Gidiyoo.org, Geliyoo.com'a karşı!

10 yılda geliştirildiği iddia edilen Geliyoo.com'un sonuçları Google'dan çektiğinin ortaya çıkması, bir de rakip doğurdu: Gidiyoo.org!

Gidiyoo.org, Geliyoo.com'a karşı!

Geçtiğimiz günlerde, ilk yerli arama motoru olduğunu söyleyen Geliyoo.com ortaya çıkmıştı. 10 yıllık büyük bir çabanın ardından, tam 10 milyon TL harcanarak geliştirildiği iddia edilen arama motoru, sonuçları Google'ın alt yapısından çektiği ortaya çıkınca, çok farklı tepkilerin de merkezi haline geldi.

Bu tepkilerin en ilginci ise, Geliyoo.com'a rakip olduğunu söyleyen Gidiyoo.org oldu. "Yerli arama motoru (yersen)" tanımlamasıyla bir anda ortaya çıkan Gidiyoo.org, arama sayfasında "rakibine" de şu sözlerle gönderme yapıyor:  "Bu yerli arama motorunu 1 saat içinde 60 liraya yaptık. Peki 10 yılda harcanan 10 milyon TL nereye gidiyoo?"

Sitede "Kendimi şanssız hissediyorum" linki de bulunuyor ve bu link, kullanıcıları "2016 bütçe açığı" aramasına yönlendiriyor. Mektup linki ise, "Gençliğe hitabe" aramasına yönleniyor. Geliyoo.com'da da bir mektup bağlantısı var; bu bağlantı kullanıcıları Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a yazılmış bir mektuba taşıyor. Ayrıca Geliyoo.com'da Haberler ve E-Ticaret kategorileri bulunuyor; bir de forum yer alıyor.

Geliyoo.com henüz Test aşamasında olduğunu belirtiyor; Gidiyoo.org ise böyle bir iddiaya sahip değil.

Gidiyoo.org'un, Geliyoo.com ile dalga geçmek amacıyla hazırlandığı bir gerçek. Ama temelde her iki arama motoru da aynı işi yapıyor; zira ikisi de sonuçları Google'dan çekiyor. Üstelik biri için 10 miyon TL harcandığı ve 10 yılda geliştirildiği iddia edilirken, diğeri için sadece 60 TL ve 1 gün harcanmışken...

Okuyucu Yorumları

Toplam 11 Yorum

Rezelatin ötesi diyecek çok şey varda sözlerime yazık....

Şark kurnazlığı dedikleri bu olsa gerek..

Ama 10 milyon TL konusunda sizlerle hemfikirim! Çocukların böyle birşey söylememesi gerekirdi. Burada hata yapmışlar. Tabii ki 10 senelik emekleri olduğu konusunda doğru söylüyorlarsa! İşin içyüzünü bilemem. Eğer ki çektikleri verileri aynı zamanda kendi bünyelerinde depoluyorlarsa yani kendi veritabanlarına sahiplerse ve onu sürekli olarak geliştiriyorlarsa, teknik doğru bir tekniktir. Bu işler böyle başlar. Site sadece bir yansıtıcı ise yani bir projeksiyon söz konusu ise, boşverin gitsin!..

Diğer taraftan ciddi olduğunu iddia eden bir projenin hazır şablon kullanması da ayrı bir mesele!..

bakanlık açıklama yaptı. geliyoo isimli sitenin kendileri ile bir bağlantısı olmadığını açıkladılar yani maddi manevi destek vermedilerini söylediler. geliyoo'yu kuranların çakallığı bakanlıktan yerli arama motoru geliyor dediğinde, çakallar milleti kandırıp bu işten prim almayı hedeflediler ama millet o kadarda saf değil foyoları saniyesinde çıktı ortaya

Haha:D. CB nin yerinde olsam bu adamlar benimle dalga geçiyor dolandırmaya çalışıyor diye dava açardım.

bir kelime girdim, google.com sonuç getirirken bu iki sözde arama motoru tek sonuç bulunamadı bile diyemiyor :)

10 yılda alfa testlerine geçememişler mi? Sadece 1 yıl google altyapısıyla site açıp arama verisi toplayıp üstüne sadece 1 milyon dolar verip hazır veri satın alarak ufak mir arama motoru kurulabilir. Sallamaya gerek yok. 10 milyon dolara neler yapılmaz ki.

çakma YERLİ arama motoru...

Arkadaşlar ya hiç biriniz haber okumadan mı yorum yapıyorsunu zanlamadım. Burda çakallık yapan Geliyoo'nun taklitleri adam sanki bilmiyor mu ne kullandığını neden kullandığını akıllara zarar üç beç çoluk çocuk kendini bilmezle birleşip adamlara çephe almış hakikaten bunu göremiycek kadar saf olamazsınız. Bu adamların sunucusu yok elinde imkan yok gerçek sistemi açmak için destek istemişler zaten neyin peşinde bu millet anlamadım ki ben

@20 Ocak 2017 02:47 aha webmaster hemen savunmaya yatmış... troll...

Sen de yorum yaz


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir