Gitmesine üzülmediğimiz 6 Windows işlevi!

Bir zamanlar Windows'la birlikte gelen ama zamanla ortadan kaybolan 6 Windows işlevi...

  • Zeynel A. Öztürk
Gitmesine üzülmediğimiz 6 Windows işlevi!

Windows, uzun geçmişi olan, işlev sayısına yetişmesi zor bir işletim sistemi. Öyle ki en uzman kullanıcılar bile tüm gizli Windows işlevlerini keşfetmiş değiller. Ancak bazı klasik özellikler, yenilerine yer açmak için kaldırılabiliyor.

Aşağıda ise Windows'tan kaldırılan, muhtemelen kaldırıldığına pek üzülmediğiniz 6 işlevi sıraladık.

Clippy

Bugün Cortana gibi dijital asistanlar moda ancak Office 97, belge hazırlamanıza yardımcı olan Clippy ile geliyordu. Kağıt ataşı şeklindeki karakter, aslında birçok Office asistanından sadece bir tanesiydi. Karakter, siz çalışırken yaptığınız işe göre faydalı ipuçları gösteriyordu. Ancak sıkça araya girmesi, çoğu kişinin Clippy'den sıkılmasına neden oldu. Asistan, Office XP'de varsayılan olarak kapalıydı. Office 2007 ise tamamen kaldırıldı.

Masaüstü araçları

Windows Vista ve Windows 7'deki masaüstü araçları, Android'de bugün bulunan widget'lara benziyordu. Bu araçlar sayesinde masaüstünüzde hızlı bilgiler ve işlevler içeren araçlara sahip olabiliyordunuz. Masaüstü araçları faydalı olsalar da çoğu kullanıcı daha farklı çözümleri tercih etti. Windows 8'le birlikte masaüstü araçları tamamen ortadan kalktı. Bu araçları halen kullanmak istiyorsanız, onları Windows 10'da tekrar etkinleştirmenin bir yolu bulunuyor.

Windows Deneyim Dizini (Windows Experience Index)

Windows Deneyim Dizini, bilgisayarınızın işlemci, RAM ve grafik kartını test ederek onun çeşitli görevlerde ne kadar olduğunu ölçüyordu. Bileşenlerin aldığı en düşük puan, sisteminizin WEI puanı haline geliyordu. Çoğu kullanıcının varlığından bile haberdar olmadığı işlevin maksimum puanı, Vista'da yükseltildi ve işler daha da karışık bir hal aldı. Ne bilgisayar üreticileri tarafından ne de oyun meraklıları tarafından kullanılan WEI, Windows 8.1'de kaldırıldı.

Modern Skype uygulaması

Windows 8, birçok işlevleri iki farklı yoldan yapmanıza izin veriyordu. Bazı işlevler, iki farklı araç arasında bölünmüşü (Ayarlar uygulaması ve Denetim Masası gibi). Skype'ın da bir Metro uygulaması ve masaüstü sürümü bulunuyordu.

Skype'ın masaüstü sürümü, Metro sürümüne göre elbette daha iyiydi. Metro uygulaması bütün ekranı kaplıyordu ve dokunmatik ekranlar için tasarlanmıştı. Bu yüzden bazı ayarları can sıkıcı parmak hareketlerinin arkasına saklamış, bazılarını ise tamamen kaldırmıştı. Microsoft, Skype'ın Metro sürümünü Windows 10'da tamamen çöpe attı ve geriye yalnızca tek bir sürüm, yani masaüstü sürüm kaldı.

Windows Messenger

Windows XP'ye dahil edilen Windows Messenger, arkadaşlarınızla sohbet etmenizi sağlayan bir sohbet istemcisiydi. Yaygınlaşmayı başaramayan Windows Messenger, birkaç sene içinde gözden kayboldu ve yerini Windows Live Messenger'a, daha sonra Microsoft Lync'e bıraktı.

Charms çubuğu

Windows 8'de dokunmatik cihazlarla gezintiyi kolaylaştırmayı amaçlayan Charms çubuğu, fare ve klavye kullanıcıları için pek anlam taşımıyordu. Windows 8'e yeni geçen kullanıcıların çoğunun ise kafası, çubuk yüzünden karıştı. Charms çubuğu, bilgisayarınızı kullanırken bir öğeyi seçmek için fareyi ekranın kenarına götürdüğünüzde siz istemeden karşınıza çıkabiliyordu.

Windows 8.1, çubuğun işlevlerini daha mantıklı yerlere kopyalarken Windows 10, dokunmatiklerle ilgili işlevleri ön plandan çekti ve Charms çubuğunu kaldırdı. Çubuk üzerindeki bilgisayarı kapatma ve arama gibi kısayollar ise çoğunlukla yenilenen Başlat Menüsü'ne eklendi.

Charms çubuğuna alıştıysanız Windows 10'a ilk geçtiğinizde onu özleyebilirsiniz. Ancak onun yerini alan Hızlı İşlem Merkezi'ni keşfettiğinizde değişikliğe alışmanız daha çabuk olacak.

Okuyucu Yorumları

Toplam 10 Yorum

performans bigilerinin gitmesi güzel olmadı.. her aldığım donanımın orda büyük puan yansıtması çokda zevkli idi.. mesela baktımki hepsi 7nin üzerinde ama ram 5.9 dokuz 2000mhzde nasıl olur gittim bir ram daha aldım oda 7küsüroldu.. donanım yeniletiyordu:).. birde sistem kısa yolları artık çalışmıyor.....

Kenar gadgetleri Windows 10 da nasıl açılıyor acaba?

Windows 8 de ise araçları getirmek için desktopgadgetsn uygulamasını kullanabilirsiniz... Ayrıca "charms" değil "Düğmeler" Türkçe konuşalım... Ve düğmelerin kalkması ve şu lanet başlat menüsünün geri gelmesi güzel olmadı.

@ttbpc Hem windows tablet hem de masaustu kullanicisi olarak "lanet baslat menusu" tanimina katilmiyorum. Tablet icin gerekli degil ama masaustunun olmazsa olmazi. Metro masaustu icin kullanimi zorlastiran bir sistem, cok ilkel kaliyor. Sanirim bu menuyu istemeyenlerde PC kullanicilari arasinda %1 ancak tutar. Metro arayuzu pc kullanicisi icin DOS 'tan daha kotu bir arabirim. PC icin default olarak gelmesini planlayan akli evvel herhalde artik MS de calismiyordur. Cok mu zordu arabirimi sormak.

Yıllarca Office 97, Office XP ve Office 2003 kullanmışımdır. Clippy'i her zaman açardım. Hiç bir zamanda araya girdiğini görmedim. Sadece gerektiği zaman birkaç ipucu veriyordu o kadar. Windows Messenger diye bir yazılım yoktur. MSN Messenger vardı o da gayet popülerdi. Daha sonra Windows Live Messenger'e dönüştü ve şimdi yerini Skype'a bıraktı. Yanlış bilgi veriyorsun Chip.

@28 Ekim 2015 14:49 Windows messenger uygulaması xp ile standart donatılar arasında yüklü olarak geliyordu. Ama işlevleri çok kısıtlı olduğu için hemen kaldırıp msn messenger ile değiştiriyorduk. Google'da "windows messenger" şeklinde görsel aratırsanız ekran görüntülerine de ulaşabilirsiniz.

@28 Ekim 2015 14:49 windows xp yi kur karıştır bakalım windows messenger var mı?

@28 Ekim 2015 14:49 Windows Messenger MSN, Microsoft'un MSN Messenger oncesi kullandigi programdir. XP de varsayilan olarak ta yuklu gelir. https://en.wikipedia.org/wiki/Windows_Messenger adresinden gerekli bilgileri edinebilirsin.

windows 10'da gadgets nasıl etkinleştiriliyor. Onu da yazsaydınız.

Microsoft kendi icerisinde cok celisiyor. Her cihazda calisan tek bir platform yaratmaya calisiyor, yani Windows 10. Gelistiricilere de masaustu yerine modern uygulama yazmaya tesvik ediyor ama gidip de Skype in modern surumunu kaldiriyor. Isletim sistemi icerisinde bile ayni islevlere sahip hem Ayarlar hem Denetim Masasi olmasi sacmaligin daniskasi. Masaustu uygulamalari daha iyiyse 8 ya da 10 a gecmek icin bir sebep var mi? Microsoft bu ikileminden kurtulana kadar Windows 7 ile devam edecegim.

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play