Geleceğin interneti nasıl olacak?

TTNet, internetin Türkiye'deki gelişimi ve gelecek beklentileriyle ilgili önemli açıklamalar yaptı!

Geleceğin interneti nasıl olacak?

İletişim ve eğlence şirketi TTNET'in Genel Müdürü Tahsin Yılmaz, Türkiye'nin internetle tanışmasının 19'uncu yılında, internetin Türkiye'deki gelişimi ve gelecek beklentileriyle ilgili bir açıklama yaptı.

Türkiye'nin küresel internet ağına 12 Nisan 1993 yılında TÜBİTAK-ODTÜ işbirliği ile DPT projesi çerçevesinde bağlandığını hatırlatan Tahsin Yılmaz, şunları söyledi:

"İlk yıllarda öncelikle üniversiteler internete bağlandı ve internet akademik ortamlarda yaygınlaştırılmaya çalışıldı. 1996 yılında Türkiye'nin internete çıkış hızı 512 Kbps'a çıkarılarak kullanıcılar için internete daha hızlı bir erişim olanağı sağlandı.
Türkiye 1998'de kablolu internetle, 2003'te ADSL ile ve 2009 yılında 3G ile tanıştı. İnternet evlerin, ofislerin ve sokakların vazgeçilmezi haline geldi.
Bilgi Teknolojileri ve İletişimi Kurumu'nun (BTK) verilerine göre Türkiye, ADSL ile tanıştığı 2003 yılı sonunda 18 bin 604 olan genişbant internet abone sayısı, 2011 yılı dördüncü çeyrek itibarıyla 755 kat artışla 14.12 milyona ulaştı."

Tahsin Yılmaz: Amacımız Türkiye'yi geleceğe taşımak...

Yılmaz, 2006 yılında sadece internet servis sağlayıcı olarak hizmete başlayan TTNET'in kısa sürede internetle birlikte anılan bir şirket olmayı başardığını ve Türkiye'nin iletişim ve eğlence şirketi haline geldiğini söyleyerek, sözlerini şöyle sürdürdü:

"6 yaşında genç bir şirket olarak bu süre içerisinde birçok yenilikçi ve öncü uygulamayı hayata geçirdik. Tüm çalışmalarımızı, tüketicilerimizi son teknolojik yeniliklerle buluşturma ve Türkiye'nin bilgi toplumuna dönüşüm sürecine katkı sağlama hedefiyle sürdürüyoruz. Dünyada olduğu gibi Türkiye'de de önümüzdeki dönemde hız en önemli ihtiyaçlardan olacak. Bugün temel ses ve veri iletişiminin yüzde 40'ı internetten yapılırken, bu oran 2020'de yüzde 90'lara çıkacak. Bunu da bize fiber internet sağlayacak. Bugün 81 ilimizde erişim altyapısı ve kullandıkları paketleri uygun olan mevcut müşterilerimizi kotasında ve faturasında herhangi bir değişiklik olmadan, otomatik olarak fiber hızında internet kullanımına geçiriyoruz. "

Tahsin Yılmaz'ın açıklamaları, geleceğin interneti

"Ayrıca IPTV teknolojimiz sayesinde Tivibu platformu üzerinden sunduğumuz yenilikler de sürecek. Tivibu Ev'i daha da interaktif bir platform haline getirmek üzere Sosyal Tivi uygulamasını başlattık. Bu uygulama sayesinde televizyon karşılıklı bir haberleşme aracına dönüşüyor. Bu yıl, iPhone, iPad ve Android telefonları Tivibu Ev platformu için bir uzaktan kumandaya dönüştürdük. Dünyada bir-iki operatörün kullandığı bu uygulamayı Tivibu ile Türkiye'ye biz getirdik.

İnternet üzerinden müzik dinlemenin zahmetsiz ve yasal yolu TTNET Müzik de tercihlerde zirveye oturmuş durumda. Türkiye'nin ilk ve tek dijital oyun platformu Playstore ise kısa sürede oyun tutkunlarının buluşma noktası haline geldi.
Fiber internetle, daha hızlı bir internet altyapısıyla, Türkiye'nin her köşesindeki abonelerimize ulaşacağız.
Teknolojiyi sadece uygulayan değil, kurulduğumuzdan bugüne dek Türkiye'de üreten ve ilk kez hizmete sunan bir şirket olarak sorumluluklarımızın bilincindeyiz. Bu konudaki yatırımlarımıza hız kesmeden devam ediyoruz, edeceğiz de..."

Geleceğin interneti nasıl olacak?

Avrupa Komisyonu tarafından 2010 yılında yayınlanan "Geleceğin İnterneti" başlıklı raporun 2020 yılına dair öngörüleri, internetin hayatımızın içinde daha da fazla yer alacağı gerçeğini ortaya koyuyor:

• Günümüzde temel ses ve veri iletişiminin yaklaşık yüzde 40'ı internetten yapılıyor. 2020 yılında; bu oran yüzde 90'lara çıkacak.
• Sosyal ağ kullanım oranını yüzde 30'lardan yüzde 85'lere yaklaşacak ve eğlence ihtiyacının yüzde 90'ı internet üzerinden karşılanacak.
• İş bulma, iş arama ve istihdamla ilgili diğer hizmetler için interneti kullanım oranı yüzde 90'ları geçecek.
• Bugün yüzde 70'lerde olan bilgiye erişim ve araştırma amaçlı internet kullanımı yüzde 90'lara ulaşacak, kamu uygulamaları yüzde 80 oranında internetten yapılabilir hale gelecek.
• Güncel gelişme ve haberlere ulaşım amacıyla internet kullanımı yüzde 95'lere yaklaşacak ve üniversitelerde, mesleki eğitim ve yaşam boyu eğitim hizmetlerinde internet yüzde 90'lar seviyesinde kullanılacak.

Basın bülteninden derlenmiştir.

Okuyucu Yorumları

Toplam 29 Yorum

Altyapı sağlamak için insanlara o kadar büyük faturalar çıkardınız ki,

Burada esas başarı Türk halkının saflığından kaynaklanıyor.

TTnet olarak ne kadar nefret edildiğinizin farkına varacaksınız her zaman bir devir açılır diğeri kapanır,

Superonline gelmese ttnetfiber yapmayacaktınız
turkcell,vodafone gelmeseydi telefonları kontratlı vermeyecekti

müşteri kaygısı,pazar payı tehlikedeyse kararlar düzgün bir şekilde alınmayabilir,

Bence laf hepsi İstanbul'un göbeğinde hala 0.85kbps ile bağlanıyoruz biz ne zaman görücez bu hızlı interneti bilmiyorum...

bu fiyat ve kısıtlamalarla hiçbir yere taşıyamassınız. ha bıde rezalet ötesi hizmet

Fibere geçsek ne olucak adil kullanım kotası 50Gb iken istersen 100mbs internet al.

Bir de ücretler konusunda birşeyler yapsalar çok iyi olacak.

Bir sonraki fatura döneminde aboneler '' Bu ay fazla alışveriş yaptık , maddi sorunlar oldu.O yüzden faturaları ödeme işini bir sonra ki aya aktaralım.'' desinler.Olmaz milletin gırtlağına çöküp yine alırlar o parayı.Ama iş sağlam hizmet vermeye geldi mi yok şu sorun yok alt yapı...Başka yerde başka bir şirket olsa bu kadar sürede ülkesinin altyapısını 5 kere yenilemişti...

yüksek ücret düşük kalite... sizin fiberinizi istemem... bulunduğum şehire superonline fiber ağı örmeye başladı. Allah'ın izniyle ona geçeceğim

Adil kullanım kotası kalkmadıkça, adam gibi hizmet verilmedikçe, alt yapı olmadıkça, fahiş fiyatlardan vazgeçilmedikçe sizin fiber intertenizin bişeye yaramaz! Bu zamana kadar sömürdünüz yetmedi birde hızlı internet diyerek sömüreceksiniz.

adam giib bir şirket gelse de WIMAX , LTE ile bir altyapı oluştursa ve cazip fiyatlarla hizmet verse de şu açgözlüler batsa !

sadece mevcut fiyatları düşürün, baska hiçbir sey istemiyoruz sizden lütfen, zaten memnun değiliz, her sey sizin olsun aman.

ttnet memleketteki sevilmeyen firmalardan biridir öncü degil bilakis takipçidir ne zaman superonline turkcell fibere el attı şimdi tüm illere ve büyük ilçelerdeki sokak dolaplarına fiber cekmeye başladılar ama hala eve yada apartmana cekme yok sokak dolaplarını vdsl2 olan sistemle yenileme yok ne zaman superonline o şehre gelse aklı sıra aktifleştirecek hemen cakal...

Adil kullanım kotası da yanında hediye! :D

şu internet paket fiyatlarını biraz aşağı çeksenizde herkes sınırsız alsa.59 lira +20 lira telefon 79 lira aylık internet parası.

sözde 8 mbit esnek paket kullanıyorum ama hic esnemiyor sürekli 2.5 mbt hızım var lanet olsun size ya

TTNetin ölürsem kabrime bile gelmesini istemem.

alternatif olsa size bir dakka para ödemem,fiber hangi fiber,biz bişey görmüyoruz,daha 1 mpsy,i göremedik.

saniyede 5 kb / sn
bu mu geleceğin interneti

amacımız türkiyeyi geleceğe taşımak diyor ama yanlışlıkla söylemiş her halde amacımız türkiyeyi kazıklayıp vatandaşı dahada gariban yapmak deseydi daha iyi olurdu.şu an bulgaristandayım bir yıllık sözleşme karşılığı 50 mbps download 20 mbps upload fiber balattım fiyatı ayda 25 tl 1 sene boyunca sabit ve adamlar kullanmam için bana bedava modem verdiler sözleşme bitince tekrar sözleşme yapmazsam modemi geri alcaklar ama modem parası falan bir şey istemiyor.ttnet olsa aynı interneti aylık 150 tl ye satar ayrıca 300 tl de modem parası alır ve hızı 50 mbps der ancak 12 mbps verir ve tutturur adil kullanım diye 50 gb.

uzun ama güzel bi şaka :)

Şuna buna kadar mbps hızlar, adil kullanım kotası olduğu müddetçe geleceğin internetinden söz edemeyiz. Yalancı, dolanbaz TTNET. Çok pahalısın ve kazıkçısın!

Gelecek 4g ve LTE de ama anliyana 50km capinda alan ve korkunc veri hizmeti fiber ile desteklendiginde.

Gelecek 4g ve LTE de ama anliyana 50km capinda alan ve korkunc veri hizmeti fiber ile desteklendiginde.

hergün milyonlarca küfür yiyor ama nasıl bir yüz var ki adamda hala açıklamalar yapıyor..helal olsun sayın tahsin yılmaza..sen ilk önce altyapını güçlendir sonra fiyatları indir de açıklama yapmaya yüzün olsun bari sayın yılmaz..

O hızlarla 50/100/125 GB gibi kotalı, sonrası 1mbit internetle mi geleceğe taşıyorsunuz ?

Verceği fiberde de sabit telefon mecburiyeti var. ha sabit telefonsuz olanlarını ilk etapta çıkarmayı düşünmüyorlar..çok mecbur kalırlarsada telefonsuz fiber için ekstra daha pahalı yaparak her halikarda kazıklamaya devam edecekler..üstelik örneğin 50 mbps'e kadar yada 100 mbps'e kadar şeklinde ..kadar ibaresi var...yaw fiberse ne demek şu hıza kadar bu hıza kadar yani fiber parası ödeyip 100mbps değilde 5 mbps ye kadar da verebilirim diyor ttnet..son yaptığı zamlada milleti zorla fibere geçmeye mecbur bırakmak istiyor çünki fiberde taahhüt koşulu olacak modem verecekleri için taahhüt dayatması yapacaklarki böylelikle superonline'a müşteri kaptırmayıp 2 sene inek gibi sağalım mantelitesi..çok pis planlar bunlar aklı olan taahhüte düşmez...

8Mbit esnek Paketi Kullanıyorum Hızım Daha 2Mbitten Yukarı Cıkmıyor Santral Yok Daha Bana 8mbit Hız Veremiyorken Fiber İnternet Bana Şaka Gibi Geliyor Şahsen BEn Görmesemde Umarım Torunlarım Görebilir.

yıl 2023. 4. boğaz köprüsü açılır, 2. tüp geçit biter, ankaraya deniz vaadleri gerçekleşir, samsun adana kanalı açılır hatta dahada ileri gidiyorum izmir metrosu biter ama bizim internetimiz adam gibi nete kavuşamaz. korkuyorum torrentle birşeyler indirmeye ilk haftadan sonra hop 128 kb/sn talimiz. duy sesimizi ttnet duyda bırak yakamızı..

bu hıza alış türkiye

Zam gelmiyor dediği her sene çaktırmadan eski ucuz tarifelerden biri kaldırılıp yerine 3-5 lira daha yüksek olan tarife koyuluyor.Artan internet trafiğine rağmen kotalar aynı kaldığı için insanlar mecburen bir üst limite geçiyor.Sınırsız olup da sınırsız olmayan bir neti 60 lira +20 lira telefon parası 80 liraya satan bu da asgari ücretin 1/9 una denk düşen bir ülke daha var mı acaba?Çalışıp kazandığımızı bunlara ödeyeceğiz galiba?

@15 Nis 2012 08:57 kapitalizmde böyle işine gelirse kullanmak zorunda degilsin.

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play

İlginizi çekebilir