GeForce 9800GX2'de yüksek ısı tehlikesi

Daha piyasaya çıkmadan önce üzerinde çok tartışılan 9800GX2'de ciddi ısı problemleri olabilir.

  • Ongun Batuhan Altan
GeForce 9800GX2'de yüksek ısı

Nvidia'nın rakip 3870X2 modeli için çıkaracağı 9800X2 modeli hakkında yeni haberler gelmeye başladı.

65nm üretim teknolojisi ile üretilen 9800X2 modelinin 55nm ile üretilen 3870X2 modeli karşısında daha çok ısınması beklenen gelişmeler arasındaydı. İşte bu noktada 9800X2 sahibi olmak isteyenlerin tebbirli davranması gerekebilir.

Gelen haberlere göre kart, ısı 105 dereceye çıktığı anda kendi çalışma frekansını düşürüyor. Bu da oyunlarda ki performansının düşmesi anlamına geliyor. 600MHz GPU, 1500MHz shader ve 2000MHz bellek saat hızları ile gelecek kartın bazı üreticiler tarafından hız aşırtmalı modellerinin piyasaya sunacağı biliniyor.

Bu noktada üreticiler farklı soğutma çözümlerine gitmeleri gerekebilir. Kullanıcılar ise kasa içi hava akımına dikkat etmeleri gerekiyor. Özellikle SLI modunda ciddi sorunlar yaşayabilirler.

Okuyucu Yorumları

Toplam 15 Yorum

105 derece mi?
demek üzerinde yumurta pişirebilirim:D

ATI&AMD Süper İkili : ) Gerisi Yalan : )

Bende 8800 GT SLI var ama satıp HD 3870 X2 alıcam...

olacagı buydu geçmedı ler çift çekirdek teknolojisine var olan modelı guncelle guncelle nereye teknolojı yukseltmek şart bak atiye

Belliydi böyle olacağı overclocklu modellerini düşünmek bile istemiyorum oyunun tam heyecan verici bölümünde pat diye çalışma frekansını düşürecek ve size oyunu zehir edecek kusura bakmasın nvidia 1000 ytl veripde birde eve elektrili soba alamam zaten kış bitti :) bence hayal kırıklığı

105 dereceye yumurta degil kendinide pisirirsin

Evet ati diyorum başka bisey demiyorum.Hem fiyatıyla hem nvidia ya göre yüksek performans sağlıyor..

GeForce 9800GX2 dünyanın en pahalı termostadı.

madem 9800gx2 den 2 tane alacak kadar paraları var kasalarına su soğutma ya da düzgün bi hava soğutması yapsınlar ne diyelim para çok olunca..

ben sadece para olunca gerisi boş demek istiyorum onboard dan kurulamadık bide slı cıktı hadibakalım

105 Derece Isı Böyle Bişe Olcağını Zaten Sanmıyorum. O kadar mühendis düşünemedide bi bizmi düşündük yorumladık Imkansiz. Öbür Yandan Hadi Alemin Akıllısı Biziz Diyelim 105 Dereceye Ulaşıyor Diyelim. Ee Zaten böyle bi kart alan adamda buna uygun bi sogutucu alır demi.

Tamamiyle nvidia tabanlı bir kartı kötülemek amacıyla, sadece fikirlerden oluşan bir haber bu hatta ben buna haber bile demem.

Varsa paranız alın bu kartı, kartın soğutucusu zaten çok sağlam düşünülerek standardı üreticilere verildi, o sorunların olması evet normal ama kart ısınmayacağı için içiniz rahat olsun,sorunlarla karşılaşmayacaksınız.

ATI sempatizanı bu haberi kınıyorum...

arkadaşlar bu haber gerçekten doğru bende iki tane var vede beni bıktırdı ömrümü yedi benim pc iki aydır serviste hağla testte oyunlarda çakılıyor soğukken bişi yok şimdi düşük ram takıldı bakacaz ne olacak yedi bitirdi beni:((((

zaten ati 2 çipi aynı kartın üzerine koyduğundan beri ısınma problemleri had safhaya çıktı . ayrıca kartlar o kadar çok enerji çekiyo ki kartla birlikte güç kaynağını da değiştirmek gerekiyo ,kasayı soğutmak da ayrı bir dert ,onun içinde bir sürü soğutucu almak gerekiyo ve kartlar o kadar büyük ki eski anakartlara sığmıyo anakartı da değiştirmek gerekiyo ,vs vs .

bi kart almak için yapılan masrafa bak ,eskiden alır takardık ne ısınırdı ne bi şey . hey gidi günler ...

Burdan nVİDİA üreticilerine sesleniyorum. Beyler sakin ATI çıkardı diye hemen hırs yapıp acele etmeyin yavaş yavaş. :) Ama nVİDİA 'nın böle bir varsa bile çözeceğinden eminim !

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play