Genç yetenekler buluşuyor

Genç yetenekler Anadolu Animasyon ve Dijital İşler Festivali'nde buluşuyor.

Genç yetenekler buluşuyor

BEBKA'dan yapılan açıklamada, animasyon merkezi olma yolunda emin adımlarla ilerleyen Eskişehir'in ev sahipliğinde gerçekleştirilecek festivalde, ulusal ve uluslararası alanda kabul görmüş, animasyon filmlerinin yönetmen, yapımcı ve sanatçıların ağırlanacağı, 2. Anadolu Animasyon ve Dijital İşler Festivali'nin amatör ve profesyonel animasyon meraklılarını buluşturacak önemli bir etkinlik olacağı ifade edildi.Festival kapsamında, International Animation Consulting Group'tan William Bill Denis, Arqui300 Portekiz'den Mimar Pedro Romao, Anima İstanbul'dan Mehmet Kurtuluş, Alametifarika Kreatif Ekip Lideri Caner Apaydın, Garanti Bankası Pazarlama İletişimi Müdürü Güneş Arslan Ulus gibi alanında uzman konuşmacılar programda ilgi çekici konularla yer alacaklar.

Festivalde Sektörel Bir Buluşma Sahne Alacak

Animasyon ve dijital işler kapsamında yoğun bir programın yer aldığı 2. Anadolu Animasyon ve Dijital İşler Festivali'nde, Türk ve yabancı tasarımcılar, sektör duayenleri genç yeteneklerle birikimlerini paylaşacaklar. Çeşitli atölye çalışmaları, film gösterimleri, canlı çizim şovları, poster yapım aktiviteleri festival'de yer alırken, öğrenciler de profesyonellerle buluşarak portfolyo görüşmeleri yapacaklar. Etkinlik alanı içinde birçok ilden animasyon ve ilgili sektörlerden firmalar bir araya gelip iletişim ağı oluşturabilecekler. Sektörel bir buluşmanın sahne alacağı etkinlik ayrıca firmaların bu alandaki bilgi birikimlerini arttırmalarına, edinilen yeni bilgileri uygulamalarına ve diğer firmalarla fikir alışverişinde bulunmalarına imkân tanıyacak.

Genç Yetenekler Ödüllendirilecek

Başta Eskişehir olmak üzere, TR41 bölgesinde çizgi film (animasyon) sektörünün ulusal ve uluslararası alanda tanınırlığını ve rekabet edebilirliğini artırmak, bölgedeki sektör potansiyeline dikkat çekmek amacı ile düzenlenen 2. Anadolu Çizgi Film (Animasyon) Yarışması'nın ödül töreni de festival kapsamında gerçekleştirilecek. Genç yeteneklerin ödüllendirileceği yarışmanın birincilik ödülü 25.000 TL, ikincilik ödülü 20.000 TL, üçüncülük ödülü 15.000 TL, öğrenci özel ödülü ise 5.000 TL olacak.

Katma Değeri Yüksek Sektörlerin Gelişimine Katkı Sağlayacak

BEBKA'dan yapılan açıklamada, ülkemizde animasyon sektörünün ekonomik ve teknolojik anlamda gelişmesi, sorunlarının ele alınması ve genç yeteneklerin bu sektöre kazandırılmasının hedeflendiği belirtilirken, festivalin Eskişehir'de animasyon sektörünü büyütürken, katma değeri yüksek sektörlerin gelişimine katkı sağlamasının amaçlandığı dile getirildi.

2. Animasyon ve Dijital İşler Festivali Programı:

10 Mayıs 2016

10:00-11:00 "Dijital İşler Ekonomisi"

William Bill Denis (International Animation Consulting Group, Kurucu Ortak)

11:15-12:30 Panel: 'Yüksek teknolojili sektörlerde bir iletişim aracı olarak animasyon'

  • Nurşen Sarı (C Tech Bilişim Teknolojileri, Genel Müdür Yardımcısı)

  • Nezih Kanbur (Medikal Alanda Görselleştirmelerde Bulunan Animasyon Sanatçısı)

  • Pedro Romao (Arqui300 Portekiz, Mimar-Genel Müdür)

Moderatör: Selda Oğuzata Kurman (GFDS, Satış-Pazarlama Direktörü)

14:00-15:00 Case Study: 'Sanal gerçeklik uygulamalarında yeni atılımlar'

  • Güven Çatak (BUG Game Lab, Kurucu – Direktör)

  • Sami Hamid (VR First BAU, Lab Direktör)

15:15-16:30 Panel&Case Study: 'Reklamcılık sektöründe animasyon karakterlerin iletişimde başarısı' Garanti Bankası Bremen Mızıkacıları Kampanyası Analizi

  • Mehmet Kurtuluş (Anima İstanbul, Yönetmen-Kurucu Ortak)

  • Güneş Arslan Ulus (Garanti Bankası, Pazarlama iletişim Müdürü)

  • Caner Apaydın (Alametifarika, Kreatif Ekip Lideri)

16:45-18:15 Senaryo Yazım Atölyesi

Nefise Abalı (Çizgi film ve Kısa Film Senaryo Yazarı)

16:45-18:15 Portfolyo Görüşmeleri

  • Barış İslamoğlu (Animax, Kurucu-Genel Müdür)

  • Mehmet Kurtuluş (Anima İstanbul, Yönetmen-Kurucu Ortak)

17: 45-19:45 Kötü Kedi Şerafettin Özel Gösterimi

  • Mehmet Kurtuluş (Anima İstanbul, Yönetmen-Kurucu Ortak)

  • Ayşe Ünal (Yönetmen)

    11 Mayıs 2015

  • 10:00-11:00 Panel: 'Uluslararası pazarda animasyon sektörü özelinde pazarlama, iş geliştirme ve medya satın alım süreçleri'

  • Sevilay Bozdemir (TRT, Yönetici-Yapımcı)

  • Ayşe Şule Bilgiç (Düşyeri Animasyon Stdüyosu, Kurucu-Genel Müdür)

  • Arcan Kıral (Lisans A.Ş.)

Moderatör: Varol Yaşaroğlu (Grafi2000 Prodüksüyon ve Reklamcılık, Yönetici-Kurucu Ortak)

11:15-12:30 Konferans: 'Oyunlarda başarılı ve görsel tasarım geliştirme metotları'

  • Matthieu Berthier (Ankama, Oyun Tasarımcısı)

Murat Çelebi (Ankama, Oyun Tasarımcısı)

14:00-15:00 Gopher Broke Fuayeli Gösterimi

  • Cemre Özkurt (Worm Animation, Kurucu-Sanat Yönetmeni)

15:15-16:30 Panel: 'Animasyon dünyasında son trendler'

  • Özgür Atamer (Animasyon Cumhuriyeti, Kurucu)

  • Elif Buğdaycıoğlu (ODTÜ ATOM, Oyun Tasarımcısı)

  • Serhan Barut (Genius Park, VFX Yapımcısı)

Moderatör: Simay Dinç (Oyunder, Women in Games Turkiye'nin Kurucusu)

16:45-18:15 Atölye

  • Özgür Atamer ve Arcan Kıral ile Karakter Tasarımı

Portfolyo Görüşmeleri

  • Arman Sernaz (Lighthouse Visual Effects, Yönetici Kreatif Direktör, Kurucu-Şirket Sahibi

  • Berat İlk (Canlandırma Sanatçısı, Yönetmen)

    19:30-21:30

  • 2. Anadolu Animasyon Yarışması Ödül Töreni

BASIN BÜLTENİNDEN DERLENMİŞTİR

Okuyucu Yorumları

İlk yorum yapan siz olun
Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir