Galaxy S5'in üretim maliyeti 256 dolar

Samsung'un yeni amiral gemisi Galaxy S5'in üretim maliyetinin sadece bu kadar olduğu ortaya çıktı!

Samsung Galaxy S5'in üretim maliyeti 256 dolar

Samasung'un yeni akıllı telefonu ve elbette amiral gemisi Galaxy S5'in üretim maliyetinin yaklaşık 256 dolar olduğu hesaplandı. 660 dolara satılan telefonun elbette üretim maliyetinin üstüne eklenen reklam, pazarlama, lojistik maliyeti ve vergi yükü de bulunuyor. Dolayısıyla 256 dolar, telefonun Samsung'a tam maliyetini yansıtmıyor.

Maliyeti hesaplayan araştırma şirketi IHS'den yapılan yorumda, cihazda teknoloji dünyasında devrim yaratacak bir yenilik olmadığı ve Samsung'un daha önce ürettiği telefonların devamı niteliğini taşıdığı yorumu da yapıldı.

Telefon üreticileri yeni teknolojilerini içeren devrimsel modelleri sonbaharda piyasaya sürmeyi alışkanlık haline getirdiler. 2014 sonbaharında da Apple'ın iPhone 6 modeliyle birlikte rakiplerinin yeni veya sürpriz modellerinin piyasaya çıkması bekleniyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 24 Yorum

Hayattan soguyor insan :)

Patent maliyetlerinin gider kaleminde en başa yazılması gerekiyor kesinlikle..

bes para etmez

bızım mıllet 2000 lıra hemen verır bu plastıge

2200 alıcaz haftaya :P

fiyatı 400 dolar türkiyeye geliyo 2199 lira

Şu telefonlara doktugumuz paralara çok üzülüyorum.

bir doktorun 15 dakikalık muayenesi karşılığında istediği 150 liraya "-aman hocam iki tık tık bi şık şık yaptın, bu kadar para istenir mi" diye tepki vermekten bir fakı yok bu haberin. milleti dolandırılmış hissine sürükleyen, kazıklanıyorsunuz bakın adam sizden ürettiğinin 4 katı fiyata satıyor alt mesajlı her üretim maaliyeti-satış fiyatı haberlerinin yine aynı doktorun "-o zaman sen de tıp fakültesi kazan, 6 sene oku, başarı ile bitir, mecburi hizmetlerini tamamla, tecrübe kazan, risk al, doktor ol çık hastanın karşısına sen de 150 lira talep et." cevabı gibi bir teknik bir mazereti vardır. üreticinin 50 dolar mal ettiği bir mala 1000 dolar talep etme hakkı ürettiği teknolojilerden ve patentlerden dolayı vardır. yani para; teknoloji üreten ve geliştirenlerin cebine gider. bundan daha doğal bir şey yoktur. bakınız; sadece samsungun ar-ge bütçesi koskoca Türkiye Cumhuriyetinin özel+kamu tüm ar-ge bütçesinden bile fazladır. aradaki fiyat farklılığına ağlayan bizim gibi sıradan üçüncü dünya ülkelerine samsung ya da diğer firmaların vereceği tek cevap "sen de benim kadar teknolojiye yatırım yap, üret, dünyayı peşinden sürükle, piyasaya yön ver, milyonlarca adet gönüllü müşteri kazan sen de 250 dolarlık cihaza 650 dolar iste" olur. adam haklı :)

Lumia 520 nin maliyeti de 39 dolar diye hatırlıyorum.

iPhone daha ucuza üretiliyor. Sonuç ?

660 $ = 1405 TL, Türkiye Fiyat 2100 TL gümrük vergisi terk!

Aldık pampalar artık akıyooooo

Lumia 520 en azından alınası bir telefon

5800'dan sonra s3'e yeni geçtim kendimce bir devrim yapmış oldum ama ikide bir yeni çıkanı almaya ihtiyaç duymam

hadi millet alın verin ekonomiye can verin eskisin fiyatı düşsün bende alayım :D

bıyk bıyk laf edenler oldu adamlar maliyetine versin bide.vergiye laf eden üreticiye vergiden daha çok kazandırıyorsun

ey turk vatandasları bugun telefonu ınceledım kalp sensorunu s hears programına koymus emın olun bı kere bıle kullanmaya degmez teknosada 2200 tl esınıze cocugunuza alcaksanız nokıa x cok super 500 tl kırmızısı da cok havalı

@19 Nis 2014 20:08 nokia x mi 512 mb ram android te asla yetmez

@20 Nis 2014 00:10 3 gb var da neye yarıyor. en az 10 gb olmalı.

naylon 2200tl edermı

discoveryden çok fazla memnunum hiç gereği yok 10 yıl önce yapsaydın şimdi böyle dilenmezdin nokia

Samasung:)

bu telefonun çöp olduğunu bilmeyen yok hatda kullananlar bile biliyor ama veriyorlar 2200 lirayı samsumgda yolunu boluypor bu çöpe 2200 tl verenlere acıyorum

sony den iyisi yok :D her zaman kalitesini konuşturuyor fiyatı da plastik telefonlara göre cok daha iyi :D

Sen de yorum yaz