Gigabit internet beklenen ilgiyi görüyor mu?

Uygun fiyatlı, süper hızlı internet hizmeti ister miydiniz? İnanılmaz ama istemeyenler var (mış!)

Gigabit internet çok büyük bir şey mi?

ABD'de, Kansas City'de yaşayanların tadını çıkarabildiği "Gigabit internet" gerçekten de herkesin hayalini kurduğunu bir internet bağlantısı mı? İlk başta çoğu kişinin arzuladığı bir bağlantı gibi görünse de gerçekte kullanıcıların gigabit'i o kadar da umursamadığı söyleniyor; en azından Time Warner Cable CFO'suna göre durum böyle.

Morgan Stanley Teknoloji Konferansı'nda konuşan Time Warner Cable (TWC) CFO'su Irene Esteves, TWC abonelerinin sadece küçük bir bölümünün üst seviye internet hızlarına talip olduklarını söylüyor ve şöyle söylüyor: "Kullanıcılara Gigabit internet sağlamaya yönelik bir ihtiyaç görmüyoruz."

Bu iddia kulağa garip gelse de, aslında bir bakıma da doğru. Kullanıcılar neden gigabit internet istemiyorlar? Çünkü kullanıcılar gigabit'lik bağlantıyla ne yapacaklarını bilmiyorlar. Bundan da ötesi, Google'ın gigabit altyapısında herhangi bir sorun olmasa da, internetin geri kalan bölümü bu hızı destekleyecek kapasiteye henüz sahip değil. Dolayısıyla günlük bir kullanımda gigabit bağlantının, 50Mbps'lik bir bağlantıya göre herhangi bir avantajını göremeyebiliyorsunuz.

Dolayısıyla gigabit'in benimsenmesi için öncelikle ABD servis sağlayıcılarının ülkenin internet altyapısını geliştirmesi gerekiyor.

Zeynel A. Öztürk

Okuyucu Yorumları

Toplam 22 Yorum

Türkiye'deki internet ölsün o zaman. Amerika zaten yeterince hızlı ve ucuz internet kullanıyor. Daha ne hızı olsun :)

biz herkes için 100 megabite de razıyız.

Gigabit internet beklenen ilgiyi görüyor mu? Evet, görüyor. TTnet'e bize böyle son teknoloji hizmetleri uygun fiyata sağladığı için teşekkür ederiz.

@04 Mar 2013 14:35 Bir an acaba ABD kansas city demi yaşadığını düşündün..uyandırıyım o zaman burası turkiye ve İnternet sağlayıcımız TTNET..Oda sana ancak bu haberi okuyabilecek kadar internet hizmeti sağlar..Gigabit hızlarla TTNetin arasında uzay kadar kadar bir mesafe var..turkiye gigabit gibi bir hızı hiçbir zaman ttnetten göremez...

@04 Mar 2013 14:35 sen kullandıgın o ''uygun fiyatlı internet bağlantısını'' gigabitlik mi sanıyon 1000Mbp/s gigabitlik internet oluyor e be cahil

@04 Mar 2013 14:35 ayda 999tl

Siz Türkiye'ye getirin o hızı bizim Türkler ne yapacağını çok iyi bilir.

@04 Mar 2013 14:45 kendi adına konuş genelleme yapma......

gigabit internetten ziyade fiber 10 mb internetim olsun kafi yeterki oyunlar türkiyede server açsın ping sorunu çekmeyelim internet zamanı gelince zaten hızlancak fantezi isteklere gerek yok

Türkiye'deki internet kullanımı bilinçsiz olduğu için hala ttnet e mecbur bırakılıyoruz. çevrenizdeki insanların çoğu %60 %70 kaç ka bağlandığını ve adil kota Adı altında denilen bir saçmalığa maruz bırakıldığın bilmiyor.Bize Gelmesi Zoru bu Bağlantının.Fiber optik bağlantı bize gelmedi henüz. 0_0

O hız film indirmekten başka işe yaramaz, e amerikada da film indirmek yasak. Napsın millet o kadar hızı. Mp3 için 2 Mb de yetiyor nasılsa. Benim 4 Mb sınırsız ile aylık 100-120 Gb kota oluyor. O gigabit interneti bize verin, aylık kotayı TB seviyesine çıkaralım. Yeterki imkan olsun yani :))

Mesele şu; bizim hızımız ne olursa olsun, girdiğimiz sitelerin servis sağlayıcısı önemli. 1 mbit internetlede 100 mbit internetlede Chip online sitesine aynı sürede girersiniz. Örnek veriyorum tabi. Sunucu ne kadarı destekliyor. Sunucu 1 mbit destekliyorsa sen en fazla 1 mbit hızıyla siteye ulaşabilirsin. O yüzden işin özü son cümlede "Dolayısıyla gigabit'in benimsenmesi için öncelikle ABD servis sağlayıcılarının ülkenin internet altyapısını geliştirmesi gerekiyor." mesele işte budur. Saygı ve sevgilerimle..

o hızı getirin bakın millet ne dehşetli pornolar indiriyor görün :D

@04 Mar 2013 18:58 saçmalamakta siz bir numara olursunuz bu "hızla" :)

gereksiz hız.....

amerikanın bir çok yerinde halen çevirmeli modem kullanıyorlar önce tüm eyaletlere dsl gelsin sonra ne yaparsanız yapın.

@04 Mar 2013 20:18 nevada çölünün ortasına dsl döşeme masrafına neler neler yapılır :D

gigabit değil terabit olsa kaç yazar türkiyedeki alt yapı ile halen minimum ve maksimum kullanıcı sayısı arasında gidip geliyorlar maliyet düşsün iye. adam gibi bir mantıklan iş yapılmıyor.

Adamlar SOPA yüzünden doğru düzgün ne film ne MP3 nede oyun indirebiliyor. Geri kalan işler içinde normal bir DSL hız hayli yeter. Daha ne yapsınlar yüksek hızlı interneti.

ttnet önce interneti düzeltsn gigabit olmasada olur sorunsuz internet versin ucuz olsun yeter

Bizim ülkemizde TTNet varken Türkiye'de gigabit neti rüyamızda bile zor görürüz. Neyseki SuperOnline kullanıyore :D Ama son zamanlardada IPv4 adres almakta zorlanıyo modem rest attığımda .sss

Konu için teşekkürler bilgi ve detaylarınız çok güzel

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir