Full HD bile komik kalacak!

Bugünkü HDTV'lerin çözünürlüğü, bu yeni standardın yanında fena halde komik kalacak!

Full HD bile komik kalacak!

1080p'lik videoların inanılmaz bir çözünürlüğe sahip olduğunu düşünüyorsanız bir daha düşünün: Uluslararası Telekomünikasyon Birliği (ITU) 32 megapiksellik yeni bir televizyon formatını onayladı. 32 megapiksel, bugünkü HDTV standartdından 16 kat daha yüksek bir çözünürlük anlamına geliyor.

Super Hi-Vision olarak da adlandırılan yeni ultra HDTV 8K standardı, The Japan Broadcasting Corporation (NHK) tarafından geliştiriliyor ve 7680x4320 piksellik çözünürlüğü 120 fps (saniyedeki kare sayısı) ile sunuyor. Daha düşük fps oranları da destekleniyor, ancak sadece progresif oranlara izin veriliyor. Bugünkü HDTV'lerde olduğu gibi standart, daha küçük, 3840x2160 çözünürlüğüne de izin veriyor.

NHK'nın yeni standartta hangi ses spesifikasyonuna yer vereceği ise şimdilik belirtilmiyor. Bu arada, 8K videolarını depolama konusunda sıkıntı yaşanacak gibi görünüyor. NHK, 2012 Olimpik oyunlarısırasında teknolojiyi göstermiş ve 8K video çekimi yapmak üzere 3 özel kamera geliştirmişti. NHK, 2020'de ilk deneysel 8K yayınlarına başlamayı planlıyor. 4K televizonlar ise bazı üreticiler tarafından hazırlanmış bulunuyor. LG, 22.000 dolarlık 84 inç TV'sini yakında satışa sunacak.

Zeynel A. Öztürk

Okuyucu Yorumları

Toplam 19 Yorum

o kadar dev ekrana bu kadar çözünürlük zaetn lazım olan birşey, 1080p bu büyüklükte vcd kalitesi gibi kalır. abartacak bişey yok yani, sakin

tam bi tüketici toplumu olduk daha yeni yeni HD ye alıştık derken ardından yeni bi teknoloji çıkıveriyo tüketiciyi salak yerine koyuyolar

Çok lazımdı. İnsanlık hayrına bir şeyler yapıyormuş gibi lanse ediliyor bir de. Hd tv yeterli değil mi kardeşim. Ar-ge için ayırdığın parayı, git insanlık hayrına kullan, 8K televizyonla uğraşacağına.

lg çok iyi tv yapıyor en iyisi samsung ve lg başka marka bakmayın

Gercekten gerek var mi acaba diye dusunmeye basliyor insan.

güzel hoşta o çözünürlüklerde yayını nereden bulacaklar.. 1080p bile yok denecek kadar azken...

@28 Ağu 2012 14:20 yurtdışındaki yayınların çoğu artık 1080p. sadece ülkemizde yaygın değil.

çok saçma 1920x1080i yeterli oluyor... denebilir ultra HDTV 8K çok pahalı olur... kaç kişi o sisteme o kadar para verebilir ki?

@grezimonk 1080i değil, 1080p demek istediniz. 1080i broadcastlerde var.

@grezimonk 8K HDTV ler çıktığı zaman şimdiki fullhd tv kadar olur ücretleri. 5 yıl önceki hdtv fiyatları ile şimdikini karşılaştır. 1080p çıktığı zaman da çok saçma demişlerdi şimdi bazı ulusal kanallar bile hd yayın yapıyor.

@grezimonk 1080i bir cozunurluk degil, 1080p videolarin 720p icin yada 720p goruntunun 1080p icin boyutlandirilmasina denir. Bu standartlar zaten japonya icin bizim icin degil, avrupa ve amerika icin yakin zamanda beklenen Quad HD diye bilinen cozunurluk yani 2x 1080p

2020 yılı, 84 inç TV 22.000.-$, depolama boyutu, 120 fps frame gibi veriler inanılmaz. Son tüketicinin kullanabilmesi için şimdilik pratik ve ucuz değil.

ilerleme tabiki olacak güzelde bu çöznürülükte bir film bluray sığmaz yeni bir depolama birimi gerekli cd için, ayrıyetten bu çözünürlük karasal yayın zaten 2100 senesinde falan olur onuda geçtik oyun zaten imkansız mümkündeğil o çözünürlüğü kaldıracak donanım daha üretilmedi bi asır sonra belki üretilir geriye ne kaldı, fuzuli yenilikler yerine var olanı geliştirip güzelleştirin.

@28 Ağu 2012 16:49 Sizin gibi insanların teknoloji camiasında yer alması nasıl mümkün olabiliyor anlamış değilim. Bir olaya bu kadar mantıksız yaklaşmak çok ilginç olmalı. :)

kanal d ozaman hic gostermez:D

göz var nizam var yeterlilik ve aç gözlülük ve zenginlik ve ve ve ıııııı :D

Demek ki ilerde tüm duvarı kaplayan tvler yapmaya hazırlanıyorlar.

Bu çözünürlüğe göre bir formatta depolama yönetime de bulurlar artık:) Eskiden aynı ses kalitesinde 20 parça sığan CD ye şimdi 200 Tane rahatça sığıyor. Kocaman diskete 1 mp3 ancak sığıyordu :) Şimdi o büyüklüğün yarısına binlerlerce sığıyor. Minareyi çalan kılıfını hazırlar :) Hayırlı Olsun. Keşke bizim ülkemizde gelişse de bizde bulsakta milletin yaptıklarını yorumlamasak sadece

boşuna appleden Imate söylemlerini boşa yapmamıştı :D ayip yaaa adamlar doyurmuyorlar yaa

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir