Geleceğin telefonlarına terabyte dopingi!

Geleceğin telefonlarında terabyte'larca bellek görmeye hazır mısınız? Bizce hazırlanmaya başlayın!

Geleceğin telefonlarına terabyte dopingi!

Bugün, 3 GB beleğe sahip bir akıllı telefon büyük bir sansasyon yaratabilir ancak bilim insanları yakında bu rakamların çok komik görünmesini sağlayacak gelişmelere imza atıyorlar. Rice Üniversitesi'ndeki bilim insanları RRAM ismi verilen yeni bir bellek teknolojisi üzerinde çalışıyorlar.

Bu yeni teknoloji oda sıcaklığında ve sıradan materyaller kullanılarak yüksek kaliteli üretim yapmayı mümkün kılıyor. İçindeki boşlukların metal ile doldurulduğu silikon oxide materyali sayesinde bilim insanları daha önceki RRAM denemelerinden 100 kat daha az enerji harcayan ve daha hızlı çalışan bellek modülleri oluşturabiliyorlar. Üstelik bu modüller yüksek ısı sorunu da yaşamıyor Bu yeni teknikle, bir posta pulu boyutu içine 1 TB veri yerleştirmek mümkün oluyor. Böylece mobil cihazlar için çok ideal bellek ve depolama ürünleri yaratılabilecek. Terabytlar'ca belleği olan mobil cihazlar, artık elimizdeki canavar bilgisayarlara dönüşebilecek.

Üniversitedeki araştırmacılar teknolojiyi üretime dökmek için üreticilerle görüşmeye başladılar bile. Çok yakında dev kapasiteli RAM'ler görürsek şaşırmayalım.

Cem Şancı

Okuyucu Yorumları

Toplam 13 Yorum

telefon bilgisayarın yerini tutar mı? isterse 999999999999999999999 TB hafızası olsun yine de bilgisayardan vazgeçmem.

64bitten yuksek olmasi gerekir islemcilerin ki tahmin edebilceginiz gibi terabytelarca bellek icin 10yil gibi bi sure var onumuzde minimun

rice üniversitesi neresi ya

Önce bi batarya sorunun çözsünler hele...

Bak bu güzel...

Gelmez. Boşa umutlanmayın. 4 gb tan fazla ram'i destekleyen telefon işlemcisi ve işletim sistemi üretilmedi. Bildiğim kadarıyla Windows Phone 3 gb, Android 4 gb, Snapdragon 805 ise maksimum 4 gb ram le çalışabiliyor.

@01 Ağu 2014 12:40 yanlız hafızadan bahsediyor ramden değil.

@ttbpc yani sonundaki ram kısmı BİLGİSAYARLAR İÇİN ram den bahsebiyor.

@ttbpc RRam diyor iyi okumadın heralde

oleeeey oley oley oley cok sevindim su anda

Ben daha telefonu göremedim ...

Hadi bakalım ,inş.

inş. olmeden once goruruz.

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir