Fukuşima nükleer santralinde Windows XP krizi

Dünya'yı korkutmaya devam eden büyük felakette, şimdi de Windows XP krizi yaşanıyor!

Nükleer kazada Windows XP problemi

2011 yılında Japonya'da meydana gelen deprem sorasında ülkenin kuzeyinde, Pasifik Okyanusu kıyısında yer alan Fukuşima nükleer santralinde sızıntı meydana gelmişti.

Japon yetkililer o günden beri sızıntıyı durdurmaya ve nükleer kazanın zararlarını silmeye çalışıyorlar ancak bu çabanın on milyarlarca dolara mal olması ve 40-50 yıl zaman alması hesaplanıyor. Japonya da bu masrafı Fukişima'yı işleten şirketten istiyor.

Ancak Japon devletinin nükleer santral işletmecisinden özel bir de talebi var. Santralde bulunan 48 bin PC'deki Windows XP işletim sistemlerini güncellemeleri...

Ne var ki, Fukuşima işletmesi, bu ağır maliyetin altına girmek istemiyor ve planlarına göre hem bilgisayarları hem de işletim sistemlerini 2019'a kadar kademe kademe değiştirecekler. Bu sırada Microsoft'a destek ücreti ödemeye de devam edecekler. 

Japonya, nükleer kazanın nedenleri arasında Windows XP'yi göstermiyor ancak bundan sonra yaşanacak sorunların bu eski ve sorunlu sistemdeki açıklardan kaynaklanabileceğinden endişeli. Zira 48 bin PC aynı zamanda internete bağlı ve saldırılara açık durumdalar. Üstelik de santralin kritik hesaplamalarını ve kontrollerini bu eski PC'ler yönetiyor.

Kısacası, dünyanın kaderi Windows XP'ye teslim edilmiş durumda ve Japonlar bu yüzden çok endişeli.

Cem Şancı

Okuyucu Yorumları

Toplam 21 Yorum

Biz de dalga geçer gibi Çernobil'in yıl dönümünde nükleer anlaşması imzalıyoruz Çernobil'den sorumlu olanlarla...

@28 Nisan 2015 11:02 lafta milli sermaye ama santralin kurulacağı toprağı ruslara sattık üstüne kuracaklar parası çıka kadar bize elektirik kakalayacaklar sonrada eskiyen santrali bakımı yapılmayan santral tr nin sonu olacak. ne de olsa bizdeki mantık çalışıyorsa eleşme arızalanınca yada patlayınca bakımını yaparız.

koskoca teknoloji devi japonya, kendileri için düzgün bir işletim sistemi yapamıyorlar mı??? pes dosğrusu...

İşletim sistemlerini güncellemek sorunu kesinlikle çözemeyecektir. Alınması gereken çok fazla önlem var. En önemli önlem de Japonya'nın stratejik noktalar için özel bir işletim sistemi geliştirmesidir. Bu mutlak güvenlik için olmazsa olmazdır ve Japonya da bunu gerçekleştirecek güce sahiptir. Eğer ki ben bir devlet yöneticisi olsaydım, stratejik noktalarda kesinlikle Windows, Mac, Android, iOS... kullanmazdım. Her devletin bu tür noktalarda kullanabileceği bir işletim sistemi olmalıdır...

@cleverman Sen bir yorum yapmasan olmaz zaten. Bir kitap yazsana sen aslında. Daha etkili olursun hem. Her konuda fikir sahibisin nasılsa gerçi ortada icraatın yok ama önemli değil. Sonuçta bizim millet lafa bakmaya alışık. Sen yaz yaz evet kesinlikle yaz.

Zamanında linux kursalardı böyle endişelere gerek kalmazdı. Matrix aklıma geldi. Trinity ssh ile linuxa bağlanıp 1-27 blokları durduruyordu :D Matrixten örnek alsaydınız bari xD

@28 Nisan 2015 14:18 Linux daki açıklar kapakapa bitmez xp veya mac os gibi açık yuvası. en az açık 8.1de bilginize yalnız böyle işler için ozel os olmalı bana kalırsa .

Ve biz hala nükleer santral kurmaya çalışıyoruz. O adar Güneş enerjisi rüzgar enerjisi kuracak alanlar varken!...

@28 Nisan 2015 15:02 zararsız enerji yoktur ama en zararlısı nükleer Japonya gibi önde giden bir yerdeki duruma bakın sonrada tr de olacakları düşünün. ruzgar türübünleri hava akımı oluşturarak iklimi değiştiriyor, güneş enerjisi doğaya ve hayvanlara zararlı, nükleer malum .

@28 Nisan 2015 17:42 Güneş panellerinin neresi hayvanlara zararlı ? Aynalılardan bahsetmiyorum ki !

Bu ülkede nükleer sızıntı olsa fıtratında var deyip geçecekler

Yazık. Japonlardan böyle bir hata beklemezdim. Zamanında Amerikanlar tarafından atom bombası yediler ama gel gelelimki en büyük nükleer santralde windows işletim sistemi kullanıyorlar. Sözde zeki insanlar. Kendi linux üzerinde çalşan bir işletim sistemi yapmayı akıl edememişler yazık...

Dünyanın en güvenli işletim sistemini de yazsan donanım yapmadıkan sonra hepsi yAlan. Yazılımsal açıklar elbet kapanır peki ya donanımsal olanlar ?

arkadaşlar her nükleer santrali olan ülkede illaki patlama olacak diye bir şey yok ki bunun günümüzde de bir çok örneği var. her ne kadar acı olaylar yaşanmış olsada bunu herkes kullanıyor . 2015 yılında türkiyede bir nükleer santralin olması gayet normal bence.

@28 Nisan 2015 19:54 ruslar santral eskiyince bakımını yapmamak için türklere devredecek türklerde bakım yapmadan kulanacak sonuç ne olur sizce hangi devlet kurumunda düzgün sorunsuz sürekli bakımı yapılan bir şey var.

@29 Nisan 2015 18:59 Bakımları niye yapılmasın ki ,nükleer santral inşa etmeyi, işletmeyi göze alan bakımını niye yapamasın yada niye yapmasın.Nükleer santrale karşı olabilirsin fakat bunu böyle ucuz bahanelerle değil daha somut bahanelerle yapmalısın.Bence bu nükleer santral yapılmaması için geçerli bir sebep değil.

@08 Mayıs 2015 16:47 Neden bakım yapılmasın demişsin ama daha kömür ocaklarının bakımını, denetimini yapamayan veya yapmayan devlet, Nükleer santrallerin denetimlerini ve bakımlarını ne şekilde yapacak. Yine bir kaza olacak ve yine biri çıkıp 'Bu işin fıtratında var diyecek.' Olan onlarca yıl zehirli havaya, toprağa maruz kalacak olan yurdum insanına olacak. Gerekli önlemlerin alınması şartıyla bizde isteriz nükleer enerjiyi ülkemizde.

@18 Mayıs 2015 09:27 işte bende bundan bahsediyorum.nükleer santral kurulmasın demek çözüm değil sadece bunu söylüyorum.

bu Windows batmaz aga

Linux kullan arkadaşım.

FreeBSD ne güne duruyor?

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play

Turhost

İlginizi çekebilir

Turhost