Geleceğin Cep Hizmetleri

SMS, daha önceden de olduğu gibi, halen çok seviliyor. Ancak, geleceğin cep telefonları daha fazlasını vaat ediyorlar: Filmleri, fotoğrafları ve şarkıları gönderebiliyor ve eğlenceli oyunlarla keyifli dakikalar yaşatıyorlar.

Uzun süren bir filmin ardından sinemadan çıktınız ve filmin heyecanından dolayı farkına varmadığınız açlığınızı hissettiniz. Çözüm çok yakınınızda! Cep telefonunuzu açtığınızda Location Based Services sayesinde bulunduğunuz bölgeye özel reklamlar gönderen sistem çok yakınınızdaki bir lokantanın reklamını özel mesaj olarak cep telefonunuza iletir. Telefonunuzun ekranından lokantanın bulunduğu yeri öğrenebilir, mönüsünü okuyabilir, resimlerini görebilir, hatta aynı zamanda rezervasyon bile yaptırabilirsiniz. Hayal gibi görünen tüm bu imkanlar, bu yılın sonbaharında, MMS uyumlu bir cep telefonuna sahip olduğunuzda gerçeğe dönüşecek. Multimedia Messagig Service (MMS) bu yıl içerisinde SMS kullanımının büyük oranda yerini almayı planlıyor. Cep telefonu üreticileri ve cep telefonu operatörleri, uygulama olanakları ve kaynak kullanımıyla dikkatinizi çekecek bu yeni standart üzerinde duruyorlar.

Kuşkusuz artık MMS ile gönderilecek reklamlarla para kazanmak da mümkün olacak. Location Based Services imkanları sayesinde, cep

telefonu kullanıcılarının reklam bombardımanı altında kalacağı ve sinirlerin bozulacağı kaçınılmaz bir gerçek. Bu durumda, örneğin deminki durumun tam tersi olarak, sakin bir iş yemeğinde, beş dakikada bir lokantanın bulunduğu alışveriş merkezindeki sinemadan gelen en son film tanıtımları, büyük ihtimalle birçok kullanıcının canını sıkacak.

MMS: Bu yılın sonunda başlıyor

Avrupa’da birçok araştırma enstitüsünün ve cep telefonu operatörlerinin yaptığı araştırmalar cep telefonu kullanıcılarının yüzde seksen oranında MMS hizmetlerinden faydalanmak istediklerini gösteriyor. Türkiye’de ise, ilk MMS hizmetini hangi operatörün sağlayacağı halen bir soru olarak kalmaya devam ediyor. Bu sayede firmalar ve mağazalar sunumlarını, ürün tanıtımlarını ya da belgeleri MMS mesajlarıyla gönderebilecek ve canlı video konferanslar yapabilecekler. Kişisel kullanıcılar ise, çizgi karakterlerden oluşan ekran koruyucular, video klipler ve MP3 dosyaları beklentisi içindeler. Eğer işiniz dolayısıyla takımınızın maçını kaçırdıysanız golleri artık cep telefonunuzda görebileceksiniz. Ancak, kuşkusuz günümüz cep telefonlarının hiçbiri bu imkanlardan yararlanabilecek özelliklere sahip değil. Cep telefonu üreticileri de bu konuyla yakından ilgileniyor ve eski modelleri elden geçiriyorlar. Nokia ve Ericsson, 9210 ve T68 modellerinde MMS desteği için çalışıyorlar. Şimdilik Nokia, sadece yeni piyasaya çıkacak olan 3510 (mesaj alma), 7210, 7650 modellerinde MMS desteği sunuyor.

Artık kullanıcılar, SMS aracılığıyla basit tebrik mesajları yerine MMS ile yüksek kaliteli fotoğraf ve film kareleri

gönderebilecek. Ancak mesaj ücretlerinin nasıl belirleneceği de henüz kesinlik kazanmadı. Resmi olarak herhangi bir açıklama
yapılmasa da, bu konuda büyük ümitler besleyen cep telefonu operatörlerinin fiyatları çok önceden belirledikleri saklanamayacak kadar açık bir gerçek. MMS hizmetlerinin cep telefonu ağlarında kullanıma geçmesinden önce altyapının kusursuz biçimde tamamlanmış olması gerekiyor. Bugüne kadar kullanılan servis merkezlerinin MMS merkezi gibi farklı standartlarla çalışması için yapılması gereken değişiklikler bulunuyor.

Planlamada üç adım söz konusu:

- Şimdiye kadar MMS merkezleri mesajları SMTP arabirimi aracılığıyla gönderip alabiliyor ve ücretlendirme yapabiliyor.

- Bu yıl içerisinde MMS-C eski SMS-C ile tamamen uyumlu hale getirilecek, kullanımın yaygınlaştırılması için ön ödemeli hizmetler için altyapı ve erişim imkanları geliştirilecek.

- 2003 yılında donanımlar MMS-Streaming destekleyecek ve MMS merkezlerinin tüm mesaj biçimleriyle uyumluluğu sağlanacak.

Henüz gerekli band genişliği sağlanamadığı için MMS, gerçek ve tam kapasiteli iletişim hızına önümüzdeki yıllar içerisinde
erişebilecek. UMTS altyapısının hayata geçirilmesiyle birlikte Streaming hizmetlerinin kullanımı da kolaylaşmaya başlayacak.
Gerçek sisteme geçilmeden önce, ilk adımda MMS-C ile uyumluluğun ve kullanımın arttırılması planlanıyor. Bu sayede, MMS gönderen

bir kullanıcının karşısında, MMS destekli bir telefon olup olmadığını düşünmesi gerekmiyor. Mesajın gönderildiği adreste uyumlu bir telefon bulunmuyorsa, MMS-C sayesinde gönderilen mesaj süzülüyor ve normal bir SMS biçimde iletilmesi sağlanıyor. Alıcı, MMS mesajının diğer bölümünü e-mail hesabından veya operatörün HTML biçimindeki internet sayfalarından okuyabiliyor.

Okuyucu Yorumları

İlk yorum yapan siz olun
Sen de yorum yazBu konuda okuyacaklarınız
1
Geleceğin Cep Hizmetleri
2
CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir