Gelen sadece Başlat düğmesi değil!

Windows 8.1 ile Başlat düğmesi geri dönüyor. Ama onun yanında çok daha fazlası da geliyor!

  • Zeynel A. Öztürk
Gelen sadece Başlat düğmesi değil!

Haziran ayında önizleme sürümüyle tanışacağımız Windows 8.1'den yeni söylentiler gelmeye devam ediyor. Şimdiyse Başlat düğmesinin geri döneceğine dair yeni bir söylenti daha ortaya çıktı.

ZDNet'ten Mary Jo Foley'in Microsoft'taki bağlantılarına göre şirket, Windows 8'in birçok arayüz öğesi üzerinde çalışıyor. Bunlardan belki de en önemlisi ise isteğe bağlı bir Başlat düğmesi (Windows 8 arayüzüne geçiş için çalışacak bir düğme) ve masaüstündeki kullanımı kolaylaştıracak şekilde güncellenmiş Charms çubuğu. Bunun yanında masaüstü kullanıcılarının işini kolaylaştırmak üzere giriş ekranında yapılmış bazı değişiklikler de bulunuyor.

Önemli bir nokta ise bu değişikliklerin Haziran ayında ortaya çıkacak önizleme sürümünde değil, daha ilerideki bir sürümde ve final sürümde görünebilecek olması. Foley, Windows 8.1'in Metro arayüzüyle ilgili kullanıcılardan gelen tepkileri değerlendirdiğini, şu an sunulan işlevleri geliştirdiğini söylüyor.

Görünen o ki Microsoft, tabletler ve melez cihazlar için geliştirdiği Windows 8'in hala azımsanmayacak oranda masaüstü/laptop PC'de kullanıldığının farkında ve kullanıcılarını işletim sisteminden soğutmak istemiyor. Windows 8.1'in herkese açık ön izleme sürümü, Haziran ayında Microsoft BUILD konferansında ortaya çıkacak.

Okuyucu Yorumları

Toplam 23 Yorum

Microsoft Windows 8 tasarlarken modern(metro) arayüzünde çok durunca. Masaüstü arayüzünde fazla zaman ayırmamış. Bu sebeple Modern ile Masaüstü geçişleri çok sert. Bu durumda Özellikle dokunmatik olmayanlarda daha belirgin oluyor. Bu durum kullanıcıları rahatsız ediyor. Hız ve kararlılık konusunda Windows 7 daha iyi Umarım Windows 8.1 pürüzler düzelir.

Microsoft nedense hep tükürdüğünü yalamak zorunda kalıyor...... :D

Ubuntu gibi yapacaklar. Başlata basınca küçük pencere içinde metro ara yüzü gelir. Hep arkadan geliyor microsoft. Unity de böyle olmuştu

Birşey yaptın arkasındada dur. Yapma start menu felan

Kullanıcılardan gelen tepkiye göre hareket ediyormuş... dünkü şirket misin sen? kullanıcılara inat yaptığın değişiklikleri düzeltmek için başına bela olması mı gerekiyor. skype yi alalı 2 yıl oldu ama messengerdaki mail linkini bile monte edemediğin için bütün kullanıcıları sinir ettin. bu alakasız keltoşla bu işler yürümüyor. B.Gates ve P.Allen gibi işin uzmanı biri gerekiyor.

" Ubuntu gibi yapacaklar. Başlata basınca küçük pencere içinde metro ara yüzü gelir. Hep arkadan geliyor microsoft. Unity de böyle olmuştu " Sen ne diyorsun.. Windows 1985te ubuntu 2004te çıktı. Tüm linux distrolari arayüzün tamamını microsofttan çaldı. Sonra ubuntu bir değişiklik yapmak için 3 yıl kadar önce MacOS dockunu kopyaladı. Kendi yaptığı bir şey yok yani. Microsoft un geriden geldiği de yok. Microsoft olmasaydı bilgisayar bile göremezdin ne ubuntusu...

@14 May 2013 12:17 Bu olmasaydı vsvs....O olmasaydı elbet başkası yapacaktı.

@14 May 2013 12:17 Microsoft olmasaydı Apple vardı.

Eli mecbur halkın dediğini yapacaktı ama Tiren kaçtı, bu saatten sonra ekranı başlat menüsü ile doldursa bile açığı kapatamaz

@14 May 2013 12:41 haklısın tren kaçtı. herkes ubuntu'ya geçti. yazık oldu microsofta büyük şirketti doğrusu.

Süperrrrrrrr.

bence başlat menüsü düğmesi yerine rocketdock yapıp otomatik gizleme butonu koyarsa daha iyi olurdu

Başlat düğmesinin kalkmasına karşı değilim. Ama başlat düğmesi yerine geçen charm görevini yapmaktan çok uzak. Luzumsuz yere açılması, uygunsuz açılma stili, anlamsız menusu .. bunlar şimdilik aklıma gelenler. Masaüstü Pc ölmeden böyle anlamsız ve hantal bir görev çubuğu saçma. Şahsen bu blue güncellemesi bile hala düşüncemi değiştirmedi.Şimdilik win 8'e geçmedim. Böyle anlamsız güncellemeler devam ettikçe geçmeyi de düşünmüyorum

Başlat düğmesi metroyu açmak için olsa bari. Eksikliğine alışılamıyor.

Ms bunu bastan istege bagli sunmaliydi.

Windows 8 çıktı başlat düğmesi güncelleme gelecek başlat düğmesi ...insanların bu başlat düğmesi sevdası nedir arkadaş anlamadım gitti...ne bitmek bilmeyen bi konuymuş bu walla gına geldi...

@monkeydluffy Yakında bunlar yeni dinde çıkartır hatta adı da.. Le Başlat BİM'de toplanır ayinn yaparlar(?) Şaka bir yana 3 aydır windows 8 kullanıyorum halada o düğmenin ve menünün esikliğini hissetmedi

@monkeydluffy ClassicShell'İ yüklesinler kavuşsunlar başlat menülerine biz de kurtulalım bu haberlerden...!

metro büyük ızdırap

microsoft`un başlat menüsünü seçim dışı bırakıp dayatma ile metro arayüzünü kullandırtmaya zorlamasının 2 sebebi 1. tekel olmasından dolayı şımarıklık! 2. bu sebep için windows 7`ye bakmak gerekiyor, microsoft windows 7`yi çıkardığında yoğun biçimde vista kopyası ve vista`nın sadeleştirilmişinden başka birşey olmadığı şikayetlerini aldı. şimdi gelmişler bu yöntemleri uygulayarak akıllarınca; "5 senedir adam akıllı bir yenilik sunmayan firma" durumundan kurtulmaya çalışıyorlar, kendileri de çok iyi biliyor ki; eğer metro seçenekli kullanıma sunsalardı kulanıcılar masaüstünü seçeceklerdi göze batan tek yenilik [göze batırılan desek daha doğru olur (aslında menüden ibaret bir tasarım için yenilik demek ne kadar doğrudur orası tartışılır)] yeniliğin arka planda kalmasını engellemeyeceklerdi böylece windows 8`de 7 ile aynı suçlamaya maruz kalacaktı. son derece kolay kullanım ve pratik bir özelliği kaldırmaya yenilik diyen bir firma! :S bana asıl şok geçirtten ise microsoft`un bu davranışlarının bizimkilerden belli tayfa tarafından savunulması!

kardeş tablet kullanmıyoruz. W8'de menuler geçisleri kullanıcı dostu değil ve başlat menusu olmaması ana sıkıntı. bana göre en stabil işletim sistemi Wİn7. sağlam bir yapıya sahip. ve gayet kullanışlı..

peki bu abidinler şu metro arabirimini çift fonksiyon çeklinde ve daha gelişmiş bir şekilde sunsaydı direk masa üstü açılıp metro küçük bir şekilde start menüsü yerine konumlandırıla bilirdi istendiğinde tam ekran yapılabilirdi eski gadget ler iyiydi kaldırılmamalıydı 8.1 geri kallanı güzel sıkıntı arabirimde. he 8.1le son rapid drv yükleyince mavi ekran veriyor birdaha açılmıyor, çok büyük deyişiklik yapılmış kernel güncellenmiş yeni bir os aslında 8.1 bütün drv ların uyumlu versiyonu çıkması lazım demedi demeyin.

zaten klavyedeki başlat düğmesine (üzerinde microsoftun 4 pencere simgesi olan düğme.Alt düğmesinin yanında bi yerde) basınca metro arayüzüne ulaşıyorsunuz. pc leri dokunmatik olmayan kullanıcılar'ın istediği başlat menüsünün gelmesi değil metro arayüzünün dokunmatik olmayan sistemlerde devre dışı bırakılabilmesi opsiyonu.bu hala anlaşılamadı sanırım.

Sen de yorum yaz