Geçmişten günümüz için gelen öneri!

1935 yılı mühendislerinden, günümüz için gelen bu öneriye şaşırmamak elde değil!

Geçmişten günümüz için gelen öneri!
Patentte yer alan çizimlerden biri için tıklayın.

1935 yılında Indiana'dan bir mucit, geleceğin moteli olduğuna inandığı bir "şeyi" inşa etmek için yeni bir yol buldu. Eğer işler William E. Urschel'in düşündüğü gibi gitmiş olsaydı, turistler dünyanın her bir yanında bu golf topuna benzer beton yapılarda dinleniyor olacaklardı. Belki de böyle olmaması daha iyi oldu.

Urschel, yapıları, eskimoların iglooları ile karşılaştırılarak, ilginç bir bina sistemi için patent almış ve bunu "eskimo ev yapım formu" olarak adlandırımış. Açıklamalara göre bu yapılar, daha düzgün bir alan kullanımı sunuyorlar ve Urschel'in iddialarına göre geleneksel ev yapım yöntemlerine göre çok daha rahat bir şekilde üretilebiliyorlar. Tabii ki Urschel bu binaları sadece motel olarak düşünmemiş ve benzin istasyonları, "turist dinçleştirici merkezler" ve hatta şapeller olarak kullanılabileceklerini de açıklamalarına eklemiş.

"Everyday Science and Mechanics" adlı derginin 1935 yılının Ekim ayı sayısında, bu binaların bir çizimi ve patent içeriğinden alınmış başka birkaç çizim mevcut.

Patentten alınan çizimlerde, bir kol aracılığı ile duvarı oluşturacak olan betonun dökülmesi sağlanıyor. Bu kol, istenilen genişliklerde beton dökebilme yeteneğine sahip olacak şekilde tasarlanmış. Çizimlerde gözüktüğü üzere, yapının yere yakın bölgelerinde, yapı sağlamlığını oluşturmak amacıyla duvar kalın iken, yerden yükseldikçe duvar inceliyor.

Gelecekçi çizimlerin popüler olduğu bir dönemde öne sürülen bu patent, zamanının pek çok gelecek tahmininden biri olarak göz ardı edilmiş olabilir. 

Levent Öztürk

Okuyucu Yorumları

Toplam 4 Yorum

nasıl bi işşizsiniz anlamadım ki.ne alakası var şimdi bunun günümüzdeki herhangi bir şeyle

Eskiler biliyo işte

Kel alaka bir başlık ve yazı. Birebir çevirmişler yazıları da, bunlar bizim ülkede tutmaz.

İnşaat sanatı hakkında en ufak bir bilgim yok ama mantık çerçevesinde düşündüğümde bir evin zemini duvarların merekare toplamı hacminden daha küçük olmamalıdır :p Max_Real Qnx

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir