Galaxy Note 5'ten microSD beklemeyin!

Samsung'un beklenen Note 5'inde bu özelliği görmeyi bekliyorsanız, hayal kırıklığına hazır olun!

Galaxy Note 5'ten microSD beklemeyin!

Yaklaşık üç ay önce satışa sunulan Galaxy S6 ve S6 Edge'in genişletilebilir depolama alanı sunmaması, telefonların en çok konuşulan yanları arasında. Bu durum, bazı kullanıcıları rakip telefonlara yöneltecek kadar etkileyebiliyor.

Samsung'un microSD kart slotuna yer vermeme nedenlerinin başında yeni UFS 2.0 depolama teknolojisi var. Rakip telefonlardaki eMMC 5.0 bellekten daha hızlı olan UFS 2.0, yaklaşık 2 kat daha yüksek okuma ve yazma hızlarına ulaşabiliyor. microSD kartların UFS 2.0'ın sunduğu performansa yaklaşamaması, Samsung'un Galaxy Note 5 gibi sonraki telefonlarında microSD kart slotunu göremeyeceğimizi neredeyse garantiliyor.

microSD kartı, uygulamalar, fotoğraflar ve diğer medyaları depolamakta kullanıldığından, hızı belirleyen bir bileşen ve UFS 2.0'la bir arada çalıştığında zincirin zayıf halkası haline gelebilir. Samsung'un önündeki bir başka engel ise iki teknolojinin bir arada kullanılmasının önündeki teknik zorluklar. UFS 2.0, yeni bir bellek denetimi kullanıyor ve yeni denetimi hız kaybı yaşamadan SD kartlarla kullanmanın yeni yollarını aramak gerekiyor. microSD, elbette telefonlar için önemli bir özellik ancak onu en üst seviye telefonlarda bir süre göremeyebiliriz.

Zeynel A. Öztürk

Okuyucu Yorumları

Toplam 11 Yorum

Birde kablosuz standla gelse, o stand nfc ve wifi direct destekli olsa, usb portu kökten kaldirilsa ahhh ahhh :)

son zamlardan sonra telefonu değiştirmeyi düşünmüyorum.. yada tam tersi inatla en pahalı telefonu alalım paramızı istediğimiz gibi harcayalım

Ek depolama alanı benim için olmazsa olmaz. Note serisi benim için bitmiştir.

@10 Temmuz 2015 17:22 DOĞRU..DİYON

SGN5 için satış sayısı az olacak demek...

ozaman yüksek gb lı versiyonların fiyatını düşürsünler.. alalım 128 gb

telefonun kendi dahili hafızası 16 32 64 gb seviyelerine ulaşmışken hafıza kartı çok ta lazım değil bence, hafıza kartı arklı platformlarda dosya transferini kolaylaştırabilir ama yine çok gerekli değil

@10 Temmuz 2015 18:12 32 ve uzeri icin dogru ama 16 gb icin kullaniciya cok fazla alan birakmiyor. Apple kazik mazik ama durumun farkina varip 16 gb versiyonlari uretmeyecegini aciklayan ilk uretici. Digerleri de artik 16 uretmesinler.

Biraz paraya kıyınca hızlı micro bellekler var piyasada.Bu yok daha hızlıymış lafları kağıt üzerinde.Yeterince ram miktarıyla gayet yeterli hızlar elde ediliyor.Bence bunun arkasında başka birşey var.Artı samsung alınmasındaki nedenlerden biride depolama genişletilebilmeydi.Büyük kayıp.Yanlış hareket.

note 4 kadar satamaz..pil değişimide yok. 6 sn.zaman farkı var..not.4 ile değmez..64 gb.türkiyeye gelmez..gelsede 3500 liraya gelir samsung bu defa kaybettin...yakında not5s çıkar.bunları koy..fiyatı düşür bak nasıl satılır. akılla askere gitme..teskere alamazsın SAMSUNG.

@10 Temmuz 2015 22:10 note4 çok satmış gibi konuştun 10 milyonu zor gördü adamlar

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir