Geleceğin Apple Mac'leri nasıl olacak?

Apple'ın bilgisayarı Macintosh yakın gelecekte nasıl bir değişim gösterebilir? İşte cevaplar...

Geleceğin Mac'leri nasıl olacak?

Özellikle tasarımıyla dünyada haklı bir şöhrete sahip olan Apple, teknoloji dünyasının önde gelen isimlerinden biri. Mac, iPhone ve iPod gibi dünya genelinde oldukça popüler olan ve satış rakamı milyon rakamına ulaşan Apple, şirketler global ekonomik krizle uğraşırken bile kar durumunu arttırmasını bildi.

Apple'ın kendinde özgü yapısıyla dikkat çeken ve özelikle grafik tasarımcıların yoğun ilgi gösterdiği Mac sistemler, zaman içinde de büyük bir değişim kaydetti. Ancak asıl merak edilen nokta, geleceğin Apple Mac sistemlerinin hangi teknolojilerle donatılacağı ve kullanıcılara ne gibi fonksiyonlar sunacağı...

Bu makalemizde, geleceğin Mac sistemlerinde göreceğimiz çok özel teknolojileri masaya yatıracağız.

Süper hızlı USB

Bugünün standart arabirimi olan USB 2.0'ler, artık hemen her bilgisayar ve çevre birimi tarafından da destekleniyor. Ancak sitemizi yakından takip ediyorsanız, USB 3.0 için de geri sayımın başladığını ve önümüzdeki iki sene içerisinde bu yeni arabirimin USB 2.0'lerin yerini alacağını artık biliyorsunuz.

FireWire'in yakında kullanımdan düşeceğini düşündüğümüzde, Mac'in de bu bağlamda yeni ve çok daha hızlı bir arabirimle yoluna devam edeceği söylenebilir. Süper hızlı USB olarak da bilinen USB 3.0, 480Mb/s hızındaki USB 2.0'yi neredeyse 8'e katlayarak kullanıcılara 5Gb/s veri transfer hızı sunacak.

Takvimde bir değişiklik olmadığı taktirde, USB 3.0'leri 2010 yılı içerisinde başta Mac sistemler olmak üzere tüm donanım ve çevre birimlerinde görmeye başlayacağız denilebilir.

Çoklu dokunmatik Mac'ler

Günümüzde özellikle birçok yeni telsiz telefonnda görmeye alışık olduğumuz dokunmatik ekranlar, artık cep telefonları için ayırıcı bir özellik olmaktan ziyade gereklilik halini aldı. Apple'ın iPhone'u ve Microsoft'un Surface masaüstü sistemi de dokunmatik ekrana sahip olan popüler cihazlardan sadece ikisi.

Eğer Apple, gerekli patentleri üzerine almayı kısa süre içerisinde başarabilirse, Mac sistemlerde çoklu dokunmatik ekran sistemini de görmeye başlayacağız.

Dünyanın önde gelen analiz uzmanlarından biri olan Piper Jaffray, bu konuda şu sözleri kaydediyor: "Apple'ın en geç 2010 yılında dokunmatik ekran teknolojisini geliştirerek dokunmatik klavye fonksiyonları da bulunan Mac dokunmatik ekranlı sistemleri hayata geçirebileceğini rahatlıkla söyleyebiliriz." Bu yeni Mac sistemler, ya tablet formatında olacak ya da özel dokunmatik bir ekrana sahip olacak.

Çoklu dokunmatik ekran özelliğinin özellikle iPhone'un duyarlılığını fazlasıyla arttırdığını ifade eden Apple'ın CEO'su Steve Jobs, iMac'lerin dokunmatik ekran teknolojisiyle entegre edilmesinin şu an için bir araştırma projesi olarak düşünülmesi gerektiğine dikkat çekti.

Snow Leopard OS X 10.6

OS X'in gelecek sürümü henüz yeni yayına sunuldu... Ancak OS X 10.6 Snow Leopard, bir önceki sürüm OS X'e çok da bir şey katmıyor. Yeni işletim sistemi, daha çok sistem performansını ve hızına odaklanmış olduğundan, şu an için kullanıcıların bu işletim sisteminden çok bir şey beklemesi pek de makul olmayacak.

Çok çekirdek işlemciler için optimize edilen Snow Leopard, Grand Central gibi üçüncü parti yazılımları meydana getiren ve yazılım geliştiricilerinin işini kolaylaştıran bir koleksiyonla birlikte kullanıcılara sunuluyor. Yeni nesil Mac'lerin de, yeni nesil MacOS'un avantajlarını yakından hissedeceği kesin.

Solid State Disk'ler

Türkçe ifadeyle Katı Durum Disk'i olarak da bilinen, ancak daha çok orijinal adıyla anılan Solid State Disk yani SSD, günümüzde kullanılan HDD yani Hard Disk'lere göre pek çok avantajı da beraberinde getiriyor. Henüz HDD'ye göre fiyat avantajı bulunmayan ve cep yakan SSD'ler, iş performans ve diğer kriterlere geldiğinde birçok açıdan HDD'leri kolayca sollamasını biliyor.

Oynayan herhangi bir parçası olmayan ve verilerin güvenliğini maksimize eden 250 GB'lık SSD'lerin kullanıcılara maliyeti bin TL'yi aşarken, aynı kapasitedeki HDD'nin 70 TL'yi geçmediği bir gerçek.

Solid State Disk'ler henüz 1TB aşamasına gelmeye çalışırken, HDD'lerin 2TB sınırını dahi aştığını da hatırlatmakta yarar var.

Ancak şunu söyleyebiliriz ki Apple, yeni Mac'lere şimdilik SSD'leri eklemeyi planlamıyor ve HDD ile yoluna devam etmeyi düşünüyor. Buna rağmen, Apple'ın SSD'li Mac'lerle önümüzdeki yıllarda kullanıcılarına bir sürpriz yapabilmesi de pek imkansız değil aslında.

Yeni ekran teknolojileri

Fiyatlar gün geçtikçe aşağıya çekiliyor. Sadece önümüzdeki birkaç sene içerisinde dahi yüksek çözünürlük değerlerine ulaşabilen 3D ekranların rahatlıkla evlere girebileceğine tanık olacağız. Bunun yanı sıra Philips'in kullanıcılarına tanıttığı yeni 3D monitör, resimlerin görüntülenmesi için herhangi bir gözlüğe de ihtiyaç duymuyor.

Peki 3D ekranlar, Mac dünyasına da girmeyi başarabilecek mi? Eğer böyle bir şey olursa, bunun sadece spesifik ve belirli bir kesime yönelik bir ürün olacağı ve standartlaşmasının en azından birkaç sene içerisinde mümkün olmayacağını rahatlıkla söyleyebiliriz.

Ancak Apple'ın geçtiğimiz Mayıs ayında eline aldığı yeni patent hakkına bu noktada dikkat çekmekte fayda var. Entegre-algılama ekranı olarak da bilinen bu yeni sistem, görüntü elementleriyle imaj sensörünü bir araya getiriyor ve her bir piksel bir imaj sensörü eşliğinde ekrana yansıtılıyor.

Biyometrik güvenlik

Aslında biyometrik bir bilgisayarın güvenilirliğinin avantajları saymakla bitmez. Ancak isterseniz biyometrik güvenlik teknolojisinin ne olduğunu kısaca açıklayalım. Örneğin dosyalarınızı şifre veya benzeri yöntemlerle koruma altına aldığınızda bu daha çok şifre korumasına girmektedir.

Biyometrik güvenlik ise içerisinde parmak izi veya göz tanımlama teknolojisinin de bulunduğu birçok sistemi akıllara getiriyor ve bu koruma sistemi, daha çok kullanıcıların biyolojik yapısına göre veri ve sistemlerin korumasını sağlıyor.

Günümüzde çalınan şifrelerin neredeyse haddi hesabı yokken, biyometrik güvenlik teknolojisinin önemi daha da net anlaşılabilir. Şifrenin üçüncü kişilerce çalınabilmesi son derece kolayken, kullanıcıların parmak izini taklit edebilmek ise son derece güç.

Selim Öztürk

Okuyucu Yorumları

Toplam 30 Yorum

bu türteknolojiler ilk piysa sürüldüklerinde hatta piyasaya sürüldükten uzun süre sonra dahi sadece belli bir kesime hitap ediyor. nedeni tabiki maddi imkansızlıklar. günümüz de dahi bir mac'a ya da IPhone'ye sahip olanlarların bulunduğu sınıf belli. yani apple henüz genel kullanıcıya hitap etmiyor.

apple'ın genel kullanıcıya hitap etme gibi bir derdi de yok.
Apple bilgisayar ve elektronik sektörünün BMWsi Mercedes'i.

mac çoklu dokunma patenti alsa bile her işletim sistemi kullanımda özgür kalır boşuna almış olur çünkü teknoloji Microsoft'a ait.

mac firması yavaş yavaş birçok sıkıntıyı bitirmiş durumda eskiden yazılım kurabilmek denince illada sadece mac için yazılmış yada yapılmış yazılımları açabilrdik ama artık nerede ise tüm ms firmasının çalıştırdığı uygulamalar çalışıyor. ilerde oyunlarda çalışacak apple üzerinde herkes ms tabanlı pc oyunlarını açabilecek.

server işletim sistemindede msten kalır yanı olmayacağına inanıyorum mac firmasını yerden yere vurduğum zamanın üzerinden 2 sene geçti ve şuanda kullanıma uygun hale geldi. buna ek birde tüm pc işlemcilerinde çalışabilir hale geldimi zaten 2 büyük tekel olan ms ve mac yarışı demektir. aynı işlemci devi amd ve intel gibi.

Bu adamlar manyak :)

Apple fiyat konusunda gerçekten genel kesime hitap etmiyor.Bu tip ürünler belli bir kesimlere hitap ediyor...

üzerinde çok konuşulupta içi böylesine boş bir makina daha görmedim ve görmek istemiyorum da...!!!

problemleriyle süslü kütük olmasıyla ün salmış mac ler kazıkçı fiyatlarıyla hala mileti kerizlemeye çalışıyor.

ve kendi teknolojisinde başarılı olamayan appe şimdi yavaş yavaş PC oluyor ve bu durum çok tehlikeli...!!! ---- çünki eğer bir gün tamamen pc leşip diğer firmaları batırmaya çalışırsa ozaman kötü..., gene fiyatlar pahalanır ve ekmeği dilendirir bize.

mac alanlar olayın farkında değiller kusura bakmayın bu salak makinayı kullanarak başımıza bela bir firmayı besliyorsunuz ve içinizdeki farklı olma hevesi yüzünden bu adi firmaya PC ye geçebilme süreci oluşturdunuz.

bu firma bir tekel ve eğr pc dünyasına girerse 100 lerce kişi işsiz ve bizlerde teknolojik gelişmelerden uzaklaşmış olacağız

bu kurtlu elmanın uşağı olmayın

pahalı ya benım makına apple olsa 2.5den gider biz aldık 1.6ya

nasıl mı olur? ısırık olan yer sararmış ve içi daha çok kurtlanmış olur, daha nasıl olsun?

ancak bu makinaları fear factor programını her an yaşamak isteyenler alır --- her an gerilimde yaşamak için - eh bunalınca intihar etmek için yanınada bi tane patlayan iphone alırsınız...

INTEL PC VE WINDOWS KULLANAN HERKESE saygılarrr...!!!

Arkadaş Apple bilgisayar sektörünün BMW ve Mercedesi mi? İşte buna gülerim. BMW ve Mercedes verdiğin paranın her kuruşunu hak eder. Apple değil. O yalnızca parası olupta farklı görünmek isteyen kişilerin tercihi. İşi gereği mecbur kullanan kişileri bu konu dışında tutuyorum. Bugün yeni bir pc notebook siparişimi teslim aldım 1530 tl para verdim ve yeni dizüstü bilgisayarımdan çok menmunum mükemmel bir performanıs var. Bu güce eşit bir Mac alacak olsam hayel bile edemiyorum ne kadar para vereceğimi.

Apple yeniliklerin yada kalitenin tekeli olacağını sanıyorsa yanılıyor, ayrıca mac kullanıcılarıda bu hayale kapılmasın.
Sebebi; yeni bir teknoloji çıkarsa ilk uygulayan hep PC üreticileridir, Apple sadece kendi bulduğu yeni teknolojileri ilk kullanır.
Milletin kullandığını hala yeni teknoloji diye sunuyorlar

Evet apple yeniliklerin öncüsü olmuştur hep,hep önde gidendir çünkü. Yenidir, tasarım harikasıdır, ipod'un yaratıcısıdır,standartları oluşturandır. Iphone olmasaydı dokunmatik ekranlar sadece PDAlar ile sınırlı olurdu. Ipod olmasaydı mp3playerlar hiç bir zaman bu kadar gelişmezdi. MacosX virüs kapmaz çökmez mavi ekranlara mahkum etmez. Unix'tir çünkü güvendir. Bu kadar atıp tutan içinde kaç kişi kullanmış Mac'i çok merak ettim. Paranız yoksa ve güvenlik istiyorsanız Linux kullanın bir de. Ubuntu, Pardus, SUSE, hepsi de çok iyidir. Güvenlidir,kimseyi yarıyolda bırakmazlar. %80'i korsan işletim sistemi kullanan bir ülkenin insanlarının Apple'a çamur atması hiç hoş değil.

kardesim kim diyor mac liderligi ele almak istiyor diye stew jobs un hangi konusmasini dinlediniz yada jhangi apple sirket politikasindan haberiniz var adamlar liderlik gibi birderdi yok ki,siz kendi kendinize gelin guvey oluyorsunuz,net book bile uretmediler 13inc alti
fiyat konusuna gelincede kimse sizi zorlamiyorki mac i sevvindiye yada illa gelin mac alindiye
gidin mac bloklarini bir rastirin bakalim mac kullanipta degistirme geregi duymus birisini,bir mac alan gen bir mac almistir.ben mac kulanicisiyim grafikciyim,ve 1999 dan beri mac kullanirim daha birdefa bile sorun yasamadin
kulanmadan bilmeden bos bos konusumayin,hangi birniz mac kulandi da surda yorum yapiyorsunuz
haa cevap belli kulanmam ki zaten pahali.pahaliysa lamzsin olurbiter sne alsin diye adamlar sna ozel bac ustercek degil yaa,
isine gelen alir isine gelen almaz bukadar basit

Apple , sadece farklıyım ama birazda kazık yedim diyenlerin makinası kusura bakmayın ama saygılar :) .........

Bu kadar saçma yorum nasıl bir arada anlayamadım:D macler pcleşmeye çalışıyormuş:) Bu lafa herkes güler

her ikisi de amerikalı.Sonuçta hemen hepsi amerikalı farklı bir ülkenin pc si ve mac benzeri yok hala bakalım cep telefonundan bilgisayar çıkabilecek mi çıktıysa diğerler i de çıkarsa internet de çeşitlenebilir.Amerikan bazlı internet ve diğer ülkelerin kendi internetleri merak etmeyin hepsi bize gelir.İnsanlar karalardan asla kopamadılar.Tamamıyla hava da ve deniz de yaşayabilen insan eliyle yapılmış ada ve üzerinde yaşabilen insanlar yok ki...

