Gençler Nokia'ya sırt çevirmeye başladı

Nokia önemli bir tüketici grubunu; gençleri kaybetmeye başladı. İşte Nokia'yı üzen araştırma

Gençler Nokia'ya sırt çevirmeye başladı
Gençler Nokia'dan uzaklaşıyor

Cep telefonu teknolojisi geliştikçe, üreticiler de daha işlevsel telefonlara yönelmeye ve kendi markalarının yeteneklerini arttırmaya yöneldiler. Fakat işlevsellik ve "fiyakalı" olmak arasındaki çizgi üreticiler tarafından bakınca her ne kadar ince gibi görünse de, tüketiciler için bu çok önemli bir kavram. Özellikle de genç tüketiciler için.

30 ülkede yaşları 13 ve 16 arasında değişen tam 112 bin genç arasında yapılan bir araştırmaya göre Nokia bu çizginin işlevsellik tarafına biraz fazla kaymış durumda. Araştırma bu tüketici grubunun %29'unun Nokia tercih ettiğini fakat şu anda bu oranın %21'lere düştüğünü gösterdi. Genç tüketiciler Nokia yerine daha "fiyakalı" ve daha ucuz olan LG Cookie gibi telefonlara yönelmeye başladılar. Araştırmayı yapan GC Research firmasının analizine göre eğer Nokia var olan çizgisinde devam edecek olursa, gençler arasındaki payını hızla kaybetmeye devam edecek.

Ümit Öncel

Okuyucu Yorumları

Toplam 21 Yorum

işini gören şeyi almak her zaman en mantıklısıdır.tabi ki bu konuda nokia 1 numara fakat artık görselliğede önem arttı ve bu konuda nokia nın ciddi bir şekilde titreyip kendine gelmesi gerekli yoksa gerçekten bir nokiafun olmama rağmen ben bile nokia dan vazgeçeceğim.görsellik yetmiyo tabi hızda önemli mesela iphone u o konuda takdir ediyorum gerçekten çok hızlı bir telefon.

özellik açısından nokia çok iyi ama diyer markalar için aynı şey söylememk mümkün değil mesela nokia'da programlar arası geçiş tuşu acayip süperr bişey yanii olağnüstü bi buluş :D işime çok yarıyor. nokia'nın dokunmadik telefonunda bile bu tuş koyulmuş ortadaki tuşa 2,3 saniye basdığınız zaman o özelliği kullanabiliyorsunuz.

bnce herkes icindekine degil disindakine bakmaya basladilar :)
gorsellik daha onemli, icinde ne var ne yok fark etmez oldu...

Evet bu araştırma doğru olmuş gerçekten. O 13-16'yı biz 13-18 yapalım. Çünkü bir çok tanıdğım Nokia'nın fiyatlarının yüksekliği, modellerinin kabalığından bahsediyor. Böyle olunca da GM, Samsung gibi telefonlara kayıyorlar. Ayrıca bu TV'li telefon uygulamaları da Nokia'ı yıpratmış bence. Nokia bence şu an gerek yedek parça (kapak,kulaklık,batarya) gibi çok bulunabilirlik açısından diğer rakiplerinden iyi konumda. Bu onlar için büyük bir avantaj. Bunun dışında bir avantajı yok ve müşteri kaybediyor. Ben de 10 yıla yakındır Nokia markasını tercih ediyorum ama bu yaz General Mobile'a geçeceğim.

Gençlerin Nokia'dan uzaklaşmasının en büyük sebebi telefonun işletim sistemininin ağır çalışması. Gençler hız meraklısı. İnceliği de önemli ama en büyük sebep değil. Ben de Nokia'dan vazgeçtim, K810i (Sony Ericsson) aldım.

en iyi sony ericson herşey var kalite desen var müzik desen var şekil desen var herşey var sony den şaşmam arkadaş. yaşasın sony

Nokia ya, özellikte lafım yok ama görsellikte sınıfta kalıyor.yere göğe sığdıramadıkları n97, bence nokia ya umduğunu vermeyecek.iphone nin gerselliği muhteşem.onun görselliğine ve hızına yanaşamıyor bile.ha ama ben hala nokia cıyım ayrı mesele.bakalım zaman ne göstercek

motorola kalite karşılaştırın ama özellik koymayı unutuyolar heralde yauww nokia kullanmadım kullanmamda basit geliyo

nokiada tekelcilik bitti.ben şahsen hız ve gösteriş yerine imaj ve prestije bakarım. param olsa zaten direk nokia gümüş kaplamalı modelinden alırım. fiyatı 2.500 tl

Fiyatlar cep yakıyor. Vazgeçmezlerse zorla vazgeçtirtmek lazım bu gençleri.

nokia hem basit hmde hepsinden dayanıklı şimdiki 13 18 yaş arasındaki gençlerin çoğu samsunglara yöneldi hem ucuz hemde tasarımları gzl olduğu içn olsa gerek ama kotu bi yonleri var dayanıklı değiller ve de kaydıraklı olanar çabuk bozuluyor

Ne yani nokia yı hep besleyecek değiliz ya?

Samsung iyidir fiyati uygun ve cok sekil ;)

Nokia dan şaşmıcan

Şuan nokia 6120 classic kullanıyorum. Ama daha önceki kullandığım nokialardan pek bir farkı yok. Nokia kendini tekrar eden modeller çıkarmaya devam ettikçe daha çok kullanıcısını kaybedecek. Bende samsung telefon almayı düşünüyorum.

nokia nın bütün telefon modelleri büyük ve az özellikleri özellikleri çok olanın fiyatlarıda yüksek ve o yüzden herkes diğer markalara yöneliyor.eskiden nokia nın menüsü kullanışlıydı diyor herkes ama bu devirde artık her telefonun menüsü aynı çok az fark var.

nokia şuan e serisi ile gerçekten büyük bir yol kaydetti tekrar yükşelişe geçebilir

LG çok güzel ve ucuz telefonlar üretiyor. Ama maalesef ülkemizde hala LG'ye telefon gözüyle bakmayanlar var..

Nokia'dan şaşmam.İkinci telefon olsun diye Samsung aldım,pişman oldum.

Nokia,müşterisini üzmez.Değerini hemen kaybetmez.Bakın,N73'ü 450 liraya satıyorlar,hatta Teknosa'da 550 lira.Sony Ericsson K850i,şu anda 500-550 liraya bulunabiliyor.İlk çıktığında 1100 liraydı sanırım.

bencede lg tarz ve şekil telefonlar üretmeye başladı gençlerde şıklık özellik ve fiyat konusunda lg ye kaymakta haklılar...

Nokia eskiden tekti bu kadar kötü modelleri yoktu bir modeli (6600 gibi) yüreğimize kazınırdı şimdilerde tasarım kalmadı n serisi bitmiş durumda normallere bakan yok e serisi iyi gidiyor ondada bir kaç model var millet neden n96 tv'li diye 1400tl versin ki 100 liraya anycool var mis gibi

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir