Gearbox'ın patronu:"Valve'e kimse güvenmiyor"

Half Life'ın yapımcısı Valve oyun dünyası için bir tehdit mi? İşte herkesi şaşırtan şok sözler...

  • Ümit Öncel
Gearbox'ın patronu: "Valve'a kimse güvenmiyor"
Gearbox, Steam'den memnun değil

Oyun endüstrisi interneti en etkili olarak kullanan sektörler arasında yer alıyor. İnternetin sunduğu avantajlar sadece oyunları tanımakla veya internet üzerinden oyun oynamayı sağlamak ile sınırlı değil. İnternet üzerinden oyun ve oyun eklentileri dağıtmak ve satışını gerçekleştirmek bu sektörün en önemli gerçeklerinden biri. Bu konuda en etkili çalışan firmaların başında ise Steam sisteminin de sahibi olan ve Half Life'ın yapımcısı olan Valve geliyor.

Fakat Valve ile pek çok konuda birlikte çalışan, Brother in Arms'ın da sahibi olan Gearbox Software'in patronu Randy Pitchford, Valve'ın elinde bulunan Steam sisteminin bu yoldaki en büyük engel olduğunu düşünüyor. Pitchford: "Ben şahsen Valve'a güveniyorum ama piyasada güvenmeyen çok fazla firma var" diyor ve Steam üzerinden dağıtılacak oyunlar konusunda Valve ile çıkar çatışmasına girecek tüm firmaların zarar göreceğini düşündüğünü söylüyor. Valve'ın kendi oyunlarına avantaj sağlayacağını ve rakip oyunlar için bunun ciddi bir sorun olacağını belirten Pitchford, internet üzerinden oyun dağıtımı ve satışında Steam'in gerçekçi bir çözüm olamayacağını ve Steam'in çözdüğü sorunlardan daha fazlasını yaratacağını iddia ediyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 7 Yorum

o değil de Portal 2 ne zaman çıkıyor yaw?

Artık bende Valve'ye güvenmiyorum.Adamlar Hl2 Episode 3 çıkacak dediler ne fragman ne de resim sundular.Half Life hayranlarını büyük hayal kırıklığına uğrattılar.

razor 1911 :D

Artık bende Valve'ye güvenmiyorum.Adamlar Hl2 Episode 3 çıkacak dediler ne fragman ne de resim sundular.Half Life hayranlarını büyük hayal kırıklığına uğrattılar.
---
o değil de Portal 2 ne zaman çıkıyor yaw?

Bu yorumlar göreceğimi biliyordum.

Steam sistemi düşünce olarak güzel ama bu sistemin bir oyun şirketi elinde olmasını endişe verici bir durum olarak görenler olabilir, hak veririm. Başka bir taraftan sadece Valve tek başına kaç tane oyun çıkarabilir ki haksızlık olsun. Zaten ben sanmıyorum bir kullanıcının Steam' ın sitesine girip (veya programa) oradaki reklamlardan oyun seçip alsın. Zaten beklediği bir oyun vardır ya da başka kaynaklardan övülen bir oyun vardır, gider onu bulur ve alır. Alternatif bir sistem de olmadığı için maalesef buna katlanacaklar.

ya bu half-life 2:portal bir türlü bulamadım nerden bulabilir oynamayı çok istiyorum

amma sallamış o söyleyen.

half life 3 EA games Ghost planet türü biçiminde yeniden çıkarabilir.
STEAM ise tekelcilik demek ve çalışma sistemi çok sorunlu..

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play