Geçmişe damgasını vuran işletim sistemleri

Hayat Windows'tan ibaret değil: Yıllar öncesine damgasını vurmuş eski işletim sistemleri burada...

  • Selim Öztürk
Geçmişe damgasını vuran işletim sistemleri

Bugünlerde Google'ın yeni işletim sistemi Chrome OS'la ilgili spekülasyonların ardı arkasının kesilmediğine herhalde şahit oluyorsunuzdur. Ancak Microsoft ya da Apple'ın karşısına çıkacak olan Chrome OS, aslında bu alanda bir ilk sayılmaz; zira geçmişe baktığımızda adı dahi tam olarak hatırlanamayan birçok işletim sisteminin bulunduğu bir gerçek.

Biz de bu makalemizde bu işletim sistemlerinin bir kısmını bir araya getirdik ve sizi geçmişe doğru kısa bir yolculuğa çıkarmak istedik. Bu eski ve de adı dahi bugün pek fazla hatırlanmayan işletim sistemlerini daha yakından tanımak ve nostaljik bir gezi yapmak için galeri sayfalarımızı ziyaret edebilirsiniz.

Okuyucu Yorumları

Toplam 4 Yorum

BU RESİMLERE DOS SİSTEMİNİ EKLEMİŞSİNİZ DOS NERDE DOOOSSS

Ne dos'u ya ! arayüzü bile yok onun. İşletim sisteminin tanımı bana yapabilir misin ?

Sahi MS-DOS atlanmış. Büyük bir eksiklik hem de. Az kullanmadık DOS 5.0 sonra 6.0 sonra da 6.22. Sürümlerini. Genelde Windows 3.1 ya da 3.11'le birlikte kurardık harddiske.

isletim sistemi olmasi icin illa ki grafik arabirimli olmasina gerek yok ki. MS-DOS da Windowslar gibi basbayagi adam gibi isletim sistemidir. Grafik arayuzdeki imlec ile degil de klavye komtlari ile calisir.

Ayrica isletim sistemi tanimi icin: http://tr.wikipedia.org/wiki/İşletim_sistemi

Sen de yorum yaz