Gates insan dışkısından üretilen suyu içti!

Geleceği düşünen Bill Gates, insan dışkısından üretilen içme suyunu kendisi test etti!

  • Zeynel A. Öztürk
Oynat Gates, insan dışkısından temiz su üretme peşinde! Bill Gates, insan dışkısından üretilen suyu böyle test etti!

Bill Gates ve Gates Vakfı, yıllardır pis suyu içmeye hazır hale getirecek bir çözüm arıyor. Dünya üzerinde 2,5 milyarın üzerinde insanın temiz, güvenilir içme suyuna erişimi bulunmuyor. Şimdiye Gates Vakfı, kanalizasyon atığını suya, elektriğe ve steril küle dönüştüren Janicki Omniprocessor ile en iyi çözümü bulmuş görünüyor.

Sistem, Janicki operatörünün atığı belirli bir ücret karşılığında satın alıp, onu elektik olarak geri satmasına izin veriyor. Plan çılgın gibi görünse de Gates Vakfı'nın kaynakları, onu hayata geçirmeye yetebilir. Ancak elbette öncelikle makinenin çalıştığını göstermek gerekiyor.

Bunun için bir video hazırlayan vakıf, dışkının suya ve elektriğe dönüştürülürken hangi aşamalardan geçtiğini tek tek gösteriyor. Videoda makineye giren insan dışkısının 5 dakika içinde temiz suya dönüştürülüp Gates tarafından içildiği de gösteriliyor.

Gates, YouTube sayfasında yeterli kadar iyi atık dönüştürme tesislerine sahip olmayan yerlerde bu teknolojinin önem kazanabileceğini söylüyor. Dünya üzerindeki çoğu kaynağı olduğu gibi suyu da hızla tükettiğimizi düşünürsek, geleceğimiz muhtemelen çöpleri dönüştürerek geçecek.

Makinenin nasıl çalıştığını ve Gates'in makineden çıkan suyu test ettiği anı videomuzda izleyin!

Okuyucu Yorumları

Toplam 21 Yorum

ıyyy iğrenç

afiet olsun ne diyelim :) Dünyaya faydalı olmak güzel bişey

Yav dışkı bir şekilde gübreye dönüşür ve doğaya karışır. Deniz suyunu içilecek hale getirmek daha kolay. Sadece nakliyesi sıkıntılı. Deniz kenarında yaşayıpta, içilecek su bulamayan ülkeler zibil gibi iken dışkıdan su üretmek mide bulandırıcı duruyor...

90`larda yaptığı kelpazlikleri bu yardım çalışmalarıyla örtmeye çalışıyor (yanında reklamınıda yapmış oluyor bir taşla 2 kuş) yaptığı kelpazeliği şöyle özetin özetini geçeceğim; amerikan başkanı dahil 300 milyon amerikalıya tanınmayan hukuki ayrıcalık bu elemana sunuldu!

Çok yaşlanmış adamcağız

adamın ruhu fakir :D

Kanalizasyonda yaşayan mutant insanlar da olucak mı ?

berbart miydem yerinden fırladı fırlayacak

temiz suyu edinemeyen insanlar o cihazı alacak parayı ve onu çalıştıracak elektriği bulur zaten. ayrıca bence içmemiş ağzını değdirmiş gibi yapmış xdxd

Helal olsun, Allah razı da olsun Gates'ten adam Müslümanım diye geçinenlerden daha Müslüman, yaptığı iyiliğin haddi var hesabı yok.

@08 Oca 2015 16:11 Yaptığı iyiliğin haddini açık açık söyleseniz de öğrenilse. Hesabı yok nedemek, nasıl olsaydı hesabı da olurdu? Ha birde müslümanlığı neye göre, yani müslüman olmanın şartlar nelerdir? Tabiiki her hal ü karda iyiyi ve iyiliği alkışlayalım. Ama öyle yaptığımızı sanırken sapla samanı da karıştırmayalım lütfen.

Afiyet olsun, o kadar para var tabii ne yapacağını şaşırıyor insan.

insalığın başına gelmiş iyi insanlardan biri... Bill Gates...

bu da bir çok teknoloji gibi insanların bir ücret karşılığında ulaşabileceği bir şey olacak anladığım kadarıyla. su sorunu yaşayan fakir ülkelere yardım edilmesi gibi bir amaç güdülmüyor.

tam gatese layık bir içecek olmuş :)

Birleşik Arap Emirlikleri deniz suyunu artıp içiyor, Singapur kanalizasyon yani tuvaletten ve mutfaktan ve banyodan gelen pis suyu arıtıp içiyor. Sudanda 350 metreden su ancak çıkıyor. Adam insanlığa 36 milyar dolar yani 75 katrilyon harcamış yine beğenilmiyor. Ateist olduğu için mi yada yada Apple'in sahibi olmadığı için mı hoşlanmıyorsunuz. Ben ilk okul mezunuyum dünya nasıl dönüyor araştırın biraz..

Su için çalışmak güzel de, bu olmaz...

Bu adama helal olsun, bütün servetini insanlığa harcıyor neredeyse

Dışkı ile birlikte vücuttan atılması için bildiğimiz su her daim kullanılır. Zaten bu düzen böyledir. Pis kısmını atıp temiz kısmın tutulması niye problem oldu. Mesele Gates olunca mı her şey sorun Allah aşkına?

Türkiyede üretim yapan yrlerin çoğundan temiz bu ...

para çok olunca bir değeri kalmıyor,istediğin her şeye sahip oluyorsun veeeeee! sonuç bu

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play