linux işletim sistemi niye görsel güzelliğe erişti? Linux lerin görselliği neredeyse ücretli satılanlara benziyor ancak kullanılanları farklılaştırdılar.Bunlarla alışveriş yapayorsanız ve çoğunlukla ücretli olanların ülkesinden bir şeyler alıyorsanız sizi unutmazlar aralarına alırlar internetiniz de sürekli kesintiler oluşmaz.Yani ücretliler kurtulamak için linux lerin gelişmesine yardımcı oldular.Fakaaat linuxlerin Amerikan desteği olanları tercih edilirse internet size her zaman açık kalacaktır gibi bir şeyler oldu Amerika da.Amerika niye Rusya gibi ve onları tercih edenlere yardımcı olsun Amerikan otoritesini es geçmeye kalkıyorlar ve bazılarının sohbet imkanları sonlandırıldı ancak hala destek veriyorlar mı bilinmiyor.Kuzey Kore İran gibi mesela.Ancak kendi işletim sistemini yaparlarsa bu sefer koskoca Rusya Amerikaya bağlantılı olmak zorunda kalacak gelelim kaçak ve sokaktan işletim sistemi alanlar bile bile çalıntı işletim sistemi ve içi donatılmış olanları almaktan kaçının.Çalıntı veya kullanımı dolmuşlarla dolduruyorlar ve sizler de gidip ucuz diye alıyorsunuz.yıllarca enerji harcıyorsunuz parasını da ödüyorsunuz telefon ücreti bile.Niye bunları biriktirip yasal olanını almıyorsunuz.Sizin gibi kullanıcılar yüzünden ya internet imkanları azalırsa ya başka ülkelere bağlanmak zorunda kalırsak

Bu MACciler NUH der PEYGAMBER demez, MACe taparlar. Bence MAC in artı ve eksileri hakkında pek çene yormayın yorulan PCciler olur :D

EY KENDİNİ grafiker zanneden mac KULLANICILARI
unutmayın ki profesyonel grafikerler mac kullanmazlar, ÇÜNKİ GRAFİKERLİK PHOTOSHOP VE FREEHAND İLE SINIRLI DEĞİLDİR...!!!

eğer ben paramla bile program yükleyemediğim bir makinaya aptalca tonla para ödüyorsam keriz sınıfına girerim ki çok şükür bu sınıfa dahil değilim.

diyelim ki bir kompozisyon çalışacağım ama özel ve herşeyimi kendim şakır şakır yapmak istiyorum :

EĞER PC olursa elimde olmayan tüm objeleri 3d max ta hazırlarım 10 dk da ve 3d gösterişli bir yazı lazımsa hemen açarım XARA 3D yi yazarım yazımı 2 dk da çekerim COREL' e saniyesinde ve bir potpori ekleyeceksem açarım BRYCE 3D yi alırım renderimi 10 dk da çekerim gene COREL' e saniyesinde ve eğer PHOTOSHOP' luk bir işim varsa açarım Photosop'u yaparım işlemimi 5 - 10 dk da hemde kaydet dediğimde hd içind çöplük yapmaz direkt COREL ekranına kaydeder. vs... vs... vs... Tabii mac kullananlar bu özelliği bilmeyebilir çünki COREL' in mac versiyonunda bu özellik yok beyler.

yukarıdaki sadece tek bir örnek.

yada birisi CATIA da bir iş getirdi mac bilgisayarlarda CATIA nerde bulacağız yada AUTOCAD de bir mimar iş getirdi baskıyı nasıl alacaksın nasıl aktaracaksın SALAK FREEHAND ' e çizgileri karman çorman yapar ve eps yada ai formatı yapsan vektörel gene kırık kırık gelir ama PC COREL' e atarsan işi direkt ekrana AUTOCAD ekranı olarak gelir yada istiyorsan kopyala özel yapıştır ile metafile olarak vektörel atarsın COREL ekranına çatır çatır ve HD de dosya çöplüğü olmaz ve çizgiler uygun yumuşaklıkta problemsiz gelir

eğer mac olsaydı ayvayı yemiştik 39 işlemden sonra heralde 40 ımı okutmaya gelirdiniz

mac kullanan kendini grafiker zannedenler PC üzerinde bu kadar pratik - ergonomik program bolluğu varken programları spastik sakat olan mac sistemlerde ne yapıyorsunuz ?

kendinizi nasıl grafiker olarak görüyorsunuz?

