Galaxy S4 hız testlerinde hile mi yapıyor?

Samsung, Galaxy S4'ü daha hızlı göstermek için bu inanılmaz hileye başvurmuş olabilir mi?

  • Zeynel A. Öztürk
Galaxy S4 hız testlerinde hile mi yapıyor?

Samsung'un son amiral gemisi Galaxy S4'ün Exynos 5 Octa sürümü, hız testlerinde etkileyici skorlar yakalıyor. Ancak yeni bulgulara göre Samsung, hız testi uygulamalarında bir hileye başvuruyor olabilir.

Hız testleri, mobil cihazların işlemcisinin ve grafik işlemcisinin hızını ölçmede kullanılsa da, her zaman gerçek hayattaki performansı yansıtmayabiliyor. Ancak Samsung, rakiplerini geçmek için hız testlerine farklı muamele yapıyor gibi görünüyor. AnandTech'e göre Samsung, hız testi uygulamalarında cebin Exynos sürümünün GPU'sunu ve CPU'sunu daha yüksek saat hızlarında çalıştırıyor.

Galaxy S4'ün GPU'su normalde 480MHz'te çalışıyor ancak GLBench, AnTuTu ve Quadrant gibi hız testi araçlarında 533MHz'e çıkıyor. Normalde 500MHz'te çalışan Cortex A15 çekirdeklerinin ise test sırasında 1.2GHz'e çıktığı söyleniyor. Bu değişikliklerin nedenini araştıran site, "BenchmarkBooster" adında bir kod bulmuş. Bu kod bloğunda belirli hız testi uygulamalarının ismine rastlamak mümkün. Bu ise telefonun sözkonusu hız testi uygulamalarını algıladığında kendini daha fazla zorladığını gösteriyor.

Samsung iddialar üzerine yaptığı açıklamada "BenchmarkBooster" kodunun "belirli hız testi sonuçlarını hızlandırma" amacı taşımadığını ve aynı saat hızlarına farklı uygulamalarda da ulaşılabileceğini söyledi.

Yapılan açıklamada Galaxy S4'ün grafik işlemcisinin en yüksek 533MHz saat hızına çıkabildiği, ancak "aşırı yüklemeye neden olabilecek" bazı oyunlar uzun süre oynandığında 480MHz'e indirildiği bilgisi yer aldı. Samsung'a göre S Browser, Galeri, Kamera ve Video Yürütücü gibi tam ekran uygulamalar GPU'yu 533MHz'te kullanabiliyorlar.

Şirketin yaptığı açıklama tatmin edici görünse de "BenchmarkBooster" kodu fazlasıyla şüpheli görünmeye devam ediyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 28 Yorum

fazla zorlamayın erimesin plastik sonra

@31 Tem 2013 19:42 kullanılan malzeme plastik değil cahil esneme yapsın ve kırılmasın diye polikarbonat

@01 Ağu 2013 00:47 hahah plastik dedi :D sen git kumda oyna evladım

ne farkeder ki ... kabul edemediniz gitti şu samsung un liderliğini...

@31 Tem 2013 19:49 işe yaramaz özellik eklemede, kalitesiz malzemede, güncelleme çıkartmamakta, zaten yavaş olan androidi içi boş uygulamalarla doldurmakta, tasarım özürlülüğünde samsung lider zaten kabul ediyoruz. kabul etmeyen var mı ki?

@31 Tem 2013 21:52 işe yaramaz özellik dediğin nedense hep diğer telefonlara öncelik ediyor :D yavaş android demişsin hahahahahha kullanmayı bilene :D güncelleme çıkartmamak biraz daha güldüm :D iyi olan şeye güncelleme gerekmez bu bir. ikincisi yeterli sıklıkta çıkartılıyor sen kesin apple fanboyusundur apple ın toplasan kaç cihazı var ( 8 tane iphone, 4 tane ipad, ..... mac ........) bi zahmet her gün güncelleme çıkartsın ama onu bile yapamıyor.

ben bir apple fanboyuyum ve bence bu hile değil sadece son performansına çıkarmak, değil mi?

Gerek yok böyle bir şey yapmasına

Ben kıllandım

olabilir diye bişey yok varsa yazın

@31 Tem 2013 20:12 olabilir dememiş zaten farkında mısın.

işlemci kullanılmıyorsa hızı düşer kullanılınca yükselir hey allam ya

@31 Tem 2013 20:50 maksimum olarak belirtilen hızın da üzerine çıkıyormuş bay çokbilmiş.

@31 Tem 2013 21:45 zaten buna overclock deniliyor istersen cihazına yapabilirsin bay çokçokçok bilmiş

@01 Ağu 2013 00:40 ultra çok bilmiş arkadaşım marka sana cihazı verirken overclock yapıp mı veriyor oc yapınca cihazın garanti dışında kalıyor samsungun yaptığı şey ise sana işlemcinin oc ile hızlanmış performansını vermesi kötü olan ise bu performansın altında bir performans gösterecek olması.

@31 Tem 2013 21:45 Hayır. Maksimum hızın üstüne çıkmıyor kendini bişey sananlar... A15 zaten 1.2GHz'de çalışıyor.

Ne olursa olsun kasiyor mu kasiyor hacim :) 16 cekirdek cikartsa ne olur nokia bile windowsta hic bir sekilde donma yapmazken apple 1 gb ram 1.2 ghz cift cekirdekle kasmazken 8 cekirdekli cihazda kilit tusuna basiyosun 2 saniye sonra geliyor ekranlar arasi gecis yapiyosun yine donuyor

533mhz iken bile hala iphone kadar hızlı değil ve iphone unun kısıtlı olmasını eleştiren samsung gereksiz bir sürü özellik barındıyor

samsungtan beklenir. normalde nexus cihazlar kasmıyorken galaxyleri bir şekilde herhalde bilerek kastırmayı başarıyor. benim tek çekirdekli 512ramli nexus s'im bile s3ten daha hızlı çalışıyor

O zaman özgür android çiler Samsung için özel bir benchmark app yapsınlar; ak koyun kara koyun ortaya çıksın. Ve de Samsung' un iş ortağı Google' ın playstore' una koysunlar, Google kesin izin verir ;)

samsung düşmanlarına gün doğdu. haydi eylenin azıcık.

yalan dolan haber Apple çamur atmış...

@grezimonk Bence senin yaptığın şuan Apple 'a çamur atmak. Ya düşsen apple'dan bileceksin. Sahi senin yaşın kaç?

overlok bir hile değildir, testlerde yanlış bilgi verme amacıyla kullanılmıyorlar ise.

herşey beklenir bu samsungdan

klasik samsung kepazeliği... şaşıran var mı ki?...

ortada ne kanıt var ne bir açıklama..nerde denmiş hangi samsung yetkilisi yapmış açıklamayı ? fasa fiso şişirme haber.sanki diğer firmalar özü sözü bir..hepsi aynı..birisi dğerlerinden daha başarılı olmuş ..hepsi bu

Apple iftira atıp durur sizin gibi sazanlar buna inanır...

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play