Gizemli uzay çöpü Dünya'ya düşüyor...

Birkaç gün sonra Dünya'ya düşecek olan gizemli uzay çöpü, heyecan yaratmaya devam ediyor!

  • Levent Öztürk
Gizemli uzay çöpü Dünya'ya düşüyor...

Bazı uzay çöpleri gezegenimize doğru yaklaşmaya devam ediyor. Büyük olasılıkla Dünya'daki hiç kimse bu çöplerin çarpmasını hissetmeyecek. Tabii ki bu genelleme, kozmik çöpün ulaşmasını heyecanla bekleyen bilim adamlarını içermiyor.

Nature News'in söylediğine göre, resmi olarak WT1190F olarak tanımlanan bir uzay çöpü 13 Kasım tarihinde gezegenimize ulaşacak. 1 ile 2 metre arasında uzunluğa sahip olan ve büyük olasılıkla içi boş olan bu nesne, çok yüksek olasılıkla insan üretimi. Neyse ki telaşlanmak için bir sebep bulunmuyor. Eğer atmosfer ile temastan herhangi bir parça sağlam çıkar ise, Hint Okyanusu içerisine düşecek. Başka bir deyiş ile herhangi bir zarar pek olası gözükmüyor.

Büyük olasılıkla bir roket parçası olan WT1190F, "kaybolmuş" bir uzay çöpüydü. Başka bir deyiş ile Dünya'ya düşmeye başlayana kadar kimse bu cismi önemsemiyordu. Bilim adamlarının uzay çöplerinin düşüş yollarını düzgün bir şekilde hesaplamaları sık olan bir şey değil çünkü uzayda bıraktığımız çöplerle çoğu kişi ilgilenmemekte. Bu yüzden de bir çöpün düşüş sırasında incelenme fırsatı ilgi ile karşılanıyor.

Bu çöpün gerçekten ilgi çekici tarihi bir parça olma ihtimali de bulunuyor. Öyle ki, Apollo programında kullanılan roketlerden birinin parçası olma ihtimali bile söz konusu. Eğer şanslı isek, çöpün hangi uzay aracına ait olduğunu öğrenme ihtimalimiz olacaktır. Ancak şimdilik, düşen bu çöpün kimseye zarar vermeyeceği için mutlu olmamız yeterli...

Okuyucu Yorumları

Toplam 9 Yorum

gelir de benim kafama düşer kesin :D

@ttbpc Niye kafanda mıknatıs mı var, yoksa ezgilere konu olmuş, varıp Hint eline kumaş mı getireceksin? :)) Yoksa bahtsız bedevi misin kardeşim? Bu ne karamsarlık, sabah sabah beni güldürdün, Allah'ta seni güldürsün! Hint okyanusunda özel yatınla dolaşmazsan, müsterih ol kafana düşme olasılığı % 0,00.

Dünya yetmedi, etrafını da uydu çöplüğüne dönüştürdüler. Kontrollü bir şekilde Hint okyanusuna düşecekse sorun yok fakat geri kalmış taş devri zihniyetinin hüküm sürdüğü bir 3. Dünya ülkesine düşerse sorun olur. Tanrı başımıza taş yağdırdı köyde bir musibet var diye, ''Vurun kahpeye'' misali suçsuz bir iki insanı ya taşlarlar ya yakarlar.

Dünya'nın çevresi, son 60 yılda uzaya gönderilen binlerce yapay uydu ve bunlardan ortalığa dağılmış milyonlarca parçasıyla kaplı. Uzayda şu anda 10 cm’den büyük 10 bin insan yapımı nesne bulunduğu tahmin ediliyor. 1 cm’den küçük parçacıkların sayısı ise tahmini 10 milyon. Bilim adamları ikiye bölünmüş durumda kimisi bunlar temizlenmeli diğeri gezegenimiz için bir tehlike arz etmiyor diyor. Gönderilen her araç izlenmeli ve imhası önceden araştırılmalı bu konuda ciddi önlem ve kontrol alınmıyor.

Gökten para yağsa bize düşe düşe anca çöp düşer.

@29 Ekim 2015 18:09 ...gökten armut yağsa yere düşer, o da yerden seker, gö'z'e girer... Dublaj Mekan ın işsizlik dramı videosundan :)

@30 Ekim 2015 03:15 t .

Uzayın çöpü bile değerli adamlar dört gözle bekliyor :)

Alır duvarlarına asarlar artık...

Sen de yorum yaz