"Geri çağırma" ile sonuçlanan 8 fiyasko!

Ürünü piyasaya sürdüğü gibi felaketle karşılaşan tek firma Samsung değil. İşte 8 geri çağırma fiyaskosu daha...

  • Zeynel A. Öztürk
"Geri çağırma" ile sonuçlanan 8 fiyasko!

Samsung'un Galaxy Note 7'de yaşadıklarının firmaya 1 milyar dolara mal olabileceği söyleniyor. Güney Koreli firmanın tüm cihazları birden geri çağıracak kadar ileri gitmek durumunda bırakan ise, raporlara göre patlayan pil sorunu. Pilin kendi kendine alev alma sorununu telefonunuzu sıfırlayarak çözemeyeceğinizden ve bu durumun açabileceği ciddi sonuçlardan dolayı, Samsung'un uzun vadeli düşünüp, markasını korumak istemesi gayet normal.

Ancak Samsung, bu şekilde çuvallayan ilk firma değil. İşte "geri çağırma" ile sonuçlanan, teknoloji dünyasından en büyük 8 fiyasko.

1. Sony'nin laptop pilleri: Sony, yıllardır VAIO ve diğer laptop'larının pillerini geri çekmesiyle hatırlanıyor. Sony'nin yüzünü iyice kızartan ise firmanın sanki bir tür pil uzmanıymış gibi Dell, Toshiba ve HP gibi firmalara laptop pilleri sağlamış olması. Bu durum, üreticileri yüzbinlerce pili geri çağırmaya zorlamıştı.

2. Amazon'un hoverboard krizi: İsimlerinin aksine, uçmadıkları için ayrı bir tartışma konusu olan "hoverboard"lar, 2015'te adeta dünyayın bir kısmını ateşe verdiler. Bazı modellerin pilleri o kadar sık patladı ki Amazon'un İngiltere kolu, bazı markaların cihazlarını çöpe atmanızı veya geri dönüşüm merkezine getirmenizi; kısacası onlardan hemen kurtulmanızı istedi.

3. EE'nin güç çubuğu: Dağıtılmaya başlandıktan sonra yandığı anlaşılan EE Power Bar, bir başka çıkış fiyaskosuna imza attı. EE'nin mobil şarj cihazını alanlara tavsiyesi, onu evinizden uzak tutmanızdı. Firma elbette cihazın sahiplerine geri ödemede bulundu.

4. Xbox 360'ın kırmızı utanç yüzü: Tüm Xbox'ların geri çağırılmasına neden olmasa da, yaşananlar Microsoft'un itibarını zedeledi. "Kırmızı ölüm halkası" olarak bilinen, Xbox 360'ın bir anda tuğlaya dönüştüğünü gösteren sorun, Microsoft'un milyarlarca dolarlık cihazı değiştirmesiyle sonuçlandı.

Nvidia ve diğerlerinin başına gelenler

5. Nvidia Shield'ın aşırı ısınma sorunu: Nvidia'nın Android oyun makinesi girişimleri, 8 inç'lik cihazın aşırı ısınması sonucunda bazı modellerin geri çağırılmasıyla boşa gitti. Sorun yine aşırı ısınan pillerden kaynaklanıyordu. Cihazı kullananlardan bazılarına göre çözüm, onu suya atıp kaçmak iken resmi çözüm, Nvidia'dan değişim talep etmekten geçiyordu.

6. Nest'in kafa karışıklığı: Google tarafından satın alınan Nest'in ürünlerinden Nest Protect Smoke + CO, herhangi bir nedenle yangın alarmı verdiğinde, alarmı elinizi sallayarak cihaza "sorun yok, her şey yolunda" diyebiliyor ve alarmı durdurabiliyordunuz. Ancak cihazın el sallamayla, altından geçen insanları aynı şekilde algılaması, onu yangın gerçekten çıktığında işe yaramaz hale getirebilirdi. Yangın sırasında etrafta koşuşan insanlar, muhtemelen alarmın kapanmasına neden olacaktı. Nest bu durumun üzerine ürünlerini geri çağırdı ve büyük bir yazılım güncellemesi yayınladı.

7. Toyota'nın sıkışan pedalları: Yine inanılmaz büyüklükte bir vakayla karşı karşıyayız. Bu kez Toyota, 2009 ve 2010'da üst üste gelen şansızlıkların devam etmesiyle 9 milyondan fazla otomobilini geri çağırmak zorunda kaldı. Sorun ise bu sefer patlaylayan pil değil, gaz pedallarının basılı haldeyken sıkışabilmesi, aracın otoyolda bir anda hız canavarına dönüşebilmesiydi.

8. Apple'ın elektrik çarpan adaptörleri: Apple kullanıcısı iseniz bugün Samsung'un başına gelenlere gülmeyin. Apple, Avrupa, Avustralya, Kore ve Brezilya'da sattığı, neredeyse ölüme yol açacak çok sayıda fiş adaptörünü geri çağırmak zorunda kalmıştı. Sorun ise adaptörlerin tasarımındaydı.

Okuyucu Yorumları

Toplam 2 Yorum

"Geri çağırma fiyaskosu" dediğin zaman geri çağırmanın başarısızlıkla sonuçlandığı anlamı çıkar, Chip! "Geri çağırma ile sonuçlanan 8 fiyasko" demek daha doğrudur...

samsungu kurtarma çabaları

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play