Gen düzenleme yoluyla hastalıkları "kapatmak"

Araştırmacılar, gen düzenleme yoluyla hastalıklarla başa çıkmanın yeni bir yolunu gösterdiler!

  • Zeynel A. Öztürk
Gen düzenleme yoluyla hastalıkları "kapatmak"

"Gen düzenleme" günümüzde çeşitli hastalıklarla savaşmak için kullanılıyor. Ancak yeni bir araştırmaya göre gen düzenleme yoluyla hastalıkları ortadan kaldırmak da mümkün olabilir.

Araştırmacılara göre yüz kasları zayıflığı (facial muscular dystrophy), CRISPR adlı yeni bir teknik yoluyla ortadan kaldırılabiliyor. Bunun için sözkonusu gen "kapalı" hale getiriliyor. Bu yaklaşımda gen üzerine bir protein karışımı ve üzerine eklenecek RNA gönderiliyor, böylece genin yenilenmesi sağlanıyor.

Tüm bunlar doktorların tam bir tedavi buldukları anlamına gelmiyor. CRISPR henüz gerçek insanlarda denenmiş değil ve dahası, yöntemin her genetik koşulla başa çıkabileceğinin herhangi bir garantisi bulunmuyor. İlk testin yalnızca yüzde 50 oranında etkili olduğu söyleniyor.

Gen tamiri alanında başarılı olursa, ilaçlar konusunda büyük değişiklikler ortaya çıkabilir. Doktorlar hastalığın belirtileriyle uğraşmak yerine, genetik hastalığı kökünden tedavi edebilir ve belki de hastalığı tamamen ortadan kaldırabilirler.

Okuyucu Yorumları

Toplam 4 Yorum

Ben inanıyorum bu gen işine bunları apple yapsa ya yapamaz en iyisi microsoft o yapar bak.

@02 Aralık 2015 01:29 apple ne alaka. apple in teknoloji ureten firma oldugunu sananlar var ya, amma gulduruyorsunuz bizleri.

herşey iyiniyetle başlar sonunda genetiği oynanmış yeni tür insansılar çıkar, tarihden ders almak gerekir zamanında habilin soyunu şeytan kandırdı genetiğiyle oynanmış yarım insanlar çıktı mitolojideki yarı tanrılar da bu soydandır bunlar nuh tufanıyla ortadan kaldırıldı dünyaya reset atıldı şimdi efsane olarak anılıyor. şeytanın ve ona inananların yapmak istediği kıyamet gününe zorlama bunu da başta genetiği oynanmış yiyeceklerle vs vs yapıyor vs vs ...

@02 Aralık 2015 12:26 Sizi şöyle kabile hayatına geri alsa...Malum Mendel .zamanından beri genler üzerinde çalışmalar yapılıyor. Yaninere kaçarsan kaç yine genetiği değiştirilmiş gıdaları tüketiyorsun.Anlamanız için basite indirgeyelim: ses hızında giden bir araç yapılması mı sorun olur ? yoksa ses hızında giden aracın doğru kontrol edilememesi mi ? Ha ayrıca sen kendi genlerini doğal mı zannediyorsun ? Yani insanlar gen manipülasyonuna hiç uğramadı değil mi ? Doğru yerlerden araştırın lütfen..

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play