Geliştiriciler Windows 8'den çok endişeli!

Windows 8'deki bu yenilik, birilerini kara kara düşündürüyor! İşte detaylar, beklentiler...

  • Zeynel A. Öztürk
Geliştiriciler Windows 8'den çok endişeli!
Microsoft başkan yardımcısı Mike Angiulo, Windows 8'li tableti geliştiricilere tanıtırken

Windows 8'de HTML5 ve JavaScript kullanılarak uygulama geliştirilecek olması, Microsoft'un geliştirici topluluğunu adeta dehşete düşürdü.

Bu ayın başlarında tanıtılan HTML5 ve JavaScript tabanlı yeni geliştirici planı, uygulamalara yeni döşeme ara yüzü ile yeni bir görünüm kazandıracak. Ancak Ars Technica'ya göre Microsoft'un varolan geliştirme araçları için büyük zaman yatırımı yapan geliştiriciler bundan rahatsız ve endişeli. Yapımcı Peter Bright, geliştiricilerin Win32, COM, Visual Basic 6, .NET, Silverlight ve WPF gibi birçok platformda kendilerini geliştirmek için inanılmaz derecede zaman ve emek harcadıklarını söylüyor.

Ancak Microsoft ikinci başkanı Julie Larson-Green'in yeni geliştirici platformu hakkında 'HTML5 ve JavaScript tabanlı' sözlerini kullanmasının ardından bazı endişeler doğdu.

Endişeler ve daha güçlü bir platform umudu

Bright'a göre yeni immersive uygulamaları için HTML5 ve JavaScript'in kullanılacak olması, Windows geliştiricileri için rahatsızlık verici bir durum ve bu, Microsoft'un son teknolojilerini öğrenmek için sayısız saatlerini harcayan geliştiricileri ve 20 yıllık Windows geliştirme bilgisini yok saymak anlamına geliyor. Bright'a göre Visual Studio gibi inanılmaz derecede popüler ve güçlü bir geliştirme ortamı bırakılarak, daha ilkel ve basit araçlara sahip bir sisteme geçiliyor.

Microsoft'un Eylül ayında HTML5 ve JavaScript'ten daha güçlü bir platform da tanıtabilir, ancak Microsoft'un konu hakkında sessiz olması, Windows geliştirici topluluğu arasında büyük endişeler doğmasına neden oluyor...

Okuyucu Yorumları

Toplam 12 Yorum

Öyle birsey yapamaz yaparsa kendi topuguna sikar microsoft. MS'in bu kadar populer olmasinda uygulama cesitligide onemli bir konu iken özellikle koplex uygulamalar ve oyunlari su asamada tarayiciya sikistirmak ileri degil geri gitmektir diye dusunuyorum. Suanda tarayicilarin performanslari ust seviye oyun ve uygulama gelistirmek icin yeterli degil. Belki 5 yil sonra.

microsoft kendi kuyusunu kazıyor galiba. işe yeni programcılar alması gerek. yoksa win8 fiyasko olabilir

tablet için yeni geliştirici araçları gelecek, korkulacak bişey yok, win 8 aynı anda her sistemde çalışabilecek şekilde tasarlandı. Windows 8 de bildiğimiz windows ve masaüstü için konuşmak gerekirse aynı şekilde geliştirmeye devam edecek geliştirenler.

daha dün annemizin kollarında yaşarken
çiçekli bahçemizin yollarında koşarken
şimdi okullu olduk, mik-ro-soft-tu doldurduk
sevinçliyiz hepimiz, yaşasın mikrosoft...!!!

heeaaayyyoooo...

sağolun, varolun...

saygılar...

çılgın microsoftun kafası karışık her zamanki gibi..

Öyle bir şey yapsın visual studio yu devre dışı koysun yemin ederim bir daha .net e elimi sürmem. 2003 ten bu yana .net ve c# alanına yoğunlaştım bırakır geçerim linux ta python ile programlamaya.

Kolay mı öyle bırakması. Yıllarımızı vermişiz burda biz. Yazılım şirketleri msdn araçlarına milyonları döküyor salaklık yok öyle birşey.

bana fazla uçuk geldi.. hemde oldukça fazla.. yani saçmalamışlar.. tamam html5 destekle.. javascriptli uygulamalar yap.. geliştir.. bla bla bla.. ama .net platformunu bırakıyoruz, yok efendim geçiyoruz.. vs vs.. geçiniz efendim geçiniz derim bu işleri.. bence geliştiriciler boşuna panik yapıyor..!!

tarayıcılarda oyunları opengl 4.1 falan geliştirsinler :D

iş ciddiye binince nasıl herkes bağırıyor html java boş iş diye. ne oldu kuşla domuz vurup, telefonda pc de yaptığınız herşeyi yapıyordunuz??
ipad, pc ile aynı işi yapıyordu hani, winpad yapamayacakmı, herkes uyanmalı, tüketici embesiller olduk. ben HD2 'de yaptığım her işi SE k750i de de yapıyordum, konuşup müzik dinleyip, not yazıp mesaj atıyordum işte. ekran büyüdü zeka küpü oldu aletler.

tarayıcılarda oyunları opengl 4.1 falan geliştirsinler :D
--------
Open GL DirectX'ten cok geride kaldi ki tarayicilar OPen GL'in web surumunu destekliyor diye biliyorum buda Crysis yada Modern Warfare tarzi oyunlari oynamaniza izin vermeyecek gelistirilse bile oyunlar Quick tadinda olacak kaldi ki tarayici gocunce oyunda gidecek su asamada tarayicilarin bu yuku kaldirabilecegini sanmiyorum belki 5 yil sonra olabilir.

daha dün annemizin kollarında yaşarken
çiçekli bahçemizin yollarında koşarken
şimdi okullu olduk, mik-ro-soft-tu doldurduk
sevinçliyiz hepimiz, yaşasın mikrosoft...!!!

heeaaayyyoooo...

sağolun, varolun...

saygılar...

Bu da bir şey mi? Edip Çiftçi'nin şimdi Mikrosftlu olduk altımızı doldurduk şarkısını, Serdar Ortaç'ın Another Brick in the Wall şarkısının sözlerini katlederek kendi bestesinin içinde okumasının yanında Windows 8 endişesi nedir ki a cancağızlarım.

Derdimiz Windows 8 olsun yeter ki... Bir an için Serdar Ortaç'ın daha yayınlanmamış olan gelecekteki bir birinin aynısı bestelerini hayal edin ve şimdiki halinize şükredin derim...

Sen de yorum yaz