Geçmişe yolculuk: Kasetten USB'ye depolama...

Hangilerini hatırlıyorsunuz? Geçmişten bugüne veri depolama birimlerini mercek altına aldık.

  • Selim Öztürk
Geçmişten bugüne veri depolama birimleri

İlk çıktıkları günden bu yana fazlasıyla değişime uğrayan ve bugün için hemen her eve giren bilgisayarlar, monitörleri, hard diskleri, hafızaları ve diğer tüm donanım bileşenleriyle her geçen gün biraz daha yenileniyor, insanoğlunun hayatını biraz daha kolaylaştırıyor.

Örneğin verilerin saklandığı depolama cihazları son 20 yılda akıl almaz bir değişim göstererek milyonlarca MP3'ün ya da yüzlerce video'nun tek bir depolama birimine sığdırılması sağlanmıştır ve elbette eski depolama cihazları düşünüldüğünde bugün için verilerin transfer hızlarında da çok büyük bir ilerleme kaydedilmiştir.

CHIP Online olarak bu makalemizde bilgisayarların depolama teknolojilerinin nereden nereye geldiğini geçmişte kısa bir yolculuğa çıkarak göz atacağız. Depolama birimlerinin geçmişten bugüne kat ettiği büyük aşamaya daha yakından tanıklık etmek istiyorsanız galeri sayfalarımızdan makalemizin devamını okuyabilirsiniz.

Okuyucu Yorumları

Toplam 6 Yorum

disketlere disket zamanında ihtiyaç vardı hatırlıyorumda yanımda 10 15 tane disket taşıdığım günleri her şey zamanında işe yarıyo

Disket disket disket. Bir dönem en çok kullandıgım depolama birimiydi. İçine süper marioyu atardım. Bir kaç resim atıp kendi bilgisayarımda açardım. Word belgeleri slayt showları. Dua ederdim ne büyük bir nimet diye. Sonra 128 mb flash belleğe 50 tl ödemiştim. Hala ona yanarım.

Ben de disketlerin döneminden geliyorum. Maxell'ler en gözde disketlerimdi- renk renk. Sonra bi gün ben de 256 MB Kingston Flash belleğe 80 Lira (80 000 bin) ödediğimi hatırlıyorum. Kitaplığımda hala kutusu açılmamış disketler var. Hatırası var diye saklıyorum...

Cüzdanımda disket taşımış bir insanım. :)

Evrak çantamda bir kutu disket taşır, sonra oyun satan bilgisayarcılardan disketlerime oyun yükletirdim. Heyecanla eve gelir o oyunları DOS ortamında bilgisayarıma yükler sonra da çalışması ve RAM'imimin yeterli gelmesi için dua ederdim.Bir düşünsenize 4 MB belleğimiz vardı. Bi keresinde bi uçak simulasyonu almıştım, bir kaç disketlikti. Çalışmadı. Ram yetersiz gelmişti. Sonra Config.SYS ve Autoexec.BAT dosyaları vardı meşhur, onlarda ayarlamalar yapardık RAM kafi gelmeyince. :)

Galiba ben biraz daha eskiyim. Çocukluğumda Türkiye elektrik kurmunun sayaç okuduktan sonra verdiği delikli kartları da gördüm. Sene 1968-69 arasında. Kayıt aracı olarak kasetlerin kullanıldığı dönemi, 5.25" lik disketleri gördüm ve kullandım. İlk bilgisayarım IBM 80286 işlemcili, 1 Mb ram 512 Kb ekran kartı ve 30 Mb HDD idi. 128 Mb lık bir SD karta 115 TL ödemiştim ben de. Geçen sene de 125 TL ye 250 Gb lık taşınabilir disk aldım. Hey gidi günler heeeyy. Bayaa eskimişim ben de. :)

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play