Futbol kökten değişecek!

Futbolseverleri şok edecek bir gelişme: Artık tartışmalı hakem kararları ve kavga olmayacak!

Hakem tartışmaları bitecek!
0.5 sn'de karar verecek!

Futbol ülkemizde olduğu kadar dünyada da herkesin hayatının bir parçası olmuş durumda. Bu denli derin bir sporun pek tabii herhangi bir açığı olmaması lazım. Nitekim konu futbol olunca, bin bir türlü detay devreye giriyor. Bu detaylardan en önemlisi de şüphesiz hakem kararları.

Özellikle Dünya Kupası'nda oynanan İngiltere maçında olduğu gibi, topun karambol anlarda gol çizgisini geçip geçmediğini görebilmek neredeyse imkansız. Durumun ciddiyetini anlayan Fifa başkanı Sepp Blatter; gelecekte çok daha doğru kararlar alınabilinmesi için gol çizgisi video teknolojisi kullanılabileceğini söyledi. Ayrıca bu hafta basına konuşan Blatter; "Hakem tarafından verilmiş yanlış kararlara biz de doğal olarak üzülüyoruz ve tepki gösteriyoruz. Video teknolojisi hakkında büyük bir çalışma söz konusu. Artık bir şeylerin değişmesi gerekiyor" dedi.

Hali hazırda İngiltere Premier Ligi'nde test edilen Hawk - Eye ismindeki cihaz gün be gün gelişmeye devam ediyor. Projenin arkasındaki isimlerinse; bu gibi bir teknolojinin maçı yavaşlatacağını düşünenlere karşı büyük bir tepkisi var. Herhangi bir hakemin çok daha doğru bir karar vermesi için gereken süreyse sadece ve sadece 0,5 saniye.

Okuyucu Yorumları

Toplam 11 Yorum

bu benim fikrimdi :p

bence yavaşalatma gibi bir olay söz konusu değil bilgisayar topun dışarı çıktığı anda orta hakeme sinyal yollayarak uyarabilir. yanlış karar verilmesindense 1-2 saniyelik gecikme sorun olmaz..

Sok gecirmedim.

Bunu yerine kale çizgisi içerisine hassas bir verici koysalar daha iyi olur. Misal topun tamamı çizgi içerisine düştüğünde verici hakemin kulaklığına ses yollayabilir.

Futbol ülkemizde olduğu kadar dünyada da herkesin hayatının bir parçası olmuş durumda.

-------------

Benim hayatımın bir parçası olmadı,herkez kendi adına konuşsun....

değimesi gerek tabii ki artık dijital çağa ayak uydurmak gerek en azından kimin haklı kimin haksız olduğu ortaya çıkçak.

Sonunda bu kadar büyük paralar harcanan bir spor organizasyonunda teknolojiyi kullanmak akıllarına geldi. Halbuki çok mu zor ya. Offsayt, gol, vs. gibi şeyleri tam doğru şekilde tespit edebilmek için çok basit bir sistem kurmanız yeterli. Tartışmalı anlarda da hakemin talebiyle statdaki ekranda görüntü tekrarlanır neymiş ne değilmiş anlaşılır.

Futbolda tekjnolojiden faydalanılması, son yıllarda tartışılan bir konuydu. Sanıyorum bir direnç vardı ve o aşıldı. Gecikmiş bir karar diye düşünüyorum. Teknoloji bugün hayatımızın her alanına girmişken, sahalara girmemesi düşünülemezdi.

"Bu teknoloji sayesinde herhangi bir hakemin çok daha doğru karar verme süresi 0.5 saniyeye inecek"
Gerçekten iyiymiş, geç bile kalınmış bu teknolojiyi kullanmak için.

çizgilere radar yerleştirin.
top geçerken ötsün
niye bukadar uğraşıyorlarki

futbolda yakında hakem bile bir makıne olcak bu makıne ofsayt penaltı neyse solıcek hackerlarda bu robotları sızıp maçları pazarlıyacak :D:D tabiki bu bir hayal :D robatlara sızsalar bile maç yenıden oynanır :D

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play