'Gerçek' JavaScript testlerinde birinci kim?

Ortaya çıkan test sonuçları, yeni tarayıcıların "gerçek hayat" hızını ortaya koyduğunu iddia ediyor!

  • Zeynel A. Öztürk
'Gerçek' JavaScript testlerinde birinci kim?
Testin sonuçları. Orta sütundaki değerler saniye cinsinden ve küçük değerler daha iyi

Yahoo'dan bir JavaScript geliştiricisi Douglas Crockford, internet tarayıcılarının 'gerçek hayat' JavaScript performansını ölçen yeni bir hız testi yayınladı. Testin sonuçları ise şaşırtıcı.

Tahminlerin tersine, Crankshaft motorlu Chrome testin birincisi değil. Tarayıcı aksine JavaScript'te diğer tüm büyük tarayıcılardan yavaş. Birinci gelen tarayıcı ise ne Firefox ne de Opera. Crockford'un testinde şu an ön izleme sürümü sunulan Internet Explorer 10 birinci olmuş.

Crockford, hız testlerinin gerçek performansı ortaya çıkarmada başarısız olduğunu söylüyor ve geliştiricilerin performansı bu gerçek hızı temsil etmeyen hız testlerine göre ayarlamasındaki tehlikenin altını çiziyor. Crockford'un hız testi, kendisinin geliştirdiği JSLint'i baz alıyor ve JSLint JavaScript'te geliştirildiğinden gerçek hızı daha çok temsil ediyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 21 Yorum

Yahoo - Microsoft ortaklığını bilmesem ben bile yutardım bu testi...

Kesinlikle güzel bir test olmuş.Google'dan güç alarak Chrome'u şişiren testlerden bıkmıştık artık.Google'ın rakibinin de tarafsız yaptığını düşünmüyorum ancak lider Chrome değil.Bu bile tarafsız olduğunu düşündürmeye yeter.Çünkü her tarayıcı gibi Chrome da mükemmel değil.Fakat her testte aldığı sonuçlara göre öyle gösterilmeye çalışılıyor.
*Kişisel görüşlerim.

Dikkat ederseniz IE9'un 64 Bit sürümü test edilmiş:) 64 bit IE9, 32 bit IE9'dan yavaş. Resmen sabotaj

hass... tayım şu aralar...

Bütün olayın hız olmadığını ne zaman anlayacağız ? Internet Explorer 9 sürekli hız testlerinde birinci çıkıyordu. Ben makinemde Chrome kullanıyordum ama test sonuçlarını görünce Internet Explorer'ı da denedim. Sonuç; yüklemenin hemen ardından açtığım ilk sayfa da çökme. Bunun da ötesinde her iki tarayıcının da açılış sayfası özel bir şirket olmasına rağmen Chrome sayfayı açıp yüklemeyi bitirdiğinde Internet Explorer daha açılmaya çalışıyordu.
Herşey hız değil. Stabil çalışma , güvenlik ve hız. Bunlar olmadan bir anlamı yok en hızlı olamanın.

kim neyi beğeniyorsa onun için hızlı o.. kısa ve öz mantıkla herkes kendi beğendiğinin reklamını ve fanatikliğini yapıyor o yüzden kimse benim tarayıcım daha performanslı falan diye birbirini yemesin..bu testlerde herke neyi beğeniyorsa onu 1. sıraya yerleştiriyor bakınca görülen tek manzara var.. her testte başka bir tarayıcı lider..ya bütün tarayıcılar çok iyi yada hepsi kötü.. ..

mümkündür. İnternet explorer nasıl yapıyor bilmiyorum ama diğer tarayıcıların işlemciye yüklendiği sayfalarda, o RAM e yükleniyor sadece.
Ne alaka, bilmiyorum tabii.
Ama sırf testte kaldı diye chrome u bıkaracak da değilim yani. Herşey javascript değil sonuçta.

o sonuçlar yalan bence öle bişi olamaz chrome çok hızlı

firefox kanıtlamıs yine kendini

internet explorer birinci çıktıysa bu işte hayır yoktur :D

çok saçam hepsi var kullanıom en hızlısı chrome

opera en iyisi.

Firefox dan şaşmayın yan yollara sapmayın.

Tartışmasız en hızlı Chrome plus inanmazsanız kendiniz deneyin!

chromeden vazgeçmem

İnternet Explorer sizi daha fazla korur. Bunu hiç bir ayarlama ve düzenleme yapmadan sağlar. Ben illa internet explorerı savunmuyorum ama güvenli olarak benim için her zaman internet explorer gelir başta. Hızda da chrome ek işler için firefox...

Acemiler 1 tarayıcı kalfalar 2 tarayıcı Ustalar en az 3 Tarayıcı kullanır... :P

0,5 sn hızlı açsa ne olur yavaş açsa ne olur. benim için hepsinin hızı aynı tercihimi kullanım kolaylığı belirler.

Buram buram Internet Explorer reklamı kokan hareketler bunlar. Opera ve Chrome benim tercihlerim.

IE birinci mi. Bu testi yapan bizim Edip Çiftçi olmasın?:D

Herkes kendi kullandığı şeyleri tavsiye ediyo en iyisi bnm gibi hepsini kurum bi müddet kullanın :) ( Karar sizin en rahat kullandığınız tarayıcı sizin için en iyi olandır. )

Ziyaretçi yazmış:
Buram buram Internet Explorer reklamı kokan hareketler bunlar. Opera ve Chrome benim tercihlerim.
Dün 07:58
_________________________________________________________
YUkarıdaki test REKLAM ise ; Neden yeni çıkan IE9 5nci sırada? Microsoft IE10 daha iyi diye IE9'u 5nci sıraya mı koydurdu? Reklam olsaydı IE10 birinci IE9 ikinci olurdu. Sadece yüzeysel okuyorsunuz ; kimsenin dikkat etmediği testte kullanılan IE9 daha hızlı olan 32 bit değil yavaş olan 64 bit sürümü.

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play