Fujitsu'nun süperbilgisayarı birinci oldu!

Fujitsu'nun yeni süperbilgisayarı 'K Computer' dünyanın en hızlı PC'lerini geride bırakmayı başardı!

Fujitsu'nun süperbilgisayarı birinci oldu!

Fujitsu'nun Gelişmiş Hesaplama Bilimleri Enstitüsü RIKEN ile birlikte geliştirdiği 'K Computer' isimli bilgisayar 37'nci TOP500 listesinde ilk sıraya yerleşti. Dünyanın en hızlı bilgisayarlarını sıralayan TOP500 listesine giren bilgisayarlar, Almanya'nın Hamburg kentinde düzenlenen 26'ncı Uluslararası Üstün Hesaplama Konferansı'nda (ISC '11) açıklandı.

Doğrusal denklemleri matris hesaplama yoluyla çözen LINPACK programıyla yapılan sıralamada 'K Computer' en hızlı bilgisayar olmasının yanı sıra % 93'lük hesaplama verimliliği ile de dikkat çekti. Süper bilgisayar, 2004 yılında 'Earth Simulator' isimli bilgisayardan sonra TOP500 sıralamasında birinciliğe yerleşen ilk Japon yapımı bilgisayar oldu. Çin yapımı 'Tianhe - 1A' ikinci sırada, Oak Ridge Ulusal Laboratuarı'nda bulunan ve Amerika'nın en hızlı bilgisayarı olan süper bilgisayar ise üçüncü sırada yer aldı.

K Computer'in hızı 1 milyon masaüstü bilgisayarın hızına eşit

'K Computer', bir saniye içerisinde 8,2 katrilyon hesaplama yapabiliyor. Diğer bir deyişle, süper bilgisayarın hesaplama gücü saniyede 8,2 petaflop. Halen geliştirme aşamasında olan 'K Computer'in performansı ise ortalama bir milyon adet masaüstü bilgisayarınkine eşit. Sistem kartlarıyla dolu 672 adet dolaptan oluşan süper bilgisayarın şu anda toplam 68.544 ana işlem birimi (CPU) bulunuyor. RIKEN'in araştırma laboratuarında yer alan 'K Computer'in büyüklüğünün 800 dolaba çıkarılması planlanıyor.

Fujitsu Türkiye Genel Müdürünün açıklamaları

Fujitsu Türkiye Genel Müdürü Halit Zaim, 'K Computer' ile ilgili olarak şunları söyledi:

"Fujitsu Türkiye olarak K Computer'in elde ettiği bu önemli başarının mutluluğunu yaşıyoruz. Mart ayında Japonya'da meydana gelen deprem ve tsunami felaketinin ardından Fujitsu ailesi olarak birbirimize destek olduk ve müşterilerimize kesintisiz hizmet sunmak için elimizden geleni yaptık. K Computer'in TOP500 listesinde birinci olması da çok zor günler geçirmelerine rağmen Japonya'daki çalışma arkadaşlarımızın hedeflerine odaklı bir şekilde çalışmayı sürdürdüğünün kanıtıdır."

2012 yılının Kasım ayında tamamlanması hedeflenen 'K Computer', 10 petaflop'luk LINPACK performansına ulaşmak üzere tasarlandı. Fujitsu ve RIKEN'in üzerinde çalışmaya devam ettiği süper bilgisayarın global iklim araştırması, meteoroloji, afet önleme ve ilaç gibi alanlarda önemli gelişmelere yol açarak toplumun daha güvenli olmasını sağlaması bekleniyor.

Basın bülteninden derlenmiştir.

Okuyucu Yorumları

Toplam 9 Yorum

Gün gelicek bunları günlük kullanım için alıcaz gün gelicek ceplerimize kadar giricek fakat biz o günleri göremeyecegimiz kesin :D

harika ! aslında "dolap" değil de sistem parçalarıyla (hurda) dolu bikaç kolim var ... bi işe yarar mı acep ? :)) peehhh :))

olamaz yaaa... benim bilgisyardan hızlı...
benimki de 7,9 petaflops... bir yererden bolca tıransistör bulup işlemcime eklemeliyim... onlar geliştirene kadar en azından ben benim makinayı 8,3 petaflops yapmalıyım...
,saygılarrr.r.rr

en hızlı pc? kişisel bir bilgisayar mıymış ki bu süper bilgisayar?
bence film izlemek ve 3 boyutlu eğlence ile uğraşmak için kullanılmıyordur :)

en hızlı PC yapmak , artık prestij meselesi oldu herkes uğraşıyor. saniyede 8.2 katrilyon hesaplama= 1 milyon masaüstü bilgisayarın hızına eşit.

Türk milleti misal.O K bilgisayar olacak süper pc mc anlamaz.Yükler Counter Strike'i 1.6'sını başlat çatır çatır oynamaya. :)

tarih tekerrürden ibarettir..!!!
geçmişteki dev hesap makiaları, bu gün bir kağıt inceliğinde ve pilsiz olarak güneş enerjisiyle çalışıyor... muhteşem değil mi...???

şimdi bu dev alanlara yayılmış olan güçlü makinalar, 30 sene sonra don lastiği kadar yere sığacak... ne garip değil mi...???

ama bu gün bilgisayar almak için birbirimizle tepişirken, 30 sene sonra doğal yaşamın farkına varmış olup, dünyamızın geriye kalan doğallını yaşamak isterken, garip bi iç çekişimiz olacak... ne acı değil mi...!!!

saygılarr.r.r.rrr

artık gta4ı bug olsada oynarız .d .d .d 1 milyon masaüstü pc ne demek be

PC Mark Vantage skorları nasıldır bunun :)

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play

Turhost

İlginizi çekebilir

Turhost