UNUTMAYIN PHOTOSHOP' ta 2 efekt, 1 kontrast, 3 dekupe ile grafiker olunmaz. Eğer müşteri yanına oturup isteklerini sıralarken realtime ekranda çatır çatır yapamıyorsan ve anında çözüm üretemiyorsan ancak kendi çapında arka plan işçisi olursun...!!!

sakın bana mac ekranı şöyle - yok masaüstü uçar kaçar kayar efekti var demeyin, bunlarla iş dönmüyor, bunlarla ancak kendinizi avutur, kendinizi beğenirsiniz, başka bişey yapamazsınız ve bir işi saatlerce uğraşırsınız, MAC kullanıcısı sisteminden ve programlarından dolayı pratik olamaz.

bana laf atanlar olacaktır mac kullanmamış diye, gülerim onlara çünki 15 senelik profesyonel iş hayatımda mac ile başlayıp sonra o salak makinadan kurtuldum PC ye geçtim çok şükür ve mecbur kalmadıkça kullanmıyorum, bilesiniz.

hala diretenler varsa stiv jobs amcanız sizleri öpmeye devam etsin :))

INTEL PC ve WINDOWS kullanan herkese saygılar...!!!

mac :D güler geçerim. PARDUS FOREVER.
mac book pro veya ımac e 4000 tl vereceğine gider süper bi laptop(bi tane alienware m17x) veya süper bi desktop toplarım.Şunuda belirtim benim anlamadığım mac ne kadar pahalı Imac e suan bakıyorum donanımsal alanda diyorum işletim sistemi mac os x saygım sonsuz.İntel core 2 duo 2,93 GHz bi işlemci war tamma idir bu işlemci idare eder ama nvdia gt120 bununla ne grafiker olursun ne de tasarımcı.ram den de hadi geçtik saydık 4gb ddr3 1066 Mhz.ileride biraz bunları geliştirseler.Suan alienware m17x kullanıyorum aldım 3000 dolara mac i ezer geçer o ayrı dava(donanımsal alanda).ama işletim sisteminde linux ve mac os x i destekliyorum.Bu kadar para vermem mac e.verdiğim paraya değecek pclere para veririm.
teşşekürler.maccilere saygılar FOR EVER LİNUX

Universal Studios'ta yani dünyanın en profosyonel grafiklerinin yapıldığı yerde Mac Pro'lar kullanılıyor.
Hepsi profosyonel.

"FOR EVER LİNUX"
Go hell Linux.

Mac işletim systemi ve apple ın kendi systemi kadar deli bi system varmı asla...Ama bazı anlamayan insan türü kişiler en kral makineyi yapacaklarmış siz gidin en kral systemi yapın mac gibi olamaz...Çöp Windows

edipciftci'nin her yorumuna katılıyorum.
benim gibi hackintosh kullanın
donanımınız biraz iyise SSE2 desteği filan varsa ve ingilizcenizde biraz gelişmisse : iPC, iDeneb gibi sistemler öneririm.

ben gayet güzel sorunsuz çalıştırıyorum hackintoşumu ehehe

chameleon bootloader sayesinde 3lü sistem yaptım xp/win7/macos birarada :) ehe şimdi hackintoş 10.6 snowleoyu bekliyorum
saygılar

Universal Studios'ta tamamen mac kullanmyorlar evet mac var ama video formatı dönüşümlerindeki problemler yüzünden var...

örümcek adamın kum adamla dövüş sahesini PC SİSTEMLERDE VE 3D STUDIO MAX + MAYA kullanarak YAPTILAR.

TITANIC filmindeki batma ve boğumla sahnelerinin tamamı PC SİSTEMLERDE YAPILDI.

