Gingerbread, mobil dünyanın Windows XP'si...

Çok ayrı dünyalara ait olsalar da, artık Windows XP'nin yanında ölümsüz bir işletim sistemi daha var

Gingerbread, mobil dünyanın XP'si mi?

Windows XP 2001'de çıktığından bu yana hala kullanılan bir işletim sistemi. Vista'yı geçersek, Windows 7 çıkalı 2 sene oluyor, Windows 8 ise bu ayın sonunda karşımızda ama buna rağmen Xp, hala Microsoft'un başını kurtaramadığı bir işletim sistemi olarak duruyor.

Mobil dünyada ise Android 2.3 veya diğer adıyla Gingerbread benzeri durumda. Son bir senedir herhangi bir güncelleme almamasına rağmen Android'lerin %55.8'i hala Gingerbread kullanıyor. Android 4.1 çıkalı 3 ay olmasına rağmen hala %2 pazar payında. Ice Cream Sandwich (4.0) ise %28 ile ikinci sırada.

Mobil cihazların genelde kısa ömürleri oluyor. 2 sene, zorlarsak 3-4 sene arasında. Ortalama değiştirme süresi 2 sene civarında, hatta ülkemizde bu neredeyse 8 aya kadar düşmüş durumda. Buna rağmen yeni cihazlarda da, üreticilerin hala piyasada olan Gingerbread telefonları tercih ediliyor olabilir...

Peki Google ne yapıyor, ne yapmalı? Haberimizin ikinci sayfasında...

Artık üretilmiyor ama yaşıyor...

İstatistiklere göre 2010 Aralık'tan bu yana yeni Gingerbread telefon üretilmiyor. Ama piyasadakiler varlıklarını sürdürüyor. Google yeni Android'ler için geliştirici paketlerini önce sunabilirse bu sorun biraz olsun kalkabilir ama bu üreticilerin donanım gereksinimlerini sağlayacak telefonları piyasaya sürmesi veya mevcut telefonları güncellemeleri oldukça zaman alıyor. Sadece donanım üreticileri de değil, Android telefonları kendileri satan GSM Operatörlerinin de telefon güncellemeleriyle pek ilgilenmemesi, bir çok telefonun eski yazılımla kalmasına neden oluyor. Üstelik bir çok üretici ve operatör Android'i olduğundan daha fazla değiştirerek kendi yazılım, arabirim ve programlarını sunmaya çalışıyorlar.

Öte yandan yeni Android sürümleri eskilere nazaran daha iyi donanım gerektiriyor, bu da ucuz telefon piyasasında hala Gingerbread'in rağbet görmesine neden...

Okuyucu Yorumları

Toplam 15 Yorum

Microsoft'un XP'den kurtulma isteği tamamen duygusal ($$).

bunun en büyük sebebi üreticilerin güncelleştirme üzerinde yeterince çalışmamalarıdır.

windows 8 ile beraber xp gibi sülük sistemlerden yakın zamanda kurtulacağımızı ümit ediyorum....

@10 Eki 2012 12:01 Bende xp kullanmıyorum ama kabul edelim zamanında 7 8 yokken xp vardı. Xp'ye 2 ayda bir format atmazsan verim alamazsın, sürekli virüsle uğraşırsın, verimli olması için sürekli 3. parti yazılım kurmalısın filan ama 7 ve 8'nin atası işte.Xp çıktığında da 98 fanlığı vardı. Şimdi aynı durum 7 ve 8 için geçerli. Nerdeyse aynı iki sistem (arayüzdan bahsetmiyorum). 8 çıkınca ne kadar iyi olursa olsun insanlar 7 diyecek.

@10 Eki 2012 12:01 Windows 8'den kurtulmak mı? Daha çok beklersin.

jelly bean verdilerde bizmi almadık :)

nasıl yani.. wonder,galaxy s2 ve ace 2, 2010 üretimi mi?

Mevcut dOnanım güncelleme için yeterli değil ise tabiki de kullanıcılardan yeni işletim sistemini kullanmasını bekleyemezsin. Ubuntu kullanıyorum 6 yıldır her sürüm yükseltmesini kuruyorum şimdiye kadar donanımsal hiç bir sıkıntı olmadı. Her işletim sistemi için yeni bir telefon ve bilgisayar alacaksak kimse kusura bakmasın kendi işine baksın.

Mevcut dOnanım güncelleme için yeterli değil ise tabiki de kullanıcılardan yeni işletim sistemini kullanmasını bekleyemezsin. Ubuntu kullanıyorum 6 yıldır her sürüm yükseltmesini kuruyorum şimdiye kadar donanımsal hiç bir sıkıntı olmadı. Her işletim sistemi için yeni bir telefon ve bilgisayar alacaksak kimse kusura bakmasın kendi işine baksın.

çok düz mantık olmuş bu. xp'den üst sürümlere yükseltmek elinizde ama android'de aynı şey değil. telefonunuzun ilgisiz firmasının düşüncelerine mahkumsunuz.

haha peki google ne yapmalı? onlar da eminim bu tavsiyeyi bekliyorlardır.

"İstatistiklere göre 2010 Aralık'tan bu yana yeni Gingerbread telefon üretilmiyor." şaka mı bu ya. 2012nin başlarında arkadaş 2.3 yüklü gelen galaxy w aldı sıfır. telefon çıkalı çok olmamıştı. çok güvenilir istatistikmiş gerçekten de.

Bunun nedenlerinden biri de Android pazarının wn büyük devlerinden biri olan, hatta en çok satan marka olan Samsung'un güncelleme eksikliğidir.

siz böyle android yanlısı olmaya devam edin samsung gibi firmaları zengin edin üstünede gingerbread'e mahkum kalın ... o çok savunduğunuz android sizi umursamıyor bile sayın android kullanıcıları !! uyanın .....

En fazla 4 yılda bir herkes telefonunu yeniler. 4 yıla kadar %1 olur o merak etmeyin.

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play