Geleceğin çevre dostu dizüstü: Lifebook Leaf!

Lifebook Leaf adı verilen bu tasarım dizüstü PC, bugünün laptop'larına hiç benzemiyor!

  • Gökay Özbudak

Fujitsu 2011 Tasarım Yarışması'na katılan bu dizüstü bilgisayar tasarımı, içerdiği son model güneş pilleriyle yakın gelecekteki dizüstü bilgisayarların şekillenmesine yardımcı olabilir. Amerikalı tasarımcılar Laura Karnath ve Carl Burdick'in elinden çıkan bu tasarım, sürdürülebilir ve çevreci enerjiden sonuna kadar yararlanmayı amaçlıyor.

Geçmişte kullanılan malzemelerden kaçınılarak tasarlanmış dizüstü bilgisayarın ayarlanabilir bir OLED ekranı bulunuyor. Dizüstünün bir kısmı OLED ekrandan meydana gelirken, yatık ya da eğik şekilde kullanılabiliyor. Yandaki görseldeki gibi eğik olarak kullanıldığında ekranın bir kısmı dokunmatik dizüstü klavyesi görünümü alıyor. Dizüstünün diğer tarafında ise güneş pilleri yer alıyor ve cihaz yatık haldeyken şarj oluyor.

Tasarım dizüstünün içerisinde 3D görüntü kaydı sağlayabilen üç kamera, bir 4G adaptör ve ekranın çiziklerden korumak için çizilmeye dayanıklı OLED ekran bulunuyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 9 Yorum

hele şükür sonunda be

öfff. bu tasarım olsa ne yazar. kışın ne işe yarayacak?

satışa sunun işte. bizim yaşlanmamızı mı bekliyorsunuz. pil dedinden kurtualamadık gitti canına yanayım

muthiş çıksın alacam:)

peki parmakların klavyeye dokunma enerjisi ve ortam sıcaklığının enerjiye dönüştürülmesi düşünülmedi mi...??? haaa...!!!

insan etindekisıcaklık ve lambanın ışığı da bir enerjidir ve kullanılabilecek nitelikedir...!!! ses enerjisini de unutmamalı...!!! gürültülü bir ses de enerjiye çevrilebilir...!!! hatta insan nefesi bile...

biz ilk çağda yaşıyoruz...

daha tasarım aşamasında sevinmek için çok erken

oled çok az enerji harcayacağı için yaz kış çok fark etmez bence ;)

tasarım aşaması, milletin ağzına bal çalıyorlar "Bakın istersek neler yaparız" diye ama yapmazlar çünkü şu anki teknoloji buna tam anlamıyla müsaade etmez, hadi zar zor yaptılar diyelim sömürü mantığına sahip tüccarlar (yani şirket ve pazarlamacılar) çok pahalıya satar ve sattırırlar ve ayrıca batarya işinden para kazananlar var, buda unutulmamalıdır. Heleki türkiye gibi öksürmeden bile vergi alınan ve yüksek vergi ve yüksek fiyat uygulanan bir ülkede bunu almak için Güler sabancı gibi davetiyelere 1000 tl verebilecek biri olmak gerekir. (yanlış hatırlamıyosam; Uzun zaman önce bir gazatede okumuştun, bir davetiyeye 1000 tl vermiş)

Hava da dolaşıp duran frekanslar elektriğe çevrilse yeter pile falan da gerek kalmaz...

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play