Giden veri geri gelmiyor!

Cihazdan çok içindeki verilerin güvenliğini önemsiyoruz. Peki bunun gereğini yapıyor muyuz?

Artık çok geç olabilir

Artık çok geç olabilir

Artık çok geç olabilir

Ancak veri kurtarmak için genellikle çok geç oluyor ve maalesef tüm veriler geri yüklenebilir olmuyor. Örneğin, eğer kullanıcının bilgisayarına dosyaları şifreleyen zararlı bir program olan şifreleyici isimli bir dosya bulaştıysa, bu durumda bir uzman dahi çaresi kalıyor. Bu dosyaların şifresini çözmek için özel bir anahtar gerekiyor. Bu anahtarı ele geçirmenin tek yolu, genellikle fidye talep eden suçlularla uğraşmak.

Bu tür zararlı yazılımların en tehlikeli örneklerinden biri Seftad olarak adlandırılıyor. Başarılı bir Seftad saldırısı, kullanıcının yalnızca fotoğraf ve videolarını şifrelemekle kalmıyor, aynı zamanda ana önyükleme kaydını (MBR) da şifreleyebiliyor. Bilgisayara erişimi tamamen engelleyen bu saldırı, sabit diskteki tüm programlara geri dönüşü olmayan bir şekilde zarar verebiliyor.

Ne yapmalı?

Peki, kötü amaçlı saldırılar sonucu önemli bilgileri kaybetmeyi engellemenin herhangi bir yolu var mı? Dijital cihazlarda değerli veri depolamamak da dahil olmak üzere tabii ki birçok yöntem var. Ancak sadece ikisi gerçekten uygulanabilir – düzenli yedekleme ve güvenilir bir koruma çözümü.

Kaspersky Lab'in bu konuda siber tehditlere ait özelliklere uygun güvenlik çözümleri bulunuyor. Örneğin, Windows'un siber suçlular tarafından en sık saldırıya uğrayan masaüstü platformu olduğunu biliyoruz. Saldırganlar, rootkit teknolojileri, güvenli uygulamalardaki zayıf noktalar gibi hedeflerine ulaşmak için gelişmiş birçok teknik kullanıyor. Onlarla mücadele etmek için Kaspersky Internet Security, en tehlikeli tehditleri geri püskürtmek üzere, yazılımların açık noktalarına karşı koruma sağlayan Otomatik Açıklardan Yararlanma Amaçlı Kod Engelleme ve Anti-rootkit sistemleri gibi çeşitli proaktif teknoloji özelliklerine sahip. Veri koruması için kullanılan diğer teknolojilere örnek olarak, Mac için Kaspersky Internet Security ve Android için Kaspersky Internet Security olarak sıralanıyor.

BASIN BÜLTENİNDEN DERLENMİŞTİR

Okuyucu Yorumları

İlk yorum yapan siz olun
Sen de yorum yaz

 


Bu konuda okuyacaklarınız
1
2
Artık çok geç olabilir
CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir