Geldiği gibi giden 10 cihaz!

Bu 10 cihazın ömrü o kadar kısa sürdü ki, bazılarının adını bile duymaya fırsatımız olamadı!

Geldiği gibi giden 10 cihaz!
Apple'ın küp PC'si, pahalı olmasının yanında tasarımıyla da sorunluydu

Silikon Vadisi şirketlerinin önemli ilkelerinden bir tanesi de başarısızlığı çabuk kabul etmeleri. Ancak şirketler bazen milyon dolarlar, hatta yüzlerce milyon dolar yatırım yaptıkları ürünleri sadece birkaç ay içinde çöpe atabiliyorlar.

Bu yazımızda piyasada bir seneden az kalan veya tüketicilere ulaşamadan dağıtımından vazgeçilen ürünleri bir araya getirdik. İşte kısacık bir hayata sahip o başarısız ürünler.

1. WOW! (1996-1997)

WOW!, Compuserve'in AOL'e rakip olarak ortaya çıkardığı bir hizmetti ancak daha çok ailelere yönelikti. Compuserve, "İnternette dolaşmak için tüm güce sahip olduğu" söylenen WOW!'un başarısızlığını şu sözlerle açıklamıştı: "Yüzlerce milyon dolar harcanan bu toplu tüketici piyasasından çekiliyoruz."

2. Apple Power Mac G4 Cube (2000-2001)

Steve Jobs, G4 Cube'u "Gelmiş geçmiş en muhteşem bilgisayar" kelimeleriyle tanıtmıştı. Ürünün başarısızlığı Apple tarafından şöyle duyurulmuştu: "Cube sahipleri Cube'lerini seviyorlar, ancak çoğu müşterimiz, güçlü Power Mac G4 mintower'ları almayı tercih ettiler."

Cube'un tasarımındaki sorunlar (kolay çatlayabilmesi gibi) ve yüksek fiyatı, başarısız olmasındaki en önemli nedenlerdendi.

Kerbango Internet Radio, eVilla, Audrey

Sony eVilla

3. Kerbango Internet Radio (2000-2001)

Kerbango, 300 dolar fiyatla satışa çıkacak, internet radyolarını dinlemeye yarayan bir radyoydu. Ancak cihazın ömrü, tekrarlayan gecikmeler sonucunda sevkiyatı henüz başlamadan sona erdi. Bunun arkasındaki sebep ise büyük bir ağ şirketi olan 3Com'un tüketici piyasasından çekilmeye karar vermesiydi.

4. Sony eVilla (2001)

BeOS platformunu temel alan cihaz, bir klavyeye, fareye, portre şeklinde ekrana, çevirmeli bağlantıya ve entegre uygulamaya sahipti. Ancak eVilla ve Audrey gibi cihazlar ortaya çıktığında tüketicilerin ev eşyası değil ekonomik Windows PC'leri istediği ortaya çıktı. Sony, ürünü geri getirenlere ücretini geri ödemeyi kabul etmişti. Ürünün resmi ölüm tarihi, 3 Ağustos 2001 olarak kayıtlara geçti.

5. 3Com Audrey (2000-2001)

Audrey, bayanlara yönelik, kalem ile kullanılabilen bir internet cihazıydı. Bugünkü BlackBerry PlayBook'lar gibi QNX işletim sistemiyle çalışıyordu.

Mutfaklara özel üretilen ürün, "gelişiminin uzun süreceğinin anlaşılması ve zarara yol açabilecek olması" nedeniyle iptal edildi.

Palm Foleo, Google Wave, Microsoft Kin

Palm kurucusu Jeff Hawkins ve Palm Foleo

6. Palm Foleo (2007)

30 Mayıs 2007'de tanıtılan 500 dolar fiyata sahip bu notebook benzeri cihaz, PalmOS telefonlara bağlanabiliyor, telefondaki e-posta ve diğer uygulamaları büyük bir ekranda, daha büyük klavye desteğiyle çalıştırabiliyordu. Ancak Palm, 4 Eylül 2007'de üründe değişiklikler yapılması gerektiğini söyleyerek sevk yapılmayacağını açıkladı. Palm'ın WebOS üzerindeki yoğun çalışmalarının da bunda katkısı vardı.

7. Google Wave (2009-2010)

E-posta, anında mesajlaşma, çalışma grubu işbirliği, fotoğraf düzenleme ve çok daha fazlası bu hizmet içerisinde birleşiyordu. 28 Mayıs 2009'da duyurulan hizmet, 19 Mayıs 2010'a kadar ortak kullanıma açılmadı.

Google, beklenen kullanıcı adaptasyonunu görmedikleri nedeniyle 4 Ağustos 2010'da Wave'i kapattığını açıkladı.

Wave eğer klasik bir Microsoft projesi olsaydı, belki de zaman içinde başarıya ulaşabilirdi.

8. Microsoft Kin (2010)

Sharp tarafından geliştirilen iki cep, sosyal işlevleriyle gençleri hedefliyordu.

Çıktıktan üç ay sonra Microsoft, Windows Phone 7'ye odaklanmak istediğini ve Kin'in Avrupa'ya sevikatının yapılmayacağını açıkladı. Kin'in başarısızlığının arkasında yatan sebebin, satışlarının çok düşük olması olduğu düşünülüyor.

Cisco FlipLive, HP TouchPad

Gizmodo'nun eline geçen Cisco FlipLive, son kullanıcıya hiç duyurulmamıştı

9. Cisco FlipLive (2011)

Cisco'nun Flip video kamera cihazının yeni jenerasyonu, önemli bir yeniliğe sahipti: Wi-Fi ile kablosuz eşitleme yapabiliyordu ve internetten video oynatabiliyordu. Ancak 13 Nisan'da piyasaya sürülmesi beklenen cihaz, Cisco'nun bir kararıyla iptal edildi.

10. HP TouchPad (2011)

HP'nin Palm'ı 1.2 milyar dolar karşılığında satın almasının en önemli mahsullerinden biri olan HP TouchPad'in onu izleyecek WebOS cihazları için bir bayrak gemisi olacağı düşünülüyordu. 9 Şubat 2011'de duyurulmasının altı ay ardından 18 Ağustos 2011'de HP CEO'su şu açıklamayı yaptı: "TouchPad'in satışları beklentilerimizi karşılamıyor."

Başarısızlığın arkasındaki gerçek neden ise, HP'nin bu derecede rekabetin yaşandığı bir piyasaya girmek istememesiydi. HP'nin kişisel bilgisayarlardan elini çekme planları da, yazıcılar dışında tüketici elektroniği işinde olmak istememesinin bir ispatıydı.

Zeynel A. Öztürk

Okuyucu Yorumları

Toplam 1 Yorum

HP Touchpad piyasadan çekildi ama kullanicilarini cok memnun edecek bir sekilde cekildi ki bende Touchpad sahibiyim ve cokta memnunum giriş bakamından sıkıntı olsada hem Android hem WebOS olarak sorunsuz calismakta

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir