GIF'lere savaş açan tarayıcı!

Alternatif tarayıcı, yeni güncelleme ile rahatsız edici GIF'lere savaş açıyor; daha iyi jest kontrolleri ve okuma modu sunuyor!

Vivaldi, Hareketli GIF'lere Dur Dedi!

GIF, yani yaygın olarak kullanılan hareketli görsel formatı, doğası gereği bir web sayfasının açılmasını yavaşlatabiliyor, ayrıca istemeseniz de kendini oynatmaya başlayıp can sıkıcı hale gelebiliyor. Chrome ve Firefox tarayıcıları, GIF'lerin otomatik olarak başlamasını engellemek için fazladan uzantılara ihtiyaç duyuyor, ancak Vivaldi'nin yayınlanan yeni sürümü, sadece bir kaç tıklamayla bu ayarı yapmanızı sağlıyor.

Vivaldi 1.11 ayrıca daha ulaşılabilir olmak için gelişmiş bir okuma modunu kullanıma sunuyor. Bu modda yazı tipini ve yüksekliğini, sütun genişliğini ve yüksekliğini ayarlayabilir, ayrıca aydınlık veya karanlık arka planlar seçebilirsiniz.

Yeni sürüm ayrıca kendi jest kısayollarınızı ayarlamınıza olanak tanıyor. Her türlü işlev için jest ayarlayabilirsiniz, ayrıca bir jestin algılanması için hassasiyeti de değiştirerek kazara jest uygulamayı engelleyebilirsiniz.

Vivaldi'yi buradan indirebilirsiniz...

Ali Ruhi Öztürk

Okuyucu Yorumları

Toplam 3 Yorum

Vivaldi bu kafayla anca İranda populer olur... dikta yönetiminin web tarayıcısı...

@grezimonk Teknolojiyi fazla takip etmiyorum ama niye öyle dediniz? Vivaldi gördüğüm kadarıyla sevilen bir tarayıcı. Tahminimce yaygınlaşması zaman alacaktır ve biraz da geliştirilmeye ihtiyacı var. Bildiğim kadarıyla da Vivaldi'nin kurucusu, Opera'daymış eskiden.

Reklamların, videoların, seslerin yüklenmesini engellemek, script'leri süzmek, vpn sağlamak, mikrofon ve kamera güvenliğini sağlamak, auto refresh'leri kontrol altına almak, verileri sıkıştırmak, sandbox entegre etmek, sekmeleri sanal bellek ile uyutmak, browser'ın fonksiyonelliğini artırmak... varken gif'leri engellemek devede kulak kalır. Yapılacak çok iş var...

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir