Galaxy S6 ve One M9'da bu özellikler yok!

Android Lollipop'un getirdiği bu yeniliklerin Galaxy S6 ve HTC One M9'a yansımadığı ortaya çıktı!

  • Zeynel A. Öztürk
Galaxy S6 ve One M9'da bu kamera özellikleri yok!

Android 5.0'ın sunduğu yeniliklerden bir tanesi, yeni kamera özellikleri sunan Camera2 API idi. Ancak yeni tanıtılan iki amiral gemisi telefonun bu özellikleri desteklemediği ortaya çıktı.

Sözkonusu API içerisinde sunulan özellikler arasında RAW formatı desteği ve deklanşör hızını elle kontrol edebilme yetenekleri bulunmaktaydı. Bu özellikler ciddi mobil fotoğrafçılara daha fazla denetim sağlayabilirdi, ancak SpectraStudy'nin yaptığı incelemeler, Samsung Galaxy S6, S6 Edge ve HTC One M9'un yenilikleri desteklemediğini ortaya çıkardı.

RAW DNG yakalama ve deklanşör hızı, Samsung'un telefonlarında bulunmasa da üçüncü parti uygulamaların bu özelliklere ulaşma olasılığı bulunuyor. Ancak Camera2 API'yı çok kısıtlı biçimde kullanan HTC One M9'da durumun daha kötü olduğu söyleniyor. SpectraStudy'ye göre One M9, Android 4.4 KitKat'ın Camera API'sını kullanmaya devam ediyor.

Tüm bunlar, Lollipop'un yeni kamera özelliklerinden faydalanmak isteyenlerin, bir Nexus edinmeleri gerektiği anlamına geliyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 15 Yorum

Heh soyle Chip, yazilimin gercek faydasindan bahsedin mis gibi bize bunlarla gelin. Disi parlak Ici curuk elma gibi bu s6 ve Htc platformlari. Android kullanip yazilim destegi hemen hemen hic olmayan markalar bunlar. Hem android 5.0 kullanacak hem de yarim yamalak kullanacak.

F 1.9 vRken gsrekmez

merhaba, ya HTC mobil,benim favorit marka,? fakat bu 4'köşeli objektif hiçte güzel değil.ve ! yuvarlak olamasi gerkiyordu,samsung'da ayni problem.?.

O kadar para verecem ve kamerayı tam kontrol edemeyeceğim :D 340 ? olan 520 de bile bunlar var :D

@21 Mar 2015 15:50 böylebir haber görmeseydin hiç haberin bile olmayacaktı. 520de de var evet. hadi koçum trollüğünü başka yerde yap

Gec bu isi,Alik Apple fanboyu!S6'lardaki Camera Olayi Asmis.Piyasanin En iyisi.

Note 4 android 5 de de yok maalesef :(

Androidi orjinal hali ve en son güncellemeleri almak, tüm özelleklerini kullanmak için NEXUS cihaz kullanın diye diye azımda tüğ bitti

deklanşör hızı, iso ve beyaz dengesi 1.5 yıldır tüm lumia'larda var. raw desteğide son 3 aydır lumia 640, 640 xl, 830,929,930 ve 1520'de var.

samsung galaxy s5 ile bile bu kadar çılgın fotoğraflar çekerken S6 nın çektiği fotoğrafları düşünemiyorum bile siz elmaların armutlarin reklamını yapmaya devam edin

lumia yerine galaxy s6 yu tercih ederim tasarimi yeter

Samsung fanboyu kameradan anlıyosan carl zeissli pureview ın tadına bakmadıysan konuşman

"Gec bu isi,Alik Apple fanboyu!S6'lardaki Camera Olayi Asmis.Piyasanin En iyisi." artık iyice çığrınızdan çıkıp chip editörlerini de Apple fanboylukla suçlamanıza hiç şaşırmadım. işiniz gücünüz yok mu sadece yorumlara girip millete Apple fanboylar diyip Apple'ı mı kötülüyorsunuz? android telefonunuza uğraşın mesela arada bi format atın yavaşlamıştır şimdi cyanogenmod falan yüklemeye çalışın?

şimdi samsunga ve htcye okadar para verecekler düşünsün önce bu iki markaların fanboyları iphoneye laf atıyordu sizin elma pahallıya satıyor diye şimdi ne oldu ağızını açamıyorsunuz sizin telefonlarda pahallı hele htc wan n 9 bile 3000 tlye yakın ve iphone ondan daha ucuz

Allah aşkına telefon ile fotoğraf çekenlerin kaçının raw fotonun ne işe yaradığından haberi var özellikle Türkiye'de ? Kaç kişinin tanesinin resimlerin beyaz dengesini düzenleyecek üzerinde oynayacak kadar program bilgisi var? İnsanlar fotoğrafları çekip daha bilgisayarda büyük şekilde bakmadan internete yüklüyor adam sanki dur photoshop ile gürültüleri giderim öyle atayım diyecek... Şu hali bile telefonların yarısından fazla özelliğini insanların %90 dan fazlası kullanmıyor.

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play