X-MAN filmindeki özel efektler için bir yazılım hazırlandı ve bu yazılım daha sonra paral olarak satılmaya başlandı

MAC'lerin donanımına hastayım... O ne öyle yaaa, adam bilgisayarın kasasını ortadan kaldırmış, herşeyi LCD ekrana hapsetmiş... Hele bir arkadaşta ekran ve klavye yerine projektör kullananı da varmış... Mac Book Air de acayip hafif...

Ancak iş yazılıma gelince hoooop arkadaşlar bir zahmet...

Koskoca Shrek 3 filmi bütünüyle Linux'ta yapıldı... Filmin özelliği en ufak ayrıntıların bile (arka planlarda vs.) düşünülmüş olması...

Massive adlı yazılımın hangi filmlerde kullanıldığını görseniz... hatta gidin ve görün massivesoftware.com'dan... Yüzüklerin Efendisi, vs. Sonra System Requirements kısmına girin ve yazılımın özellikle Linux ile çalıştığını görün. Çünkü hafif bir işletim sistemine ihtiyaç duyuluyor...

Ondan sonra 3ds Max miydi Mac miydi kapışmasına devam edin

arkadaşım linuxta filim falan yapamazsın o bir işletim sistemi, sen bana üzerinde çalışan programardan bahset ?

ve şunu unutma ki bir programla filimin hertarafını yapamazsın post denen bi olay var arkadaşım animasyon ve video efekt denen iki dal daha var, diğerlerini saymıyorum - tamam linux işletim sistemi tabanı olarak görev yapmıştır ama filmin sadece bir kısmı Massive ile yapılabilir canım kardeşim eksik bilgilerle bilgiye susamış olan arkadaşlarımızı yanıltmayalım :D

hayırlı akşamlar

ŞUNU YAZMAYI UNUTMUŞUM:snow leopard 2 katdaha hızlıdır leopard'a göre aradaki farkı es geçip pek de bir fark yok demek anlamsız test videoları var amatör kamera ile yapılmış eğer apple'a inanmıyorsanız adamlar aynı anda yüksek çözünürlükte bir resmi 8 defa açıyorlar Snow 4 saniye içinde açıyor leopard 8 civarı

ŞU AN APPLE BİLGİSAYARLARIN HEPSİNE WINDOWS KURULABİLİYOR. Sanal makina filan değil bildiğin WINDOWS.
Hepsinde Intel Core 2 Duo işlemci var.
VE dünyaın en hızlı windows çalıştıran bilgisayarları APPLE'LAR.
Dünyanın en az sorun çıkaran en kaliteli en şık bilgisayarları yine APPLE'LAR.

WINDOWS'ta çalışan TÜM PROGRAMLAR Apple bilgisayarlarda SANAL MAKİNA OLMADAN çalışıyor.Ve Windows PC 'lerden DAHA İYİ çalışıyor.

ANCAK kimse Apple'ında Windows açmıyor. Çoğu kişi bootcamp ile çift partition kuruyor, ama Apple MAC OS X kullandıktan sonra Windows o kadar BASİT, GERİ, KULLANIŞSIZ, SORUNLU, YAVAŞ geliyor ki, hiçkimse onu kullanmayı tercih etmiyor.

Benim laptopımda da 2. partition'da Windows Vista kurulu. İlk laptop ı aldığımda 100 MB vermiştim sonra 70e düşürdüm, şimdi 40 GB ye düşürdüm... SADECE RED ALERT 3 için kurmuştum, ki şimdi onun Mac OS X versiyonu da çıktı Vistayı tamamen kaldırabilirim her an... Ki elimdeki bilgisayar DÜNYANIN EN HIZLI WINDOWS ÇALIŞTIRAN LAPTOP'ı, MACBOOK PRO.

Hiç olmassa mac bilgisayarlar çok fazla yaygın olmadıgı için virus yazanlar bunlara virus yazmıyor buda yalan degilyaa

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir