Samsung Galaxy Gear testte!

Galaxy Gear'ı 3 hafta boyunca kolumuza taktık, test ettik! İşte onunla deneyimlerimiz...

  • Zeynel A. Öztürk

Uygulamalar, müzik ve pil; sonuç

Uygulamalar, müzik ve pil; sonuç

Uygulamalar, müzik ve pil

Gear, Runtastic gibi spor uygulamaları ile kullanılabiliyor. Şu an Gear için geliştirilmiş ve optimize edilmiş 50'nin üzerinde uygulama bulunuyor.

Müziklerinizi Gear'ın ekranından kontrol etmeniz mümkün olsa da tüm yapabildiğiniz, sesi açıp kısmak, müziği duraklatmak, durdurmak, sonraki ve önceki parçaya geçmekten ibaret. Çalma listesi gibi işlevlere erişmeniz mümkün olmuyor.

Peki Gear'ın pili tek şarjla ne kadar dayanıyor? Titreşimli uyarıları kapatırsanız piliniz 3-4 gün dayanabiliyor. Pil ömrü titreşim açıkken yaklaşık 2,5 güne geriliyor. Saatin tam olarak şarj olması ise 1-2 saat sürüyor.

76 gram ağırlığındaki saatin çok hafif olduğunu söylemek zor olsa da 132 gramlık Sony SmartWatch 2'ye göre oldukça hafif. Saatin sarı-yeşil kayışı üç haftalık kullanımdan sonra bile oldukça temiz görünüyordu. Ancak yazın, terli cilde sıkça temas eden kayışın yeni görünümünü koruyup koruyamayacağını şu an söyleyemiyoruz.

Sonuç

Gear hakkındaki düşüncelerimiz biraz karışık. Saatin AMOLED ekranını, tepki süresini, WhatsApp gibi uygulamalardan gelen uyarıları beğendik. Saatinizle fotoğraf çekebilmek ve telefon görüşmeleri yapabilmek de oldukça hoş. Diğer bir yandan bazı özellikler henüz olgunlaşmamış: Medya yürütücü denetimleri oldukça kısıtlı, telefonun ses performansı ise pek güvenilir değil. E-postalara ve WhatsApp mesajlarına direkt olarak cevap vermeniz mümkün olmuyor. Dahası saat kolunuzda pek şık görünmüyor, üstelik oldukça pahalı ve sadece belirli Samsung cepleriyle çalışıyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 17 Yorum

Biz buna boş ve şuan için gereksiz bir teknoloji diyebiliriZ

5,6 Sene sonra moda olur

Smartwacht 2 daha iyi

yani ......giyilebilir teknoloji ürünleri gelecek gibi duruyo aslında ama henüz şu an ki teknolojide erken gibi ....daha gelişmiş sesli komut sistemi daha gelişmiş pil ömürleri olmazsa olmaz

ÇOK YETERSİZ VE AŞIRI PAHALI..3 4c ay a kadar 250-300 tl arasına düşer fiyatları

S4 aldım bide bu saati kullanımı zor geldi

sesli komut en önemli işlevi bence en fazla ona önem verılmesi lazım eğer akıllı olacaksa

kötü olmuş

yani tek tatmin ederek yapabilidği saati göstermek ve müzik çalabilmesi

müzik çalmak ve saati göstermek dışında pek birşeyi düzgün yapamıyor anlaşılan

Seiko Citizen Casio gibi markalar Windows Phone için üretim yapana kadar bunlardan işe yarar bir şey çıkmaz. Samsung böyle ince işlerden anlamaz, hele Android prangası varken.

@15 Ara 2013 23:14 Koskoca markalar böyle bi arge yapacaksa heralde satıp para kazanmak ister değil mi?akılllı telefon pazarının sadece &3 ünü oluşturab wpyemi yoksa %75ini kaplayan androide mi çıkarırlar bi düşün bakalım

@15 Ara 2013 23:14 Arkadaşım, android gibi bir pranga varken diyerek ne demek istedin, android kadar hafif bir işletim sistemi varmı, ayrıca her türlü kodlanabilitesi olan bir dille yazılıyor, sen neyin hesabını yapıyosun anlamıyorum.

Olmamis bu, sanirim 2 yada 3 senesi daha var bu isin. Ama yine de ilklere ve emege saygi diyorum. Bir zamanlarin ilk radyolu veya harici kamerali telefonlarini akliniza getirinde bu kaar acimasiz yorumlar yapmayin.

LUMİA için anket uygulanmıştı. sonuçlar da bugün açıklanacaktı. açıklandımı ne zaman açıklanacak ve nereden ulaşabiliriz bilgisi olan varmı

geçmişin nokia'sı durumuna geldin samsung, şimdi bunu satar, arkasından 3 telefona daha bağlanan yenisini çıkartır onu da satar, sonra sonra sonra........ diyeceğim o ki; amaç para kazanmaksa çok güzel yapmışsın, amaç işlev ve kullanışlılıksa beş para etmez

Amaç Gear 2 çıkarıp onu da sattırmak, yoksa adam akıllı bir Gear yapıp ömür boyu onu kullandırtma gibi bir niyetleri yok samsungun, yada bütün teknoloji aletleri üreticilerin diyebiliriz. Gear 2 çıkınca çok çok üstün olacak, şu an ki teknoloji ile makalede söylenen bir çok özellik yer alabilirdi Gearda. 15 sn lik video çekim nedir ki, ne yapıcaz vine mı çekip yollucaz? Bunun kesinlikle geliştirilmesi lazım, ha hafızamı yok diyorlar, çekilen video doğrudan telefona aktarılır bu kadar basit, olmadı 8-16 gb lık bir hafıza kartı desteği ile taş gibi bir Gear çıkardı ortaya. Ayriyeten deklanşör sesinin kapanmamasıda kesinlikle berbat bir yönü, belki okullardaki kopya çekimine karşı önlem olarak yapmışlardır :) Son olarakta, müzik listesinin kesinlikle görüntülenmesi gerekirdi diye düşünüyorum, ama en azından ileri ve geri gelebilmekte fena değil, note 2 kullanıcısı olarak teli çıkarıp şarkıyı değişmek çok zor bir aksiyon haline gelebiliyor iş çıkışı saatinde bir otobüsteyken. Bunların hepsi daha fazla ürün satıp para kazanma amacı, yoksa bütün bu özellikler Gearda olabilirdi, Gear 2 çıkınca hepimiz "aaa ne kadar güzel, bak bak neler yapabiliyo, Gear da bunlar yoktu, Gear 2 da var adamlar nasılda geliştirmişler" diyeceğiz.

Sen de yorum yaz

 Bu konuda okuyacaklarınız
CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir