Fujitsu'dan "bölünme" hamlesi!

Japon PC devi, bundan böyle yoluna 3 ayrı şirket olarak devam etme kararı aldı!

  • Levent Öztürk
Fujitsu da Sony'nin izinden gidiyor...

Japon devi Fujitsu'nun bilgisayar ve masaüstü bölümleri, 1 Şubat tarihinde tamamen yeni bir alt bölüme, Fujitsu Client Computing Limited'e dönüşecek. Bunun yanı sıra, firma aynı işlemi mobil kolu için de yapacak ve bu kol da Fujitsu Connected Technologies Limited olacak. Başka bir deyişle Fujitsu, artık farklı alanlar için farklı şirketlere bölünecek.

Fujitsu'nun basın açıklamasında söylediği üzere, PC'lerin ve telefonların ticaret eşyasına dönüşmeleri, ayrımı zorlaştırıyor. PC endüstrisi kan kaybediyor ve artık "idare eder" bir mobil cihazı 50 dolar karşıığında satın almak mümkün. Bu iki etkenin birleşmesi, çok düşük bir kar oranı olduğu anlamına geliyor ve Samsung gibi firmaların bile zorlandığı düşünülürse, Fujitsu'nun markette neredeyse hiç şansı bulunmuyor. Bu bölümleri ayrı firmalara dönüştürmek, ne yaptığınızı itiraf etmeden, zarar eden bir bölümden kurtulmanın en iyi yolu olarak gözükebilir.

Aralık ayının başında, Toshiba ve Fujitsu'nun PC bölümlerinin Vaio markasının altında birleşeceklerine dair Japonya'dan söylentiler yayılmaktaydı. Şu anda gözüken iki ihtimal ise, Fujitsu'nun birleşme işlemini "rakiplerinden" önce başlatmış olması ya da bunu tek başına başarabileceğine inanıyor olma ihtimali...

Okuyucu Yorumları

Toplam 3 Yorum

Fujitsu adeta bahtsız bedevi, kiminle evlilik füzyon ortaklık kursa hep hüsran oldu. Siemens'lede yollarını 2010 da ayırmıştı. Olmuyor işte bir uğursuzluk mu var ne, Vaio müşteriye yabancı olmayan bir marka bir de böyle denemeli, yatan balık yan gider veya şöyle diyelim ölmüş eşek kurttan korkmaz, kaybedeceği bişey kalmadı!

@26 Aralık 2015 14:14 Yorum bahtsız, Bahsedilen konu Fujitsu kişisel bilgisayar. Fujitsu firması sunucudan bulut hizmetine yazılım donanım konusunda birçok ürün ve hizmet geliştiriyor. Kişisel bilgisayar form yapısı çok hızlı değişiyor, tablet,mobil gelirleri çok düşürdü, Mobil cihazlar PC den güçlü hale geldi PC de farklı pazar konumlandırması alacaklarını söylüyor. Fujitsu sunucuları, Yazılımları, Büyük veride çok yüksek hacimli çözümleri var.

@26 Aralık 2015 21:11 Düzeyli olan her türlü karşı yorum ve görüşe hürmetim var. Umarım siz haklı çıkın, teknoloji kültürü kolay oluşmuyor, Fujitsu'nun bilişim teknolojisine katacağı çok şeyler var umarım bahtı (!) açık olur.

Sen de yorum yaz

Turhost