Gates'siz ilk yıl Microsoft için nasıl geçti?

MS, kurucusu Bill Gates olmadan ilk yılını geride bırakmak üzere. Gates'siz bir yıl nasıl geçti?

Bill Gates'siz ilk yıl Microsoft için nasıl geçti?
Bill Gates artık vaktinin büyük bölümünü yardıma ihtiyacı olan çocuklarla geçiriyor.

Bill Gates'in Microsoft'un yöneticiliğinden ayrılıp, kendisini hayır işlerine adamasının ilk yılı dolmak üzere. Gates olmadan geçen ilk yılda görünüşe göre pek bir şey değişmemiş gibi. Fakat bu, sadece dışarıdan bakıldığında görünen gerçek, işin içine girince bazı önemli değişiklikler göze çarpıyor. Özellikle de ekonomik açıdan. Her ne kadar Bill Gates yöneticilik görevinden ayrılmış olsa da, Microsoft'u terk etmiş değil. Halen yönetim kurulunda bir sandalyesi var yarım zamanlı olarak firmada görev alıyor. Kendisinden sonra baş yazılım mühendisi ise Ray Ozzie oldu. Ozzie, Gates'in firmanın kültürünü oluşturan en önemli yapı taşlarından biri olduğunu ve varlığının hala hissedildiğini söylüyor.

Yenilikler konusunda da bazı değişiklikler oldu. Gates'in ayrılmadan önce büyük önem verdiği Smart Personal Objects Technology (SPOT) yani akıllı kişisel obje teknolojileri, krizle birlikte meydana gelen bütçe kısıntılarının ve eleman çıkarmalarının sonucunda firma içindeki önemini yitirdi. Her ne kadar Steve Ballmer, Microsoft'un zor zamanlarda bile 9 milyar dolarlık araştırma geliştirme bütçesinden taviz vermeyeceğini açıklamış olsa da, görünüşe göre bazı kesintiler yapılmış.

Ayrıca bir zamanlar tablet PC'lerin bilgisayar endüstrisinde önemli bir rol oynayacağını söyleyen Bill Gates'in ardından Ray Ozzie'nin bu cihazların çok kısıtlı bir pazara hitap ettiğini söylemesi, Gates'ten sonra firmanın rotasının da değişmeye başladığını ortaya koyuyor. Ray Ozzie bu değişimin altını şu sözleri ile çiziyor; "İlk yıllarda Bill'in her şeyi yönettiği ve herkesin onu izlediği doğruydu. Ama herkes bilmeli ki şirket büyüdükçe bazı şeyler de değişmeye başladı".

Ümit Öncel

Okuyucu Yorumları

Toplam 5 Yorum

eee büyük baş giderse. küçük baş fazla yaşamazmış derler :D

******* Alinti *******
Ayrıca bir zamanlar tablet PC'lerin bilgisayar endüstrisinde önemli bir rol oynayacağını söyleyen Bill Gates'in ardından Ray Ozzie'nin bu cihazların çok kısıtlı bir pazara hitap ettiğini söylemesi ...
*******************
Tam da multi-touch ozelligini yeni gelistirmisken soylenecek soz mu bu yaw... TAblet PC laflari senelerdir var ancak kolay kullanilmiyordu bu aletler multi-touch tan once. Ozel kalem gerekiyordu, vs. Bence Microsoft Tablet PC ler icin ozel Windows XP benzeri, multi-touch bir isletim sistemi yapsa ve bunu da Netbook gibi uzun pil omurlu cihazlarda calistirsa cok iyi bir yatirim yapmis olur.

arkadaşa aynen katılıyorum. windows 7'nin mutitouch desteği de var. win7'li multitouch tablet pc. hem de uzun pil ömürlü. cuk diye oturur boşluğa.

chip in de ms bülteninden derleme tarzı haberlerini hiç sevmiyom

CHIP Online Ziyaretçisi yazmış:
chip in de ms bülteninden derleme tarzı haberlerini hiç sevmiyom

Ben de gerçekten çok seviyor ve ilgiyle okuyorum. Ne olacak şimdi.

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir