Gates:"Yılda 1 milyon insan sıtmadan ölmekte"

Bill Gates "Bilgisayarlar dünyada yaşanan her problemi çözemez" diyor!

  • Selim Öztürk
"Bilgisayarlar her problemi çözemez."

"Yardıma muhtaçlara yardım etmek sadece onlara ucuz bilgisayar ulaştırmak değildir." diyen Bill Gates Chicago Üniversitesi'nde öğrencilere yaptığı konuşmasında şunları dile getirdi: "Açlık sınırında milyarlaca insan var. Onların evlerinde elektriği, okullarında öğretmenleri, okuyacakları kitapları, ve de tabii ki bir internet bağlantıları yok."

Peki ama yoksul insanlar için en iyi teknoloji nedir sorusuna Gates "Aşı" diyor.

Bazı insanlar kelliği en büyük mesele diye addederler. Ama kellik sorunu olmayanlar için bu bir problem değildir.

"Sıtma hastalığından dünyada yaklaşık bir milyon insan ölüyor. Kellik henüz kimseyi öldürmedi." diyen Gates sözlerini şöyle sürdürdü: "Kelliğe çare için harcanan paraların en azından %10'u sıtma için harcansaydı keşke."

Etiketler:

Okuyucu Yorumları

Toplam 10 Yorum

afrika'da bulundum ve sıtmadan bir gecede ölen çocuklar biliyorum. ben de sıtma geçirdim ve uzun süre kurtulamadım. gerçekten de korkunç bir hastalık üstelik her ilaç, her türünü iyileştiremiyor ya da bazen mikrop kanda tespit edilemiyor. ciddi anlamda yardıma ihtiyaçları var... birileri daha duyarlı davransa çok iyi olacak.

bill gates in yarımseverliği, kurduğu vakıfın bütçesinden ve o paraların nerelere harcandığından belli ama artık bıraksın bu aşıyı sıtmayı da şu vista ya adam akıllı bi şekil versin. dimi yani

Takdire değer bir söylem.

vay be, tuttum walla helal.....

Gates hidayet e ermiş.Hac ca da gidecek miymiş ? xD

sıtma olan çocuklara vistamı vericekmiş, ne yapcak bu kafası karışık :D

saçı olunca konuşmak kolay tabi :) kelliğe gelinceye kadar silah teknolojilerini geliştirmeye harcanan para yoksullara dağıtılsaydı şimdi değil yoksul orta halli bile kalmazdı. varsa yoksa ölüm, savaş...

Ne diyeyim, haklı adam.

saçı olana konuşması kolay. ayrıca kelliğe harcanan paraya acıyacağına microsoft'un yaptığı dandik işletim sistemlerine harcanan paraya acısın.

bırakın adam fazla olan parasını insanlık için harcasın. Kime ne. nasıl kazandığı konusunda bir sürü laf edeceğinize kendiniz bir işletim sitemi yapın da onu kullanın. ya da bu insanlara laf etmeyi bırakın.
Birde işin diğer boyutu var tabii ki . Duygu sömürüsü amaçlı bir konuşma gibi. ama Doğru şeylerden bahsediyor. Bırakalım elinden geleni yapsın. Sıtma işe işletim sistemini bir tutan zihniyete acıyorum..

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play