapısal reformlara" hazırlandığını doğruladı.

Raporlar geçtiğimiz aylarda, 2020 yılına kadar işleri risk altında olan 1.800 çalışana sahip, dizüstü bilgisayar ve PC üretimine odaklanan Augsburg tesisini kapatılacağı planları ortaya çıkarmıştı. Haber, Fujitsu'nun PC işindeki hisselerinin yüzde 51'ini yaklaşık 157 milyon dolara Lenovo'ya satmasından bir yıl sonra geldi.

Fujitsu, daha önce Japonya ve Almanya arasında donanım üretimini bölmüştü, ancak şu anda dönüşüm sürecinde tamamen kendi anavatanına odaklanmak istiyor. Fujitsu'nun Avrupa, Orta Doğu ve Afrika (EMEIA) operasyonları öncelikli olarak satış ve müşteri büyümesine odaklanacak. Şirket, yönetim kaynaklarını İngiltere ve Almanya dahil olmak üzere güçlü müşteri tabanına sahip olduğu ülkelerde yoğunlaştırmaya da hazırlanıyor.

Fujitsu'nun EMEIA başkanı Duncan Tait'in, şirketin yönetim kurulundan yıl sonuna kadar istifa etmesi bekleniyor. Üç yıl önce görevine başlayan Tait, şirket tarihi boyunca böyle bir göreve atanan ilk Japon-olmayan çalışandı.

Aynı basın toplantısında konuşan ve yakında görevinden ayrılacak olan Tait, şirketin hedeflerine, özellikle de yaygın dijital dönüşümü desteklemedeki rolüne, iyimser bir yaklaşım gösterdi: "Fujitsu stratejisi geçen yılki ile aynı, bir hizmet şirketi olma yolundaki yolculuğumuzu hızlandırıyoruz" dedi.

Tanaka, değişen stratejinin olumlu yönlerini desteklemeyen sözleriyle, Fujitsu'nun güçlü getiriler ve kârlar sağlama yolunda ilerlediğine dikkat çekti ve "Büyümeyi başaracağız. Müşterilerimize güvenilir bir iş ortağı olarak kalan Fujitsu'yu istiyorum" şeklinde konuştu.

Okuyucu Yorumları

İlk yorum yapan siz olun
Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play

Turhost

İlginizi çekebilir

Turhost